YÜZME

Piotr Nurowski En İyi Avrupalı Genç Sporcu Ödülüne aday gösterilen, bu akşam tribünlerimizle kucaklaşacak Dünya ve Avrupa Şampiyonu rekortmen yüzücümüz Kuzey Tunçelli’ye Başarılar Diliyoruz! 

21 Eylül 2023 Perşembe 18:15

Avrupa Olimpiyat Komitesi (EOC) Avrupa'nın En İyi Genç Sporcusunu seçiyor.

Avrupa Olimpiyat Komitesi tarafından Piotr Nurowski anısına düzenlenen 12. yaz dönemi En İyi Avrupalı Genç Sporcu ödülünün 5 finalisti açıklandı.

Mücadele ettiği branşta başarılı olan ve hem yarışma içinde hem de yarışma dışında olimpiyat değerlerini bünyesinde barındıran 14 ila 18 yaşları arasındaki bir sporcuya verilen Piotr Nurowski Ödülünün, Avrupa'dan 48 olimpiyat komitesinin adayları arasından belirlenen bu yılki finalistleri arasında, elde ettiği başarılarla tarih yazarak hem camiamızın hem de ülkemizin gururu olan Fenerbahçemizin rekortmen milli yüzücüsü Kuzey Tunçelli de yer aldı.

Avrupa’da tüm amatör spor branşlarında 2023 yılında elde edilen başarıların değerlendirilerek verildiği EOC Piotr Nurowski Ödülü için Kuzey’in yanı sıra; Belçikalı Sarah Chaari (Tekvando), Ukraynalı Kirill Boliukh (Dalış), Slovakyalı Patricia Tomankova (Judo) ve Alman Darja Varfolomeev (Ritmik Jimnastik) aday gösterildi.

Kazanan sporcu 6 Ekim Cuma günü İstanbul’da düzenlenecek olan 52. Avrupa Olimpiyat Komitesi Genel Kurulu’nda belirlenecek.

Beş finalistin en genci olan yüzücümüz Kuzey Tunçelli, 2023 yılında Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’nda mücadele ettiği 800 metre ve 1500 metre serbest stillerinde rekorlarla şampiyon olarak tarih yazdı ve iki stilde de Paris 2024 Olimpiyat kotasını elde etti. 1500 metre serbestte 2023 Avrupa Gençler Şampiyonası'nı kazanarak Avrupa Gençler rekorunu eline geçiren Kuzey, ayrıca EYOF Maribor 2023 1500 metre serbest stilini kazanarak yine yeni bir festival rekoru kırdı.

Dünyanın en büyük spor kulübü Fenerbahçemizin efsane tribünleri rekortmen yüzücümüzü alkışlayacak

Elde ettiği Dünya ve Avrupa Şampiyonluklarıyla göğsümüzü kabartan rekortmen yüzücümüz Kuzey Tunçelli, Fenerbahçemizin Danimarka ekibi Nordsjaelland ile bu akşam Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi'nde oynayacağı UEFA Avrupa Konferans Ligi H Grubu ilk maçı öncesi taraftarlarımızla buluşacak ve tribünleri selamlayacak.

Avrupa Olimpiyat Komitesi tarafından Avrupa’nın En İyi Genç Sporcusu Ödülüne aday gösterilen KUZEYİMİZE BAŞARILAR DİLİYORUZ!

Piotr Nurowski Ödülü Hakkında

Piotr Nurowski Ödülü, Avrupa Olimpiyat Komitesi tarafından Polonyalı tenisçi ve Polonya Olimpiyat Komitesi başkanı Piotr Nurowski'yi anmak, onun örneği ve anısı aracılığıyla genç sporcuları sporda kariyer yapmaya teşvik etmenin yanı sıra gelecek nesillere sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemeleri için ilham vermek amacıyla 2010 yılından beri düzenlenmektedir.

Piotr Nurowski Ödülünde bir sporcunun mücadele ettiği şampiyonalardaki performansının yanı sıra, etkinlikler sırasındaki davranışları ve Olimpiyat kültürüne, değerlerine ve dostluğuna bağlılıkları da değerlendirilmektedir.

Basın Fotoğrafları