FUTBOL

Futbolcularımızdan derbi galibiyeti sözleri

19 Mayıs 2024 Pazar 23:16

Fenerbahçemizin deplasmanda uzun süre 10 kişi oynadığı ve Galatasaray’ı 1-0 yendiği maçın ardından oyuncularımız yayıncı kuruluşa açıklamalarda bulundu.
 
Mert Hakan Yandaş: Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Devre arasında arayıp, inanılmaz bir motive konuşması yaptı

Maçla ilgili Mert Hakan, ''Aslında bütün sezonun senaryosunu seyrettik. 10 kişi bile onlardan daha iyi bir takım olduğumuz için bu sefer olmadı, kazanamadılar. İnanılmaz bir oyun oynadık, inanılmaz bir karakter gösterdik. Ben bu takımla gurur duyuyorum. Biliyorum 4 yıldır olduğu gibi yine bana saldıracaklar, bizim tarafımızdan da bizim camiamızdan da bunu satın alanlar olacak maalesef, üzerimize gelenler olacak ama her zaman söyledim. Ben burada olurum, olmam hiç önemli değil gerçekten samimiyetimle söylüyorum. Fenerbahçe birlik olmadığı sürece başarmamız imkansız. Birlikte kalmamız, birlikte olmamız lazım. Başka türlü başaramayız.
 
Bugün bütün futbolcular, camiaya nasıl birlikte kalmamız gerektiğini gösterdik. Bugün buraya gelen taraftarlarımıza sonsuz teşekkür ediyorum, inanılmaz bir destek vardı. Bütün maç onların sesini duyduk. Bir dakika susmadılar. Onlardan Allah razı olsun. Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Devre arasında arayıp inanılmaz motive konuşması yaptı. Ona da buradan çok teşekkür ediyor ve galibiyet ona da armağan ediyoruz. Terör örgütü üyesi Hakan Şükür bana sallamış, demek ki doğru yoldayım. Allah razı olsun.
 
Başkanımıza teşekkür ediyoruz, ikinci yarıya çıkarken takımın motivasyonunu arttırdı.  Biz gerçekten devre arasına 10 kişi girmemize rağmen onları kesin yeneceğimizi biliyorduk. İçeride bir kişinin şüphesi olmadı hatta konuşmalarımız çıkar videolarımız çıkar göreceksiniz ne kadar emin olduğumuzu. İnanılmaz mutluyum, Allah’a şükürler olsun. