LİSTE

Fenerbahçe Kadın Voleybol Takımı’nın Tarihinde 6 Köşe Taşı

6 Haziran 2020 Cumartesi

Türkiye’nin ilk kadın voleybol takımı Fenerbahçe, 1927 yılında kuruldu. Bu öncü hareketin rakip takımlar tarafından karşılık bulmaması sebebiyle çok fazla maç yapma imkanı bulamayan Fenerbahçe, adeta rakipsizlikten dolayı şubesini kapatmak zorunda kalmıştı. Türkiye’yi Avrupa’da ilk kez temsil eden takım da olan Fenerbahçe, sayısız başarısının ve öncülüğünün yanına Avrupa’da kazandığı başarıları da eklemeyi başarmıştı. Sizler için, Türk kadını ve sporu için tarihe geçecek başarıları yakalayan Fenerbahçe Kadın Voleybol Takımı’nın önemli başarılarını listeledik.

Voleybolun Öncüsü

Türkiye’de kadın voleybolun öncüsü olan Fenerbahçe, ileri görüşlü ve aydın sportif yaklaşımı sayesinde kadınların spora dahil olması için önemli çabalar sarfetti. Uzun bir süre kadın voleybol şubesini açık tutan ve ayakta durması için gerekli yardımları yapan Fenerbahçe, rakiplerinin olmayışı ya da ligin düzenli hale gelememesi sebebiyle takım kaptanı Sabiha Rıfat’ı, erkek voleybol takımının antrenmanlarına da çıkartıyordu. Hatta Sabiha Rıfat, erkeklerle beraber birkaç maçta oynamış ve bu anlamda da hem kulübü adına hem de kadın voleybolu için önemli bir isim haline gelmişti. Uzun süren boş yılların ardından 1954-55 sezonunda İstanbul Kadınlar Ligi ismiyle lig düzenlendi. Ayten Salih’in kaptanlığını yaptığı Fenerbahçe, ligin ilk şampiyonu olmayı başarmış, sonrasındaki dört senede de şampiyonluk apoletini bırakmamıştı. Ligin finalinde İstanbul Üniversitesi’yle karşılaşan Fenerbahçe, rakibini 15-10 ve 15-11’lik sonuçlarla toplamda 2-0’la geçerek şampiyonluğu kazanmıştı.

Türkiye Voleybolla Tanışıyor

İl şampiyonalarının ardından artık kadın voleybolu için Türkiye şampiyonası yapma vakti gelmişti. Bu sebepten dolayı 1955-56 sezonunda Türkiye Kadınlar Voleybol Şampiyonası’nın başlamasına karar verildi. Bu turnuvayı kazanan takım ise Türkiye’yi Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’nda temsil etme şansı yakalayacağı için, çok önemli bir turnuva haline gelmişti. 4 takımın katıldığı turnuvaya İstanbul şampiyonu olan Fenerbahçe, Ankara şampiyonu Gazi Eğitim Enstitüsü, İstanbul ikincisi İstanbul Üniversitesi ve İstanbul üçüncüsü Modaspor katıldı. İstanbul Üniversitesi ile aynı puanda kalan Fenerbahçe, bir tekrar maçı oynamıştı. Bu maçı 15-8 ve 15-9’luk skorlarla 2-0’la geçen Fenerbahçe, Türkiye şampiyonu olmayı başarmıştı.

Beklenen Mutlu Son

Fenerbahçe, 70’li yıllardan itibaren kadın voleybolunda bir duraklamaya girdi. Maddi açıdan da zor yıllar geçiren kulüp, amatör branşlara yeteri kadar kaynak ayıramadığı için başarılar ve istikrar uzun yıllar ertlenmek durumunda kaldı. Amatör branşlarda öncü olan bir kulüp için ise pes etmek söz konusu dahi olamazdı. 2000’li yılların ortasından itibaren yükselişe geçen Fenerbahçe, 2008-09 sezonunda arzuladığı şampiyonluğa ulaşmayı başarmıştı. Neredeyse son şampiyonlukla arasında 40 sene olan bu şampiyonlukla birlikte önemli başarıların da kapısı sonuna kadar açılmıştı. Normal sezonu 4. sırada bitiren Fenerbahçe, çeyrek finalde Ereğli Belediyesi’yle eşleşti. Rakibini iki maçta da 3-1’le geçen Fenerbahçe, yarı finalde Galatasaray’ın rakibi olmuştu. Fenerbahçe iki kez 3-0 ve bir kez de 3-2’yle geçtiği rakibini elemiş ve finale yükselmişti. Finalde ise önemli bir voleybol ekolü yaratan ve uzun yıllardır ligde en önemli takım haline gelen Eczacıbaşı’yla eşleşen Fenerbahçe; rakibini 3-2, 3-1 ve 3-1’lik skorlarla toplamda 3-1’le geçerek şampiyon olmuştu. O sezon CEV Kupası’nda üçüncü olan Fenerbahçe, tarihindeki en önemli Avrupa başarısını da sağlamıştı.

