Kulüp

Sinemada Fenerbahçe

Futbol dünyada olduğu gibi Türkiye'de de zaman zaman sinemanın konusu olmuştur. Türk sinemasında futboldan bahsedilecekse konu ister istemez Fenerbahçe'ye gelir. 1950'li yıllardan günümüze kadar oldukça fazla filmde Fenerbahçe ya konunun bir parçası ya da konuyla bağlantılı olarak beyaz perdedeki yerini almıştır. Bu Fenerbahçe'nin halk tarafından sevilmesinin ve sahiplenilmesinin sinemadaki karşılığıdır. Sinemamızın en sevilen karakterleri hep Fenerbahçeli olmuşlar, hep Fenerbahçe maçlarına kaçılmış, karakterler hep Fenerbahçe'ye transfer olmuşlardır. Fenerbahçe sevgisi Türk sinemasının da gözünü kapatamadığı bir gerçek olarak tarihe geçmiştir. Filmlerde Fenerbahçe maçlarından gösterilen sahneler bugün artık arşiv niteliğinde görüntüler olmuştur. 
Gelin sinemada içinden Fenerbahçe geçen filmleriden bazılarını hatırlayıp sarı lacivert bir film festivali yapalım.

Altın Kafes (1958)

Osman F. Seden'in yönettiği 1958 yapımı filmde başrolleri Zeki Müren, Sezer Sezin, Münir Özkul, Sadri Alışık ve Nilüfer Aydan paylaşmaktadır. Film, Şoför olan Zeki Müren'in sevdiği fakir kız ve sosyeteden zengin bir kadın arasında kaldığı aşk öyküsünü anlatmaktadır. Filmin bir sahnesinde Zeki Müren, aracına tepeleme doldurduğu işçilerle yolda kalan aracı tamire giderken trafik polisi tarafından çevrilir. Trafik polisinin keseceği cezaya karşı Münir Özkul'un "Bu seferlik Fenerbahçe'nin hatırı için affet bizi" demesine rağmen kesilen cezaya "Bu abi Galatasaraylı galiba, gitti bizim 25"diyerek serzenişte bulunması ile karşımızda bir anda Fenerbahçe sevgisinin ve ezeli rekabetin beyaz perdeye yansımış halini buluruz.

Gönül Kimi Severse (1959)

Asaf Tengiz'in yönettiği ve başrollerini Muzaffer Tema, Serpil Gül ve Feridun Karakaya'nın paylaştığı 1959 yapımı film, yasak aşk yaşayan evli bir adamla, evine dönmesi için fedakârlık yapan eşinin hikâyesini konu almaktadır. Filmde Feridun Karakaya, Fenerbahçe taraftarı Cilalı İbo karakterini canlandırmaktadır. Cilalı İbo, 1959 yılında ilk kez düzenlenen ve Fenerbahçe ile Galatasaray arasında oynanan Türkiye Profesyonel Futbol Ligi'nin final maçlarında tribündeki yerini alırken finalin iki maçı da bu vasıtayla beyaz perdeye taşınır. İlk maçı Galatasaray Metin Oktay'ın golüyle 1-0 kazanırken ikinci maçı Fenerbahçe 4-0 kazanır. Cilalı İbo, ikinci maçtan önce tek tek Fenerbahçeli futbolculara moral verirken Basri Dirimlili, Osman Göktan, Avni Kalkavan, Lefter Küçükandonyadis, Şeref Has, Can Bartu, Nedim Günar,  ve Ergun Öztuna'yı da soyunma odası çıkışında görürüz. Bu film ile beraber 1959 şampiyonluğunu da izleme fırsatını yakalamış oluruz.

Çam Sakızı (1962)

Nevzat Pesen'in yönetiği 1962 yapımı filmde Orhan Günşiray, Neriman Köksal, Ahmet Tarık Tekçe ve Suna Pekuysal başrolleri paylaşmışlardır. Film, Orhan Günşiray'ın canlandırdığı Murat ile Ahmet Tarık Tekçe'nin canlandırdığı Ahmet Kaptan isimli iki karakterin aralarındaki çekişmeleri anlatır. Murat'ın yolcu motoru Fenerbahçe, Ahmet Kaptan'ınki ise Galatasaray'dır. Çam Sakızı, Fenerbahçe - Galatasaray rekabetinin beyaz perdeye doğrudan taşındığı filmlerden bir tanesidir. Film içinde 1962 yılından oynanan bir Fenerbahçe - Galatasaray maçının da görüntüleri bulunmaktadır.

