LİSTE

100. Yılda Tüm Branşlarda Galatasaray'a Karşı Alınan 14 Galibiyet

27 Şubat 2019 Çarşamba

Profesyonel branşlarda ezeli rakibimize karşı çıktığımız bütün maçları kazandığımız bir sezon kolay kolay yaşanmaz. Fenerbahçeliler için unutulmaz bir sezondu. Bir yandan 100. yıl kutlamaları, diğer yandan tüm branşlarda sürdürülen şampiyonluk mücadeleleri ve Galatasaray ile olan rekabeti bambaşka bir boyuta taşıyan sonuçlar. Haydi gelin o sezonun efsane 14 maçlık serisine bir de kronolojik tarihle beraber bakalım.
 

İlk galibiyet erkek voleybolculardan

Sezonun Galatasaray'a karşı ilk galibiyeti Erkek voleybolculardan geldi.  Burhan Felek Spor Salonu'nda oynanan maçta Fenerbahçe, Voleybol Erkekler Birinci Ligi'nde sezonun ilk derbisinde Galatasaray'ı 22-25, 25-23, 23-25 ve 22-25'lik setlerle 3-1 yendi. O gün salonda olanlar 14 maçlık bir serinin ilk maçına tanık olmuşlardı.
 

Aynı gün sabah basketbolda

Tesadüf bu ki 3 Aralık 2006 günü hem erkek basketbol hem de futbolda Galatasaray ile karşılaştığımız bir gün olarak tarihe geçti. Öğlenden sonra basketbolda Galatasaray galibiyeti görmek isteyenler Abdi İpekçi Spor Salonu'na hücum ettiler ve bu maçtan keyifle ayrıldılar. Kambala, İbrahim, Mrsic ve Semih ile etkili bir oyun oynayan Fenerbahçe maçtan da 75-64'lük üstünlükle ayrıldı.
 

Akşam da futbolda

Aynı günde iki farklı branşta Galatasaray galibiyeti görmek herkese nasip olmaz. O gün her iki maça da gidenler oldukça şanslıydı. Fenerbahçe, akşam seansında da Galatasaray'ı Kadıköy'de konuk ettiği maçtan Alex ve Kezman'ın golleriyle 2-1 galip ayrıldı.  Bu galibiyetle 3'te 3 yapmış olduk.
 

2006'ya noktayı kadın voleybolcular koydu

2006'nın son galibiyeti 30 Aralık'ta kadın voleybolculardan geldi. Burhan Felek Spor Salonu'nda oynanan maçta Fenerbahçe rakibine hiç set vermeden net bir galibiyet aldı ve 2007'nin de benzer geçeceğinin müjdesini verdi.
 

2007'de perdeyi kadın basketbolcular açtı

2007 yılı yine aynı günde iki Galatasaray maçıyla başladı. Bu kez sahneye kadın basketbolcular çıktı ve Galatasaray Kadın Basketbol Takımı'nı Ahmet Cömert Spor Salonu'nda 63-74 yenerek yenilgisiz liderliğini sürdürdü. Böylece profesyonel liglerde mücadele eden tüm takımlarımız Galatasaray'a karşı şimdilik birer galibiyet elde etmiş oldular.
 

Günün ikinci galibiyeti erkek voleybolculardan

Kadın basketbolcularla aynı gün Erkek voleybolcular da Burhan Felek Spor Salonu’nda Galatasaray ile karşı karşıya geldi. Takımımız karşılaşmadan 25-21, 25-22, 25-18’lik setlerle 3-0 galip ayrıldı ve tüm Fenerbahçelilere iki galibiyetle güzel bir yılbaşı hediyesi verilmiş oldu.
 

Kadın voleybolcular seriyi devam ettiriyor

Klasman grubunun son maçında Fenerbahçe Kadın Voleybol Takımı rakibi Galatasaray'ı 3-2 yenerek grubu lider bitirerek final grubunu kaldı. Bu maçı hafızalara kazıyan görüntü ise taraftarların oyuncumuz Pelin'e babasının yer aldığı posteri hediye etmesiydi. Fenerbahçemizin eski futbolcularından Paşa Hüseyin ve kızı Pelin'in buluştuğu posterin üzerinde "Evladıma Miras Bu Sevda" yazılıydı.
 

Fark açılıyor

Beko basketbol Ligi 24. hafta maçında Ahmet Cömert Spor Salonu'nda Galatasaray ile karşılaşan Fenerbahçe, bu maçtan 34 sayı farkla galip gelerek ayrıldı. Hem farkın açılması hem de hiçbir branşta galip gelememenin gerginliği bu maçta rakip tribünlerde oldukça açık gözlendi.
 

Kadın basketbolcuların serisi başlıyor

Sıra tekrardan kadın basketbolcularda. Caferağa Spor Salonu'nda konuk ettiğimiz Galatasaray Kadın Basketbol Takımı'nı üstün bir oyunla 86-67 yenerek seriyi sürdürdük.
 

Galatasaray umutlandı ama yine olmadı

Kadın basketbolcular normal sezonda iki maçta da Galatasaray'ı yenince doğal olarak Play-Off'lara 1-0 önde başlamış oldular.  Caferağa Spor Salonu'nda oynanan bu maçta Galatasaray makus talihi kırmak için çok çabaladı ama yine de sonuç değişmedi ve 10. galibiyet de gelmiş oldu.
 

25 sayılık fark

Kadın basketbolcuların son bir ay içinde üst üste aldıkları üçüncü Galatasaray galibiyeti ile seri 11 maça çıktı. Bu maç ile Play-Off mücadelesinde de 3-0 öne geçen kadın basketbolcular rakibi eleyerek şampiyonluk yolunda yürümeye devam etmişlerdir.
 

Basketboldan devam

Kadın basketbolcular gibi erkek basketbolcular da Play-Off'lara 1-0 önde girdi. Abdi İpekçi Spor Salonu'nda alınan galibiyetle üstünlük 2-0 oldu ve takım dört gün sonra alınacak 13. galibiyete kendini hazırlamaya başladı.
 

Son galibiyetler hep rakibin gözü önünde

Erkek basketbolda Ahmet Cömert Spor Salonu'nda alınan galibiyet hem Galatasaray'ın elenmesi hem de 13. galibiyet anlamını taşıyordu ve rakip seyircilerin bu maçta sahaya yağdırdığı maddeler bir sonraki maçın da nasıl geçeceğini göstermesi açısından oldukça önemliydi.
 

"Sulu Derbi" ile gelen 14. galibiyet

Tarihe "Sulu Derbi" olarak geçen bir maçla Fenerbahçe noktayı koydu: 14 maçta 14 galibiyet. Bu maça şampiyon olarak çıkan Fenerbahçe yine de yetinmemiş ve  Lugano ve Edu'nu golleri ile Ali Sami Yen'den galibiyetle çıkmıştır.  Artık yeter diyen Galatasaray taraftarının gözyaşları ise bu maçta adeta sahaya şişeler içinde yağmıştır. Şunu da bir köşeye not edelim; voleybolda bir sonraki turlarda karşılaşmamış olmaktan dolayı bu seri 14 maçta kaldı.