FUTBOL

Teknik Direktörümüz İsmail Kartal’dan açıklamalar

26 Mayıs 2024 Pazar 22:34

Teknik Direktörümüz İsmail Kartal, ligin son haftasında İstanbulspor’u 6-0 yendiğimiz maçın ardından yayıncı kuruluşa konuştu.

Sezonu değerlendiren İsmail Kartal, ellerinden geleni yaptıklarını ama bazı şeyleri aşamadıklarını söyledi.
Teknik Direktörümüz İsmail Kartal, “Sezon başından bugüne kadar bütün oyuncularımız, biz teknik heyet, Başkanımız, yöneticilerimiz, taraftarlarımız şampiyon olmaya çok fazlasıyla inanmıştık. Bunu hak ettiğimizi düşünüyorum. Hak eden bir oyun ve mücadele ortaya konuldu. Sonuçta nelere karşı mücadele ettiğimizi biliyoruz. Şampiyonluğumuzun elimizden nasıl kaçtığını da biliyoruz. Bunu bütün taraftarlarımız, bütün camiamız artık bütün Türkiye biliyor, bu aleni bir şekilde oldu. Bu akşam da kazandık. 99 puan, 99 golle belki şampiyon olamadık ama taraftarlarımızın, camiamızın kalplerin, gönüllerin şampiyonu olduğumuz bu akşam da taraftarlarımızı tüm takımı ve oyuncularımızı alkışladılar. Ortaya koyduğumuz mücadeleden, topladığımız puanlardan dolayı takımı tebrik ettiler. Sezon başından bugüne kadar bize inanan ve güvenen bütün taraftarlarımıza teşekkür ediyoruz. Yanımızda oldular. Başkanıma, yöneticilerime, oyuncularıma, personele, ekibime çok teşekkür ediyorum. Bize inanan ve güvenen dostlarımıza ve camiama, büyüklerime teşekkür ediyorum. Bize inanan ve güvenen medya mensuplarına teşekkür ediyorum. Oyuncularımla beraber sezon başından bugüne kadar elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. Gece gündüz çalıştık. Taraftarlarımıza sadece şampiyonluk kupasını veremedik ama bazı şeyler bizim elimizde değildi. Saha dışındaki olaylara yapacak fazla bir şeyimiz yok. Biz hep sahanın içinde kaldık. Sahanın içinde mücadele ederek, hak ederek şampiyon olmak istedik ama sahanın içinde hak ederek şampiyonlukların olmayacağını biz burada gördük. Geçen hafta en net örneğini bize gösterdiler. Taraftarlarımız, camiamız oyuncularımızı şampiyon olarak kabul ediyorlar. Şampiyon takım oyuncuları olarak bugün maçtan sonra hepimizi alkışladılar. Onlara çok çok teşekkür ediyorum. Bu takım çok daha iyisini yapacak. Başkanımdan, yöneticilerimden, taraftarlarımıza herkese çok teşekkür ediyorum. Biz elimizden geleni yaptık ama bazı şeyleri aşamadık. Oyuncularıma sonsuz teşekkür ediyorum.

Aslında ben biraz duygusal bir insanım doğru ancak taraftarlarımız her ne olursa olsun şampiyon olamamıza rağmen ortaya koyduğumuz iradeyi, karakteri, çalışma arzusunu, şampiyon olmamız için neler yaptığımızı ve nasıl mücadele ettiğimizin bilincindeler. Şampiyon olmayı tabii ki çok çok istiyorduk, hedefimiz buydu ama buna rağmen nasıl olamadığımız da ortada. Kamuoyunun,herkesin bildiği bir şey. Aleni şekilde ortaya çıktı ama taraftarlarımızın, camiamızın, gönüllerin şampiyonu olarak bu sezonu böyle kapattık. Unutulmayacak bir sezon. Unutulmayacak atılan goller, alınan puanlar. Bu camia, bu taraftar bunları asla unutmaz. Unutmayacağını düşünüyorum çünkü benim karakterli oyuncularım sezon başından bugüne kadar ellerinden gelenin en iyisini yaptılar. Onlarla gurur duyuyorum, onlara çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Basın toplantısı