Gol Kralı Cafer (1962)

Hulki Saner'in yönettiği filmde başrolleri Hulki Saner, Serpil Gül, Mualla Sürer, Vahi Öz, Cevat Kurtuluş, Ayfer Koray paylaşır. Film, Kahveci Cafer ile ona tıpatıp benzeyen kaleci Melih'in birbirine karışmasıyla ortaya çıkan komik olayları anlatır. Filmde 1962 yılına ait Fenerbahçe-Galatasaray maçına ait görüntüler günümüze taşınır.

Turist Ömer Yamyamlar Arasında (1970)

Sadri Alışık'ın sekizinci kez Turist Ömer karakteriyle kamera karşısına geçtiği filmde kahramanımızın maceraları Afrika kıtasına taşınır. Hulki Saner'in yönettiği filmde Sadri Alışık'a Elif Pektaş, Mualla Sürer, Aziz Basmacı ve Feri Cansel eşlik eder. Filmde Turist Ömer'in, kendisini yakalayan kabilenin elinden kurtulma anında söylediği sözler bugün kült bir sahneye dönmüştür.

Tamam mı Canım? (1971)

Aram Gülyüz'ün yönettiği 1971 yılı yapımı filmde başrolleri Sadri Alışık ve Sevda Ferdağ paylaşır. Filmde Sadri Alışık'ın canlandırdığı karakter olan Sasu Ali, isminden de anlaşıldığı gibi koyu Fenerbahçelidir. Mircea Sasu, 1970-71 sezonunda Romanya'dan transfer edilen ve transferi oldukça fazla ses getiren futbolcu kısa süre Fenerbahçe forması giymişti. Sadri Alışık'ın canlandırdığı karakterin lakabı da Sasu'ydu ve film boyunca da başından sarı lacivert şapkasını çıkartmamıştı.

Aşk Hikayesi (1971)

Senaryosunu ve yönetmenliğini Nejat Saydam'ın yaptığı 1971 yapımı Aşk Hikayesi, 1970 yapımı Love Story filminin Türkiye uyarlamasıdır. Ali MacGraw'in oynadığı Jenny rolü Deniz Gökçer, Ryan O'Neal'in oynadığı Oliver rolü de Salih Güney tarafından canlandırılır. Salih Güney yerli versiyonda karşımıza Fenerbahçe'de oynayan bir futbolcu olarak çıkar. Gerçek maç görüntülerinin de kullanıldığı filmde Salih Güney ile beraber Nedim Doğan, Ziya Şengül, Ilie Datcu gibi Fenerbahçe'nin 1971 kadrosundan futbolcuları görürüz.

Salak Milyoner (1974)

Ertem Eğilmez'in yönettiği ve başrollerini Zeki Alasya, Metin Akpınar, Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Münir Özkul ve Adile Naşit'in oynadığı Salak Milyoner, Kayseri'den İstanbul'a define aramaya gelen dört kardeşin başından geçen komik olayları konu alır. Define için kazılan yerler arasında Dolmabahçe de bulunmaktadır ve kahramanlarımız o an oynanan Fenerbahçe - Kayserispor maçının içine çıkıverirler. Filmde maçtan kesitler ile beraber Cemil Turan ve "Bay Gol" lakaplı Osman Arpacıoğlu'nu da görürüz.

Mavi Boncuk (1974)

Ertem Eğilmez'in yönettiği filmde başrolleri Emel Sayın, Tarık Akan, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Kemal Sunal, Münir Özkul, Adile Naşit ve Perran Kutman paylaşmaktadır. Film, altı arkadaşın gazinoda gördükleri kötü muameleye karşı intikam almak için gazinonun assolisti Emel Sayın'ı kaçırmalarıyla başlarından geçen komik hikayeleri anlatır. Filmde kahramanlarımızı İnönü Stadı'nda maç kuyruğunda yer satarken görürüz. Maç Fenerbahçe maçıdır ve Kemal Sunal yanlışlıkla maça girer.

