FB DOĞUŞ YELKEN

Türk yelkenciliğinin mihenk taşı olan Fenerbahçe Doğuş Yelken’in Şube Sorumlusu Deniz Çınar ve Başantrenör Ateş Çınar, sporcularımızın üst üste kazandığı tarihi Olimpiyat kotalarını değerlendirdi

28 Nisan 2024 Pazar 15:55

2024 Paris Olimpiyatları öncesinde 3 günde 6 kota kazanarak önemli bir başarıya imza atan ve Türk yelkencilik tarihine adını altın harflerle yazdıran, Türk yelkenciliğinin mihenk taşı Fenerbahçe Doğuş Yelken’in Şube Sorumlusu Deniz Çınar ve Başantrenör Ateş Çınar, Fenerbahçe Televizyonu’na konuk oldu.

Fenerbahçe Doğuş Yelken Şube Sorumlusu Deniz Çınar: Hem sporcu sayımızı arttırdık hem de başarı çıtamızı yükselttik

Yelken milli takımının olimpiyat kadrosunun 8 sporcusundan 7’sini oluşturduğu ekipte milli formayı terletecek olan Şube Sorumlumuz Deniz Çınar, üst üste gelen kota haberlerinin çok çalışmanın bir ürünü olduğunu aktardı ve ekledi: “Güzel bir yarış haftası geçirdik. Tokyo’dan sonra Paris Olimpiyatlarına kısa bir süre vardı. Bildiğiniz üzere bir pandemi süreci yaşandı. Biz de değişen sınıflarla birlikte en iyi şekilde sporcularımızı hazırlamaya çalıştık ve umduğumuz gibi geçti diyebilirim. 5 kota hedefi koymuştuk ama 7 oldu ve bunlardan biri de benim. Çok da güzel bir hafta geçirdik.

Tarihi bir başarı elde edildiğinin altını çizen Deniz Çınar, “Bu tarihi bir başarı. Daha önce Tokyo Olimpiyatları’na 3 sporcuyla katılmıştık. Şimdiyse sayımızı arttırdık ve bununla beraber yelken sporu Tokyo’dan Paris’e geçerken yelken sporunda 10 Olimpiyat madalyası var ancak sınıfların 5’i değişti. Tabii buna adapte olmaya da çalıştık. Hedeflerimizi doğru belirlemişiz ki bugünlere gelebildik. Hem sporcu sayımızı arttırdık hem de başarı çıtamızı yükselttik. Bir sonraki Olimpiyat, ondan sonraki Olimpiyatlar için de planlarımızı şimdiden yapıyoruz.” dedi.

Olimpiyatlarda mücadele edecek her sporcumuza güvendiklerini dile getiren Şube Sorumlumuz Deniz Çınar, “Şu an Olimpiyatlarda tecrübeli sporcu sayımız benimle birlikte 3. Onun dışındaki sporcularımızın ilk Olimpiyatı olacak ve bu sporcular 17-18’li yaşlardalar. Tabii ki sporcularımıza güveniyoruz. Olimpiyatlarda ilk 10’a girmek final koşmak, final yüzmek gibi düşünebilirsiniz. Hedefimiz orası olacak. Ben, en azından bir sınıfta ilk 10’a girebileceğimizi düşünüyorum. Yine birden fazla sporcumuz bunu başarırsa biz çok gururlanırız.” diyerek sözlerini noktaladı.

Fenerbahçe Doğuş Yelken Başantrenörü Ateş Çınar: Sadece Türk yelken tarihi için değil, Dünya tarihi için de önemli bir başarıydı

Türk yelkenciliğini ötesinde Dünya tarihi açısından da kazanılan kotaların önemine değinen Fenerbahçe Doğuş Yelken Şubemizin Başantrenörü Ateş Çınar, “Gerçekten tarih yazdık diyebiliriz. Bu sadece Türk yelken tarihi için değil, Dünya tarihi için de önemli bir başarıydı. Çünkü dünyada hiçbir kulüp yelken branşında 7 sporcusunu Olimpiyata göndermemişti. Bu muhtemelen ilk oldu. 30 yıldır bu sporu yapıyoruz ve 30 yıldır böyle bir kulüp yoktu. Bu aslında kulübümüz altyapıya verdiği önemi, yelkene verdiği önemli, Doğuş’un desteğinin ne kadar önemli olduğunu gösteren bir başarıydı. Çok mutluyuz. Bir sonraki Olimpiyatları şimdiden düşünemeye başlıyoruz ama şimdi bunun tadını çıkarıp daha sonra planlarımızı yapmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Yapılan yatırım ve verilen destekle birlikte sürdürülebilir başarılar elde edildiğine değinen Ateş Çınar, “Deniz, çok mütevazı konuştu ama kendisinin beşinci Olimpiyatı olacak. Bu da Türk yelken tarihinde bir ilk. Hatta dünya yelkenciliğinde bile sayılı olabilir. Bu çok büyük bir başarı, bunu küçümsemeyelim. Alican Kaynar’ın dördüncü Olimpiyatı olacak. Bu da bizim için çok önemli. Aslında bu aynı zamanda yaptığımız işin ne kadar sürdürülebilir olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda madalyaya giden yolda son iki Olimpiyatta aldığımız desteğin ne kadar önemli, değerli ve bunu ne kadar başardığımızı gösteriyor. Olgun, tecrübeli sporcularımızın yanına 17-18 yaşındaki genç sporcularımızı da koyarak bu Olimpiyatlara gidiyoruz. Ve bundan sonraki Olimpiyatlarda da madalyayı hedefleyebilir duruma geldik. Paris’te evet, final istiyoruz ama 2028’te madalyaya gitmeyi düşünüyoruz, muhtemelen de alacağız.” ifadelerini kullandı.