LİSTE

Lakaplar 11'i

8 Mart 2019 Cuma

Her ne kadar günümüzde lakapların yerini nick almış olsa da, eski dönemlerde futbolcular oyun karakterlerini yansıtan bir lakap ile anılırlardı. Futbolcunun özelliklerinden yola çıkılarak çoğunlukla tribünlerden seslendirilen lakaplar kimi zaman da bir gazetecinin yazdığı yazıdan da çıkardı. Günümüzde artık pek rastlanmayan bu duruma karşın geçmişte futbol dünyası oldukça renkli ve yaratıcı isimlere tanıklık etmiştir. Fenerbahçe'nin de pek çok futbolcusu değişik lakaplarla anılırdı. Bu lakaplardan bir takım yapmak istesek nasıl bir 11 olurdu? Oluşturduğumuz bu ilk 11'de ağırlık hücumcularda. Yiğit namıyla anılır diyerek tarihimizden geçen futbolcu lakaplarına bir göz atalım.

1- Uçan Kaleci

1939-53 yılları arasında Fenerbahçe'nin kalesini koruyan Cihat Arman, yaptığı inanılmaz kurtarışlardan dolayı 'Uçan Kaleci' ismiyle anılmıştır. Fenerbahçe efsanelerinden olan Arman, bu lakabının yanı sıra giydiği sarı kazaktan dolayı Fenerbahçe'ye Sarı Kanarya lakabını kazandırarak tarihe geçmiş bir oyuncumuzdur.

2- Jilet Yılmaz

1966 yılında İstanbulspor'dan transfer edilen sert defans oyuncusu Yılmaz Şen, rakip forvetleri oyundan kesen stiliyle 'Jilet' lakabını kazanmıştır. Bir diğer lakabı da Çarli olan Şen, 1976 yılına kadar Fenerbahçe formasını giymiştir.

3- Mehmetçik Basri

Transfer olduğu 1953 yılında itibaren on sene çubuklu formayı giyen Basri Dirimlili, bugün bile defans oyuncusunun nasıl bir özveriyle oynaması gerektiğine örnek gösterilen efsane bir oyuncudur. Birçok maçta sakatlanmasına rağmen sahada kalmaya devam etmesiyle bilinir. Bunlardan birinde kırılan çene kemiğine rağmen sahada kalmasıyla 'Mehmetçik' lakabını almıştır

4- Donanma Kamil

Fenerbahçe'nin simge isimlerinden Kamil Ekin, 1947 tarihinde transfer edildiği Donanmagücü takımına ithafen 'Donanma' lakabıyla anılmıştır. 1955 yılına kadar sarı lacivertli formayı giyen Kamil Ekin, efsane 1947-48 sezonunun unutulmaz oyuncularından birisiydi.

5- Taka Naci

Futbola Trabzon'da başlayan Naci Bastoncu, 1934 yılında Fenerbahçe'ye transfer oldu. Karadenizli olmasından dolayı kendisine 'Taka' lakabı takılan başarılı forvet 1947'ye dek sarı lacivertli formayı giymiş ve 232 gole imza atmıştır.

6- Sinyor Bartu

Fenerbahçe'nin efsane sporcularından Can Bartu, 1956-61 yılları arasında sarı lacivertli formayı giydikten sonra 1961-67 yılları arasında İtalya'ya transfer olarak Fiorentina, Lazio ve Venezia takımlarında oynamıştır. İtalya'ya transferi ile beraber kendisine 'Sinyor' lakabı takılmıştır. Sinyor, İtalya sonrası 1967-70 yılları arasında tekrardan Fenerbahçe'de oynamıştır.

7- Kıvır Alâ

1916-34 yılları arasında forma giyen Alaattin Baydar'ın, şık ve seri çalımları vardı. Top Baydar'ın her ayağına geldiğinde Fenerbahçe tribünlerinde bağırılan “Kıvır Alâ, kıvır Alâ” tezahüratları zamanla lakabı oldu. 1920’lerin başından itibaren, Zeki Rıza Sporel ile oluşturdukları müthiş ikili, o dönemde “Zeki-Alâ Kombinasyonunu” olarak efsaneleşmişti.

8- Mikro Mustafa

1958-64 yılları arasında Fenerbahçe formasını giyen Mustafa Güven, boyunun kısalığından dolayı 'Mikro' lakabıyla anılan bir futbolcuydu. Mustafa Güven, kısa boyuna rağmen attığı kafa golleriyle de adından bahsettirmeyi bilmiştir.

9- Puşkaş Ergün

1956-63 ve 1964-65 yılları arasında Fenerbahçe forması giyen Ergun Öztuna, İzmir'de oynadığı sırada İzmir Karması'nın Macaristan Milli Takımı ile yaptığı maçlarda forma giyer. Oynanan maçlardan sonra Macarların teknik direktörü, efsane futbolcu Frenc Puskas'a İzmir Karması'ndan en beğendiği oyuncu sorulunca, Puskas'ın Ergun Öztuna demesini unutmayan taraftarlar, Ergun'un Fenerbahçe'de oynadığı tekniği yüksek oyunu sonucunda kendisine 'Puşkaş' lakabını takarlar.

10-Ordinaryus Lefter

1947-51 ve 1953-64 yılları arasında çubuklu formayı giyen Lefter Küçükandonyadis, sahadaki varlığını marşlardan şiirlere pek çok farklı yere taşıyan bir Fenerbahçe efsanesidir. Oynadığı futbolun ustalığından dolayı kendisine tribünlerden 'Ordinaryus' diye bağırılırdı. Böylece, attığı çalımlar ve goller sayısız maç kazandırırken kendisine de bir lakap kazandırmış oldu.

11- Canavar Burhan

1951-56 ve 1958-61 yılları arasında Fenerbahçe forması giyen Burhan Sargın, rakip defansları hallaç pamuğu gibi atan ve golleri sıralayan bir oyuncuydu. Fenerbahçe'ye geldiği sene etrafa dehşet saçan 'Ankara Canavarı'ndan esinle kendisine 'Canavar' lakabı takılmıştır. Fenerbahçe'de attığı gollerin yanı sıra milli takımda da attığı gollerle adından bahsettiren Sargın, 1954 Dünya Kupası'nda bir maçta üç gol atarak adını tarihe yazdırmıştır.