Uyanık Kardeşler (1974)

Hulki Saner'inyönetmenliğini yaptığı Uyanık Kardeşler filminin başrollerini Kadir İnanır, Müjdat Gezen, Hulusi Kentmen, Leman Akçatepe, Arzu Okay ve Selen Büke paylaşmaktadır. Filmde babalarının fabrikasında çalışmak istemeyen ve futbolcu ile müzisyen olmak isteyen iki kardeşin komik öyküsü anlatılmaktadır. Kadir İnanır'ın canlandırdığı futbolcu olmak isteyen Doğan karakteri filmin sonunda Fenerbahçe'ye transfer olur ve yılın futbolcusu seçilir. Filmde Fenerbahçe'nin Samsunspor ile oynadığı bir maçtan görüntüler vardır. Görüntülerde Didi ve Cemil Turan dikkat çekerler.

Acele Koca Aranıyor (1975)

Muzaffer Aslan'ın yönettiği 1975 yapımı filmde başrolleri Türkan Şoray, Bülent Kayabaş, Deniz Erkanat ve Mürüvet Sim paylaşır. Film, uçak kazasında öldüğü sanılan bir kadının beş yıl sonra geri dönmesiyle birlikte yaşananları konu alır. Abdi, karısı Melike'nin beş yıl önce bir uçak kazasında kaybolmasından sonra Azra ile evlenmek için mahkemeye başvurur. Hakimin Fenerbahçeli olması Abdi ve Azra'nın tüm savunmalarını da etkiler.

Bitirimler Sınıfı (1975)

Ülkü Erakalın'ın yönettiği 1975 yapımı filmde Sezer İnanoğlu, Perihan Savaş, Selim Naşit, Aydemir Akbaş gibi pekçok sanatçı rol almaktadır. Filmde, Sezer İnanoğlu'nun canlandırdığı Sezer önderliğinde bir grup öğrencinin maceraları anlatılır. Okulun en yaramaz öğrencisi olan Sezer, okul müdürünü ve öğretmenleri yaptıkları yaramazlıklarla çileden çıkarır. Sezer, o yıllardaki birçok çocuk gibi Fenerbahçelidir.

İnek Şaban (1978)

Osman F. Seden'in yönettiği 1978 yapımı İnek Şaban filminde Kemal Sunal, Defne Yalnız, Yavuz Karakaş ve Saadet Gürses başrolleri paylaşır. Film, manavda çalışan Şaban ile ona benzeyen kaleci Bülent'in birbirine karıştırılması sonucu ortaya çıkan komik olayları konu eder. Kemal Sunal'ın canlandırdığı Bülent, Fenerbahçe'nin kalecisidir ve yaşanan karışıklık sonucu Şaban, Fenerbahçe'nin kalesine geçer. Filmde 1978 yılının Dereağzı tesislerini ve gerçek maç görüntülerini sık sık görürüz. İnek Şaban filmiyle dönemin Fenerbahçe kadrosu bol miktarda beyaz perdeye yansır.

Neşeli Günler (1978)

Yönetmenliğini Orhan Aksoy'un yaptığı Neşeli Günler filmi Türk sinemasının kült filmlerinden bir tanesi olmuştur. Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen ve Ayşen Gruda'nın başrollerini paylaştığı film turşu yapımı konusunda tartışıp ayrılan turşucu bir çift ve çocuklarının aileyi tekrardan biraraya getirmesi sırasında ortaya çıkan komik durumları konu alır. Fenerbahçe, bu filmde Şener Şen'in canlandırdığı ailenin sevimli amcası Ziya'nın bir kahvede traş bıçağı satmaya çalışması sırasında karşımıza çıkar ve bu Ziya'nın repliği nesiller boyu dillerden dillere taşınır.

Petrol Kralları (1978)

Yönetmenliğini Zeki Alasya'nın yaptığı 1978 yapımı Petrol Kralları filminde başrolleri Zeki Alasya, Metin Akpınar, Suna yıldızoğlu ve Perran Kutman paylaşmaktadır. Film, maddi sıkıntıdan dolayı evlerini satmak zorunda kalan iki arkadaşın evlerinin bahçesinde petrol bulmasıyla yaşadıkları olayları anlatmaktadır. Zeki Alasya ve Metin Akpınar'ın canlandırdığı iki arkadaşı evlerini boşaltırken Fenerbahçe posterlerini de özenerek toplarken görürüz.

Biyonik Ali Futbolcu (1978)

Yılmaz Atadeniz'in yönettiği fimde başrolleri Aydemir Akbaş, Meral Deniz, Renan Fosforoğlu ve Yüksel Gözen paylaşmaktadır. Film, Yugoslavya'dan transfer edilen bir kaleci ile Aydemir Akbaş'ın karışması sonucu yaşanan komik durumları anlatır. Filmde ezeli rekabet Yenerbahçe-Salatasaray isimleriyle anlatılmasına rağmen İnönü Stadı'nda oynanan gerçek bir Fenerbahçe-Galatasaray maçı kullanılmıştır. Maçın 6-0 sarı lacivertli takım lehine sonuçlanması da manidar olmuştur.

