Aykut Kocaman’dan Galatasaray Maçı Sonrası Açıklamalar

22 Ekim 2017 Pazar
Teknik Direktörümüz Aykut Kocaman, Galatasaray maçı sonrası yayıncı kuruluşa açıklamalarda bulundu.

Karşılaşmayı değerlendiren Aykut hoca, “İki taraf içinde hem kazanmaya yönelik hem de maçı kaybetmediğinden dolayı söylenecek her şey  doğru gibi görünüyor. Maçın ilk yarısı çok iyi olmasa da  maçı koparmaya daha yakındık. Fırsatları değerlendiremedik.  2. yarı ise beklentilerimizin tam tersi oldu. Kırmızı karta kadar olan süreç onlar bizim zaaflarımızı değerlendirdi. Kırmızıdan sonra oyunun kontrolü bize döndü ancak topu tehlikeli bölgeye geçiremedik. Kazanamadığımız için mutsuzuz tabii. Öte yandan 2. yarıdaki 20-25 dakikayı görünce kötünün iyisi de denebilir" dedi.

Basın Toplantısı
Maç sonrası düzenlenen basın toplantısında öncelikle karşılaşmayı değerlendiren Teknik Direktörümüz Aykut Kocaman, ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Basın toplantısından derlediklerimiz şöyle:

“Böyle bir ortamda, zorluk derecesi bu kadar güç bir maçta  biraz da olsa hakemlere hak vermemeye çalışmak büyük insafsızlık olur. Çok zor bir ortam. Sadece burası için değil, diğer statlar için de gerekli. Ne olursa olsun bize verilsin düşüncesi var. Bütün topluma nakşetmiş bir durum. Bizim aleyhimize çok net kararlar vardı. Ama öbür taraftan şu ortamı görünce anlamaya çalışıyorum. İki taraf aleyhine ve lehine terazi biraz kaçtı. Diğer maçlara baktığımızda attığımız gol çok gri, olabilir olmayabilir. Galatasaray lehine olan da aynı şekilde. Çok ortada kararlardı. Genel hakemlik için bakıldığı zaman, Çakır’ın kafasında herhangi bir takımı öne çıkarmak gibi bir niyeti yoktu. Başka da söyleyecek çok fazla bir şeyim yoktu. Hepimiz her şeyi kendimiz için istiyoruz. Öyle olduğu zaman işin doğası gereği ritim de kaçıyor.

Kesinlikle fark doğurdu oyuncu değişiklikleri. Ritmi kaybetmiştik, yakalamaya ihtiyacımız vardı. Eşitlik devam ederken esas derdim enerjiyi artırmaktı. Galatasaray fazla geliyordu, her iki taraftan da, biraz kontrolü ele almaktı. 10 kişi kaldıktan sonraki değişiklikler kesinlikle öyle olmazdı.  Giuliano geldiği günden beri güç katan isimlerden biri. Onun varlığı çok önemli. Hem kalitesi, hem oyun bilgisi gerçekten çok çok iyi. Bugün ve yarın için temel taşlardan biri olabilecek bir futbolcu. Pek çok pozisyonda olduğu gibi, takımı tamamlamakta en önemli oyuncularımızdan bir tanesiydi.

Puan ortalamasını yükseltmeye çalışacağız. Rakiplerimizin puan kaybını bekleyeceğiz. Suniden kastım puan kayıplarımızın fazla olmasıydı. 3 puanlı sistem var. 2,06 puan ortalaması vardı Galatasaray’ın. Bizim de 2,08, bu kadar maç oynadıktan sonra. Anormal durumlar olmuyor mu oluyor. İlk 3 puanlık dönemde neredeyse 30 puanlık fark yapmış Fenerbahçe rakibine. Ligin içinde olan şeyler. Totalde her şey ortalamasını bulur düşüncesiyle gittiğinizde Fenerbahçe için bu averaj kabul edilebilir bir averaj değildi. Suniden kastım buydu. Oyun kalitemizi yukarı çıkaracağız. Futbol oyunu bu. Özellikle geçen sezon ve bu sezon yabancı sayısı sonrası tüm takımların kadroları güçlendi.. Bizim kayıplarımız tarafından bakıldığında kayıplarımız daha az olmalıydı. Aynı takımlar rakiplerle de oynayacak. Puan ortalamaları normale dönecektir.

Kendi tarafımdan baktığım zaman gol ağırlıklı diyebilirim. Her iki taraf da haklıdır. Her savını ortaya atan haklıdır. Bu yüzden biraz gri. Oyun içindeki pozisyon açısından, maçı koparma açısından yakaladığımız pozisyonlar vardı. İkinci yarıda oyunun seyri döndü. Özellikle kırmızı karttan sonraki periyodu çok anlamsızca harcadık.

2 takım 100 yıldır, karşı karşıya geldi. Yenmemiz kadar yenilmemiz de mümkündü. Zaten bir takım nedenlerden dolayı kulübün üstündeki negatif algıyı, taraftarın üzerine doğru da yöneltecek bir durum var; koptu, kırıldı gibi ifadeler vardı. Kesinlikle hayır. Vazgeçtiğiniz zaman mağlup olursunuz. Bugün galibiyet alsaydık biraz daha hızlı koşar hale getirecekti. Şu andaki, stabil durumun korunmasına. Puan farkı devre sonuna kadar inecektir diye düşünüyorum. Sadece bir tahmin yapıyorum. Biz kendi tarafımızı atlamaz ve normale dönersek düşecektir. İkinci yarıya daha güçlü başlayacağız. Sıkıntıların olduğunun farkındayım. Bu takımın yapabileceklerini biliyorum, hiçbir kuşkum yok.

Anlamaya çalışan bir yapım olmasa… İnsanların zorluklarını biliyorum. Sıkıntılar herkes için geçerli. Şu ortamı görüyoruz. Sadece Galatasaray ya da Galatasaraylılara ait bir ortam değil. Türkiye’deki ortam bu. Daha 5.dakikada Bülent Yıldırım’ın maçı Fenerbahçe lehine götürmemek üzere götürdüğü net görünüyor. Bugün hakem se tartıda bizim lehimize verdiği 2 tane karar vardı. Ama öbür taraftan baskı ortamını düşündüğümüzde kim maçı nasıl kazanırsa kendiliğinden kazansın noktasına götürüyordu işi. O nedenle söyledim."

Basın toplantısının tamamını izlemek için tıklayınız: