HeForShe Hareketine Katılmaya Çağırıyoruz

Fenerbahçe Spor Kulübü olarak spor alanında toplumsal cinsiyet eşitliği için cesur ve görünür bir kuvvet oluşturmak amacıyla HeForShe hareketine katıldık. Bu harekette kadın, erkek hepimiz birlikteyiz ve toplumsal cinsiyet eşitliği hepimizin desteğini gerektiriyor. Fenerbahçe camiası olarak fark yaratabiliriz. Toplumsal cinsiyet ayrımcılığına karşı harekete geçmeyi şimdi destekleyin.

"Desteklemek ücretsiz,sadece 10 saniyeni istiyoruz."
HeForShe ile Güçlerimizi Birleştiriyoruz

Fenerbahçe Spor Kulübü olarak Tüpraş’ın desteğiyle Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) tarafından yürütülen HeForShe hareketine katılarak, ‘Kapsayıcı Spor Kulübü' olmak adına dünyaya örnek olacak bir adım attık. “Birlikte Eşitiz” diyerek  pek çok ilki hayata geçirerek, spor alanında toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda öncü ve örnek olmak için çalışıyoruz. A Futbol Takımımız 2018 – 2019 sezon sonuna kadar formamızın sağ kolunda HeForShe logosunu taşıyacak.

Öncü Ve Örnek Oluyoruz

İlk kez bir Spor Kulübü HeForShe ile uzun soluklu bir iş birliği yaparak sporda toplumsal cinsiyet eşitliğinin gerçekleşmesi yolunda harekete geçiyor.  Kulübümüzün toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda mevcut durumunu tespit etmek için analizler yapıyoruz. Fiziksel yapı, tesisler ve stratejik dökümanlarımızı toplumsal cinsiyet perspektifiyle gözden geçiriyoruz. 

Sporcularımıza ve çalışanlarımıza yönelik toplumsal cinsiyet eğitimleri ve farkındalık atölyeleri düzenliyor, gelecek nesillere aktarmak üzere eğitimciler yetiştiriyoruz. Kadınların spora sporcu ve seyirci olarak katılımlarının artırılması için çalışıyoruz. Cinsiyetçi tezatüratlara karşıyız. Kadın yönetici, çalışan ve antrenör sayısını arttırmak için çalışıyoruz. Medya organlarımızda sporla ilgili toplumsal cinsiyet kalıp yargılarının ortadan kaldırıyoruz. 

​Fenerbahçe Spor Kulübü HeForShe Manifestosu

Bu anlaşma ile bir Spor Kulübü ilk kez HeForShe ile uzun soluklu bir işbirliği yaparak sporda toplumsal cinsiyet eşitliğini gerçekleştirme yolunda harekete geçiyor. Konuyu spor camiasının gündeminde tutacak pek çok çalışmayı da hayata geçirecek olan

Fenerbahçe Spor Kulübü olarak Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin ‘Eşitliğe ancak kadınlar ve erkekler omuz omuza verdikleri zaman ulaşabiliriz’ diyerek başlattığı ‘HeforShe Hareketi’ni destekliyor;

Daha iyi bir toplum, daha iyi bir gelecek ve aydınlık yarınlar için ‘Birlikte Eşitiz!’ diyor;

 

Sarımızla Lacivertimizle Tüm Renkleri Kucaklıyoruz!
Kadın, erkek binlerce sporcumuz,
Kadın, erkek yüzlerce çalışanımız,
Kadın, erkek yönetim kurulu üyelerimiz ve
Kadın, erkek milyonlarca taraftarımız ile
Öncü ve örnek olmak için HeForShe ile
GÜÇLERİMİZİ BİRLEŞTİRİYORUZ.

Bu yolda, tüm renkleri bize katılmaya, herkesi toplumsal cinsiyet eşitliğini savunmaya davet ediyoruz.

Fenerbahçe Spor Kulübü olarak, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlama hedefiyle,

  • Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik her türlü ayrımcılığa sıfır tolerans için
  • Cinsiyetçi tezahüratları önlemek için
  • Kadınların ve kız çocuklarının hem sporcu hem taraftar olarak spor alanlarında varlığını artırmak için
  • Sporcularımızla topluma örnek olmak için,
  • Kapsayıcı bir spor kulübü olmak için çalışacağız.

HeForShe Hareketi

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) tarafından Eylül 2014'te başlatılan HeForShe, başta erkekler olmak üzere tüm bireyleri toplumsal cinsiyet eşitliği için değişimin savunucusu olmaya çağıran bir dayanışma hareketidir. 

Toplumsal cinsiyet eşitliği herkes içindir

Toplumsal cinsiyet eşitliği sadece kadınları ilgilendiren bir konu değil; tüm toplumu etkileyen bir insan hakları meselesidir. Toplumsal cinsiyet eşitliği sadece kadınları değil, erkekleri de kemikleşmiş toplumsal cinsiyet kalıplarından kurtararak özgürleştirir. Erkekler toplumsal cinsiyet eşitliği tartışmasının sadece bir parçası olmakla kalmayıp, aynı zamanda çözümün bir parçasıdır. Eşitliğe ancak kadınlar ve erkekler omuz omuza verdikleri zaman ulaşabiliriz.

2 milyondan fazla kişi

HeForShe dünyanın farklı yerlerinden insanları toplumsal cinsiyet eşitliği için daha cesur ve görünür bir güç yaratmak amacıyla bir araya gelmeye çağırıyor. 2014 yılından beri dünyanın her yerinden 2 milyondan fazla kişi, HeForShe web sitesi üzerinden toplumsal cinsiyet eşitliği hareketine bağlılığını dile getirdi. Geliştirdiği programlarla şirketler, üniversiteler ve devletlerle işbirlikleri kuran HeForShe, toplumsal cinsiyet alanında iyi uygulamaları hayata geçirerek yaygınlaştırmayı hedefler.