Gol Kralı (1980)

Aziz Nesin'in aynı isimli romanından beyaz perdeye uyarlanan filmin yönetmenliğini Kartal Tibet üstlenmişti. Başrollerini Kemal Sunal, Suna Yıldızoğlu, Suzan Avcı ve Reha Yurdakul'un oynadığı filmde ayrıca 1967-77 yılları arasında Fenerbahçe kalesini koruyan Yavuz Şimşek de rol almıştı. Filmde Kemal Sunal'ın canlandırdığı Sait karakterinin sevgilisine kendini beğendirmek için futbolcu olmaya çalışırken yaşadığı olaylar komik bir biçimde anlatılmaktadır. Gerçek maç görüntülerinin yanısıra Dereağzı tesislerinden de bol miktarda görüntü beyaz perdeye yansır.

Davetsiz Misafir (1983)

Zeki Alasya'nın yönetmenliğini yaptığı 1983 yapımı Davetsiz Misafir filminde başrolleri Zeki Alasya, Metin Akpınar, Sevda Ferdağ ve Neriman Köksal paylaşıyordu. Filmde İstanbul'a tayini çıkan bir veznedar ve ona çok benzeyen bir kabadayının veznedarın yerine geçerek yapmayı planladığı soygunun hikayesi anlatılmaktadır. Metin Akpınar'ın canlandırdığı iki karakterden veznedar olan Halim Bey koyu bir Fenerbahçe taraftarıdır ve filmde de bunu üzerine basa basa ifade eder.

Ya Ya Ya Şa Şa Şa (1985)

Ümit Efekan'ın yönettiği filmin başrollerini İlyas Salman, Deniz Akbulut, Münir Özkul, Erdal Özyağcılar ve İhsan Yüce paylaşmaktadır. Filmde İlyas Salman'ın canlandırdığı İlyas isimli karakter, bir apartman görevlisinin oğludur ve amatör olarak futbol oynamaktadır. Hikaye, İlyas'ın tüm zorluklara rağmen başarılı olarak Fenerbahçe'ye transferi ve sonrasını konu almaktadır. Ya Ya Ya Şa Şa Şa ile birlikte Todor Veselinoviç yönetiminde Fenerbahçe'nin 1985 kadrosunu gerçek maç ve antrenman görüntüleri eşliğinde beyaz perdede izleriz.

Hababam Sınıfı Merhaba (2003)

Kartal Tibet'in yönettiği 2003 yapımı Hababam Sınıfı Merhaba, serinin yirmiki yıl aradan sonra yapılan yedinci filmidir. Bu yedinci filmde başrolleri Mehmet Ali Erbil, Halit Akçatepe, Zeki Alasya, Hülya Koçyiğit, Mehmet Ali Alabora ve Nehir Erdoğan paylaşırlar. Film, Hababam Sınıfı'nın okulun satılmasını engellemek için yaptıklarını konu alır. Ve artık klasikleşen Hababam Sınıfı'nın Fenerbahçe maçına kaçma ritüeli de filmin olmazsa olmazıdır.

Takım Böyle Tutulur (2005)

Takım Böyle Tutulur, Okan Altıparmak ve Andreas Treske'nin yönettiği, Fenerbahçe'nin 2004-05 sezonunda yaşadığı şampiyonluğu taraftarın gözünden beyaz perdeye taşıyan belgesel bir filmdir. Bu konuda sinemalarda gösterilmiş ender filmlerden bir tanesidir. Fenerbahçe taraftarının tutkusunu görmek için izlenmesi gereken filmlerden biridir.

Aşk Tutulması (2008)

Murat Şeker'in yönettiği Aşk Tutulması, kahramanın Fenerbahçe'yi hayatının merkezine oturttuğu bir romantik komedi filmidir. Filmin başrollerini Tolgahan Sayışman, Fahriye Evcen, Tim Seyfi ve Ali Erkazan paylaşır. Fanatik bir Fenerbahçeli olan Uğur'un Pınar ile tanışması ve aralarında gelişen ilişkiyi anlatan filmde Fenerbahçe oldukça öneli bir yere sahiptir.