YÜZME

Dünya Şampiyonu milli yüzücümüz Kuzey Tunçelli yurda döndü

10 Eylül 2023 Pazar 15:16

İsrail’in Netanya kentinde düzenlenen Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’nda mücadele ettiği 800 metre ve 1500 metre serbest stillerinde rekorlarla şampiyon olarak tarih yazan, hem camiamızın hem de ülkemizin gururu olan Fenerbahçemizin rekortmen milli yüzücüsü Kuzey Tunçelli, yurda döndü.
 
800 metre ve 1500 metre serbest stillerinde aynı zamanda olimpiyat kotasının da sahibi olan yüzücümüz Kuzey, İsrail’den kalkan uçakla Sabiha Gökçen Havalimanı’na geldi. Kuzey’le birlikte Dünya Gençler Şampiyonası’nda mücadele eden yüzücülerimiz Aykut Mert İravul ve Özlem Yetim’i havalimanında Yüzme Şubemizin Sorumlusu Uğur Orel Oral karşıladı.
 
Kuzey Tunçelli: Olimpiyatlarda da ülkemi gururlandırmak istiyorum
 
Havalimanı’nda Fenerbahçe TV’ye açıklamalar yapan Kuzey, “Bu başarıları elde ettiğim ve ülkemi gururlandırdığım için çok mutluyum. Fenerbahçe Spor Kulübü’ne, hocama, aileme çok teşekkür ediyorum. Olimpiyatlarda yine böyle bir başarı alıp ülkemi gururlandırmak istiyorum.” dedi.
 
Aykut Çelik: Dünya kulübü Fenerbahçe’ye Dünya şampiyonluğu getirdik
 
Kuzey’in antrenörü Aykut Çelik ise, “Sezona talihsiz bir sakatlıkla başladık. Sonra Comen, EYOF, Avrupa Gençler ve Dünya Gençlerde rekorlar kırdık, iki olimpiyat A kotası aldık. Büyük Fenerbahçe’ye, dünya kulübü Fenerbahçe’ye Dünya Şampiyonluğu getirdik. Kısa bir tatilden sonra çok zor bir sürecimiz başlıyor. Hemen hemen 130-140 günlük bir süreçte uzun kamplarımız olacak. Umarım olimpiyatta ülkemizin yüzünü güldüreceğiz.” diye konuştu.

Kuzey'in annesi ve babası da elde edilen başarıdan dolayı gurur duyduklarını söylediler.
 
2024 Paris Olimpiyatları öncesinde Türkiye’ye yüzme branşında ilk kotayı kazandıran (1500 metre serbest stil), aynı zamanda Avrupa Gençler Şampiyonu unvanı bulunan milli yüzücümüz Kuzey Tunçelli, Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası'nda 3 gün arayla iki altın madalya kazandı. Kuzey, 800 metre serbestte elde ettiği 7:48.75’lik dereceyle Dünya gençler şampiyona rekoru kırarak altın madalya kazanırken, Olimpiyat A barajını da geçti ve ikinci olimpiyat kotasını aldı. Fenerbahçeli yüzücü, 1500 metre serbest stilde de 14:59.80'lik derecesiyle yarışını zirvede tamamlayarak altın madalyanın sahibi oldu.

Basın Fotoğrafları