 

Dünyanın En Büyüğü

2009-10 sezonu, bir önceki sezon gelen şampiyonluk ve Avrupa başarısının bir tesadüf olmadığının kanıtı olmuştu. Ligi, Türkiye Kupası’nı ve Süper Kupa’yı kazanan Fenerbahçe, eşine az rastlanan bir performans göstermişti. Avrupa Voleybol Şampiyonlar Ligi’nde de finale yükselen Fenerbahçe, finalde maçı kaybetse de sezon boyunca hem ülkesinde hem de yurtdışında oynadığı oyunla herkesi kendisine hayran bırakmıştı. O sezon ligde oynadığı tüm maçları kazanan Fenerbahçe, çeyrek finalde Ankaragücü’nü 3-0, yarı finalde Galatasaray’ı 3-0 ve finalde de VakıfBank’ı 3-0’la geçerek hiçbir maçını kaybetmeden şampiyon olmuştu. Bu performansa kayıtsız kalmayan FIVB, Wild Card olarak Avrupa finalisti olduğu için Fenerbahçe’yi bir sonraki sezon oynanan Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası’na davet etti. 15-21 Aralık’ta Katar’ın Doha kentinde düzenlenen turnuvada finale kadar hiç kaybetmeyen Fenerbahçe, finalde de Brezilya’nın Sollys Osasco ekibini 25-23, 25-22 ve 25-17’lik sonuçlarla toplamda 3-0’la geçerek şampiyon olmuştu.

 

Şampiyonlar Ligi Başarısı

2011-12 sezonu, artık Fenerbahçe’nin Avrupa’da kanıtladığı oyununu, bir kupaya çevirmesi için başladığı ve sonunda mutlu sona ulaştığı bir sezon olmuştu. Oyunu ve keskinliğiyle zaten birkaç yıldır hem Türkiye’de hem de Avrupa’da bir ekol olmayı başaran Fenerbahçe, sezona da fırtına girmeyi başarmıştı. Ze Roberto’nun öğrencileri ligde normal sezonda hiç yenilmedi. Bu başarıyı daha önce de gösteren Fenerbahçe’nin devamlılığı ve kararlılığı ile sonuca ulaşmış olması, bütün çevrelerce takdir toplamıştı. Avrupa Voleybol Şampiyonlar Ligi’nde grubunu bir mağlubiyetle lider bitiren Fenerbahçe, son 16’da Modranska Prostejov’u 3-1 ve 3-0’lık skorlarla geçerek bir üst tura çıktı. Çeyrek finalde ise Fenerbahçe’ye turnuva boyunca tek yenilgisini tattıran Rabita Bakü’yle eşleşen sarı-lacivertliler, bu kez rakibini iki maçta da 3-0’la geçerek yarı finale çıkmıştı. Sezon içinde birçok kez uğradığı Bakü’de oynanan Final Four’da önce Dinamo Kazan’ı 3-1’le geçen Fenerbahçe, finalde de Cannes’ı 3-0 yenmiş Avrupa Voleybol Şampiyonlar Ligi şampiyonu olmuştu.

Kazanılmayan Başarı Yok!

Kadınlar voleybolunda kazanılmamış başarı bırakmayan Fenerbahçe, en üst kupayı da, ikinci kupayı da müzesine götürmeyi başarmıştı. Türkiye’de de özellikle 2000’li yıllarla birlikte yükselişe geçen kadın voleybolunda tekrar köklü kulüplerin isminin görülmesinde ise Fenerbahçe öncü olmuş, doğru sistem ve kararlılıkla başarılara ulaşılmıştı. 2012-13 sezonunda da CEV Kupası’nda final oynama başarısı gösteren Fenerbahçe, maçı 3-2’yle kaybetmişti. 2013-14 sezonunda ilk olarak Bursa Büyükşehir Belediye Spor Kulübü’yle 16’lı finalde karşılaşan Fenerbahçe, rakibini 3-0’la geçmeyi başarmıştı. 8’li finallerde Orbital Zagorozhye ile eşleşen Fenerbahçe, bu rakibini de 3-0’lık skorla rahat geçmişti. Fin rakibi LP Salo’yu 3-0 yenen Fenerbahçe, Avrupa Voleybol Şampiyonlar Ligi’nden elenen takımların da katılımıyla çeyrek final sahnesine çıktı. Burada Şampiyonlar Ligi’nden gelen Agel Prostejov’la eşleşen Fenerbahçe, rakibini iki maçta da 3-0’la geçerek adını yarı finale yazdırdı. Yarı finalde Şampiyonlar Ligi’nden gelen bir diğer takım olan Azeryol Bakü’yle karşılaşan Fenerbahçe, rakibini yine iki maçta da 3-0’la geçerek adını finale yazdırdı. Finalde ise güçlü Ekaterinburg’la eşleşen Fenerbahçe, rakibini önce 3-2 ve ardından 3-0’la geçerek şampiyon olmayı başarmıştı.