Olympiacoslu Oyunculardan FIBA 2019 Dünya Kupası Eleme Maçlarıyla İlgili Açıklamalar

13 Kasım 2017 Pazartesi
Turkish Airlines EuroLeague'in önemli takımlarından Yunanistan temsilcisi Olympiacos'un 6 milli oyuncusu, FIBA'nın maç takviminde değişikliğe gitmesi sonucu 2019 Dünya Kupası Eleme karşılaşmalarının EuroLeague maçlarıyla çakışması nedeniyle milli takımlarının formasını giymeyeceklerini açıkladı.

Geçtiğimiz sezon Fenerbahçe Doğuş Basketbol Takımımızın şampiyonluğa ulaştığı Turkish Airlines EuroLeague'de final oynayan Olympiacos'un Yunan oyuncuları Giorgis Printezis, Kostas Papanikolau, Vaggelis Mantzaris ve Ioannis Papapetrou ile Sırp Nikola Milutinov ve Letonyalı Janis Strelnieks 2019 Dünya Kupası Elemelerinde ülkelerinin milli takımlarında yer almayacaklarını ortak bir açıklama ile duyurdu.

6 basketbolcu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Milli takımdan gelen çağrılara her zaman olumlu yanıt verdik. Ailelerimizden uzak kaldık, yorgunluğumuzu bir kenara bıraktık, sakatlık riskini göze aldık ve zaman zaman da sakatlık yaşadık. Ülkemize olan sevgimizden ve saygımızdan dolayı bunlardan hiçbir zaman şikayet etmedik. Ancak şimdi Dünya Kupası Eleme maçlarının takvimi nedeniyle zor bir durumda kaldık. Bu karşılaşmalarda milli formayı giyemeyeceğimizi duyuruyoruz. Olympiakos'un EuroLeague maçlarında yer almamanın profesyonelliğe yakışmayacağının anlaşılması gerekiyor. Zaten bir çoğumuz 2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası nedeniyle takımımızın sezon öncesi hazırlıklarına katılamadık. Umuyoruz bu durum en kısa zamanda normale döner ve biz de yine ülke milli takımlarımız için mücadele etmeye devam ederiz."