YÜZME

Kuzeyimizden bir gurur daha! Rekortmen genç yüzücümüz Kuzey Tunçelli, Piotr Nurowski En İyi Avrupalı Genç Sporcu Ödülünü Alman sporcu Darja Varfolomeev ile paylaştı

06 Ekim 2023 Cuma 22:24

Avrupa Olimpiyat Komiteleri’nin (EOC) 52. Genel Kurulu İstanbul’da gerçekleştirilirken, organizasyonda 12. Piotr Nurowski En İyi Avrupalı Genç Sporcu Ödülü de sahibini buldu.

Avrupa’da tüm amatör spor branşlarında 2023 yılında elde edilen başarıların değerlendirilerek verildiği EOC Piotr Nurowski Ödülünü Fenerbahçeli milli yüzücü Kuzey Tunçelli, Alman Darja Varfolomeev (Ritmik Jimnastik) ile paylaştı. Sporcumuz ödülü Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach’ın elinden aldı.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve Avrupa’nın önde gelen spor liderleri ve temsilcilerinin yer aldığı organizasyona İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Uğur Erdener, Fenerbahçe Opet Kadın Voleybol Takımımızın Kaptanı ve TMOK Sporcu Komisyonu Başkanı Eda Erdem Dündar da katıldı.

Ödül törenin ardından spocularımız Kuzey Tunçelli ve Eda Erdem Dündar, Fenerbahçe Televizyonu'na açıklamalarda bulundu. 

Rekortmen yüzücümüz Kuzey Tunçelli: Çok büyük başarı

“Tüm Türkiye adına çok mutluyum. Çok büyük başarı. Olimpiyatlarda da madalya kazanmak istiyorum. İnşallah bu isteğimi de yerine getireceğim."

Kaptanımız ve TMOK Sporcu Komisyonu Başkanı Eda Erdem Dündar: Kuzey’i tebrik ediyorum

“Bu akşam Milli Olimpiyat Komitesinin ev sahipliğinde Avrupa Olimpiyat Komitesi Başkanları ve üyelerini Esma Sultan Yalısı’nda ağırlıyoruz. İstanbul’da 52. Genel Kurul yapılıyor. Çok değerli konuklarla beraberim. Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu, Milli Olimpiyat Komitesi Başkanımız Uğur Erdener, Avrupa Olimpiyat Komitesi Başkanları, temsilcileri ve sporcu arkadaşlarım var. Bugünün ayrı bir özelliği var. 12. Piotr Nurowski ödüllerinin de sahibi belirlendi. Kazananlar arasında milli yüzücümüz Kuzey Tunçelli var. Alman jimnastikçi Darja Varfolomeev ile birinciliği kazandılar. Onu da çok tebrik ediyorum. Fenerbahçeli olmasından dolayı da Kulübümüz için çok değerli. Avrupa ve Dünya şampiyonluğu var. Henüz 16 yaşında. Ülkemiz adına çok büyük bir değer ve gelecek vadediyor. Çok mutluyuz. Ben de sporcu komisyonu başkanlığı görevimden dolayı buradayım. Güzel insanlarla bir arada olduğum için mutluyum.”

Kuzey Tunçelli’ye ödülü getiren başarıları

Kuzey Tunçelli, 2023 yılında Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’nda mücadele ettiği 800 metre ve 1500 metre serbest stillerinde rekorlarla şampiyon olarak tarih yazdı ve iki stilde de Paris 2024 Olimpiyat kotasını elde etti. 1500 metre serbestte 2023 Avrupa Gençler Şampiyonası'nı kazanarak Avrupa Gençler rekorunu eline geçiren Kuzey, ayrıca EYOF Maribor 2023 1500 metre serbest stilini kazanarak yine yeni bir festival rekoru kırdı.

Piotr Nurowski Ödülü Hakkında

Piotr Nurowski Ödülü, Avrupa Olimpiyat Komitesi tarafından Polonyalı tenisçi ve Polonya Olimpiyat Komitesi başkanı Piotr Nurowski'yi anmak, onun örneği ve anısı aracılığıyla genç sporcuları sporda kariyer yapmaya teşvik etmenin yanı sıra gelecek nesillere sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemeleri için ilham vermek amacıyla 2010 yılından beri düzenlenmektedir.

Piotr Nurowski Ödülünde bir sporcunun mücadele ettiği şampiyonalardaki performansının yanı sıra, etkinlikler sırasındaki davranışları ve Olimpiyat kültürüne, değerlerine ve dostluğuna bağlılıkları da değerlendirilmektedir.

Basın Fotoğrafları