Maçın ardından düzenlenen basın toplantısında önce karşılaşmayı ve sezonu değerlendiren Teknik Direktörümüz İsmail Kartal, ardından sorulara şöyle yanıtlar verdi:

“Bu akşam rakibimiz İstanbulspor’u yenerek rakibimizin de kaybetmesini bekleyip şampiyon olmayı hedefliyorduk. Sonuçta istediğimiz gibi olmadı ama sezon başından bugüne kadar oyuncularımla birlikte, ekibimle birlikte elimizden gelenin en iyisini yaptık. Çok uğraştık şampiyon olmayı çok istedik. Sahanın dışındaki bazı görünmeyen gizli güçlerin ellerini aşamadık maalesef geçen haftada gerçek şampiyonun kim olduğunu herkese gösterdik. Sonuçta 99 gol, 99 puan. Fenerbahçe tarihi, Türk futbol tarihi bu alınan puanları hak edilen, hak edilerek kazanılarak alınan puanları hiçbir zaman unutmayacak. Sonuçta bu akşam da bütün taraftarlarımızın gerçek şampiyonun kim olduğunun, oyuncularımın oynadığı futbolla takdir ederek onları alkışlayarak bizlere gösterdiler. Camiamızın taraftarlarımızın kalplerinde taraflı tarafsız herkesin gönüllerin şampiyonu olduğunu bütün kamuoyu gördü. Onun için sezon başından bugüne kadar oyuncularımla birlikte vermiş olduğumuz mücadelelerinden dolayı hepsine çok teşekkür ediyorum. Personele, ekibime, taraftarlarımıza ve camiamıza çok teşekkür ederim. Bize inanan ve güvenen medya mensuplarına çok teşekkür ederim. Sayın Başkanımız Ali Koç’a ve yöneticilerime bize verdikleri desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. Sonuçta biz çok istedik olamadık ama neden olamadığımızı net bir şekilde geçen hafta tescillendi. Bunun için oyuncularımla gurur duyuyorum. Tertemiz alınan puanlar ve hak edilmiş alınan bir şampiyonluğu elimizden sahanın nasıl alındığını çok net geçen hafta ortaya çıktı. Sonuçta bu akşam gönüllerin şampiyonu olarak taraftarlarımız oyuncularımızı tebrik etti onlara da buradan çok çok teşekkür ediyorum. Bütün camiamıza, bütün taraftarlarımıza bize inanıp bugüne kadar vermiş oldukları desteklerinden dolayı hepsine çok teşekkür ederim.

