HEFORSHE

Yöneticimiz Simla Türker Bayazıt, “Karanlığı Aydınlat” sergisinin açılışına katıldı

27 Kasım 2021 Cumartesi 20:44

Kulübümüzün de destek verdiği 25 Kasım-16 Aralık Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele için 16 günlük aktivizm kampanyası kapsamında kadına şiddete dikkat çekmek amacıyla hayata geçirilen “Karanlığı Aydınlat” Işık Enstalasyon Sergisi Kadıköy/Yoğurtçu Parkı’nda sergilenmeye başladı.
 
Birleşmiş Milletler Kadın Birimi tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen serginin açılışında Yönetim Kurulu Üyemiz Simla Türker Bayazıt’ın yanı sıra; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, BM Kadın Birimi Avrupa ve Orta Asya Direktörü Alia El-Yassir, İsveç İstanbul Başkonsolosu Peter Ericson, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Eleftheria Pertzinidou, Sanatçı Demet Evgar, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi temsilcileri ile sivil toplum kuruluşlarından katılımcılar yer aldı.
 
Kadına şiddete karşı tepki vermek amacıyla gerçekleştirilen sergiden eserler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Birleşmiş Milletler Kadın Birimi ortaklığında, Avrupa Birliği’nin mali desteği ile Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda İstanbullularla buluşuyor.
 
Neon, led, spot, ampul gibi malzemelerle oluşturulan “Karanlığı Aydınlat” Işık Enstalasyon Sergisi, kadınların maruz bırakıldığı şiddetin farklı biçimlerini ışık tasarımlarıyla anlatıyor. Sergi, temelinde toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin bulunduğu çeşitli konularda farkındalığın artırılmasına katkıda bulunuyor. Her bir çalışma kendi tavrı ve söylemi ile parkın yürüyüş patikası üzerinde konumlanıyor. Sergi, şiddetin farklı biçimlerini temsil eden çağdaş bir sanat projesini ortaya koyuyor.
 
Sergi kapsamında Hazal Ünsal’ın “Yerden Yüksek”, Ece Kibaroğlu’nun “Sığınak”, Emre Okçuer’in “Rüzgarın Fısıltısı”, İlkin Eskipehlivan’ın “Ben değilsem kim?”, Esra Koruç’un “Oyunbozan”, Aykut Öz’ün “Görünmeyen”, Zeynep Üçöz’ün “Alnaç”, Efe Alpay&Erhan Tunalı&Oğuz Akın’ın “Göz Yumma”, Ecem Dilan Köse’nin “Tanık 2021” ve Fırat Engin’in “Dilek Ağacı” adlı eserleri İstanbul Kadıköy / Yoğurtçu Parkı’nda sergileniyor.
 
Karanlığı Aydınlat Işık Enstalasyon Sergisi 10 Aralık’a kadar her gün 17.00 ile 23.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacak.
 
Fotoğraflar: Burak Saltık

Basın Fotoğrafları