Şimdi şöyle; bizim şampiyonluğu kaybetmemizle ilgili nelerin olduğu çok net ortada, benim bunu söylememe gerek yok. Bütün taraftar bugün bu takımı neden alkışladı, bugün şampiyon olamamıza rağmen. Bütün kamuoyu da bunu biliyor geçen hafta da çok net ortaya çıktı hala bunu bu şekilde sormanıza ben çok şaşırıyorum. Ben insanım biz de hata yapabiliriz olabilir ama bu hatalar bugüne kadar oynadığımız maçların hangisine tesir etti acaba? Sivas’ta berabere kaldık, niye kaldık? Verilen haksız şekilde penaltı yüzünden. Konya’da berabere kaldık niye kaldık?  11 tane %100 gol pozisyonu kaçırdık. Futbol da bunlar var bazen olmayınca olmuyor benim hatam mı? Tabii ki benim de hatam olmuştu, bazen yanlış oyuncu girmiştir. Mesela bugün Dzeko’yu aldım, niye aldım? Dzeko ‘sakatım hocam hastayım’ dedi. ‘Beni çıkartır mısın’ dedi. Biz de insanız biz de hata yapabiliriz tabii ki benim yaptığım hatalarla bunların bir alakasının olduğunu düşünmüyorum çünkü sonuçlara etki edecek gerçek bir hata yapmadım ben. Ben de insanım, ben de dört dörtlük değilim, her antrenörün eksiği, hataları olabilir biz de insanız olabilir. Ama bizim neden kaybettiğimizi siz biliyorsunuz, asıl bunları sizin dillendirmeniz lazım, objektif olarak bunları konuşmamız lazım burada. Geçen hafta çok net örneği yani daha başka geriye gitmeye gerek yok, çok net. Burada oyuncularımın sezon başından beri ortaya koydukları karakterleri, duruşları, mücadelelerinden dolayı; birbirimize olan saygımızdan dolayı oyuncularımı tebrik ettim. Dün başkanımız Samandıra’ya geldi, benimle konuştu. Herhangi bir kalma gitme ile ilgili bir şey konuşmadık, sonuçta Fenerbahçe Kulübü ile benim mukavelem bitti. Hayırlısı neyse o olur. Kalmam mı gerekiyor, ayrılmam mı gerekiyor. Benim için de Fenerbahçem için de hayırlısı neyse o olur, bu saatten sonra. Benim yaptıklarım ortada her geldiğim de iyi futbol oynattım, rekor puanlar aldım, bütün istatistikleri paramparça ettik ama olmuyorsa bazı şeyler. İlk geldiğim sene kurşunlandım. Bunları unutmuyorsunuz değil mi? Hepiniz hatırlıyorsunuz; kurşunlandık biz ya, dünyada tek. İkinci geldiğim de ikinci yarının en iyi en çok maç kazanan,  en çok puan alnın takımıyız, bu sene geldiğimiz de yaptıklarımız yine ortada Trabzon’da yaşananlar… Bize karşı rakiplerin ortaya koyduğu, yaptıkları saha içindeki saha dışını ben konuşmayayım her şey net bir şekilde ortada gözüküyor. Biz elimizden geleni yaptık keşke şampiyon olabilseydik ama maalesef geçen sene Jorge Jesus’un da dediği gibi olmuyor işte bazı şeyleri aşamıyoruz burada demek ki, aşmamız için orasını bilemiyorum ben.

Şampiyon olamadığımız için tabii ki çok üzgünüm. Sonuçta şampiyon olmamız gerekiyordu olamadık onun için çok üzgünüm. Kulüpte kalma ve gitmeyle ilgili kafamda herhangi bir beklenti, bir matematik yok. Az önce de söyledim hakkımızda hayırlısı neyse o olsun. Benim için de Fenerbahçe için de. Başkanımız, yöneticilerimiz bunları değerlendirecektir. Herkes için her iki taraf için hayırlısı neyse o olsun. Ben oyuncularımla gurur duyuyorum. Biz elimizden geleni yaptık ama maalesef olamadık. Taraftarlarımızdan bunun için de çok özür diliyorum.

Sezon başından bugüne kadar bizim gerçeğimiz burası. Buradaki taraftarın bana ve oyuncularımıza karşı gösterdikleri ilgi, alaka ve sevgi bizi hep motive etti, ayakta tuttu. Çünkü bize inandılar güvendiler hiçbir zaman biz olan inançlarını kaybetmediler. Onların bize olan inançları bize motive etti. Onlara çok teşekkür ediyorum. Sonuçta o yazıyor bu çiziyor ama bizim gerçek realitemiz burası, ben buraya bakarım, tribünlere bakarım. Tribünde zaten en ufak bir rüzgâr hissedersem ben bu camianın evladı olarak gereğini zaten yapardım. Ama hep bana bana destek verildi, hep taraftarlarım bizi motive etti. Biz de onların bize olan güvenini, güvenlerine karşı onları karşı mahcup etmediğimizi düşünüyorum. Aldığımız puanlarla oynattığımız futbolla atılan gollerle onları mahcup etmediğimizi düşünüyorum. Yine tekrar söylüyorum bazı şeyleri aşamadık. İyi akşamlar.”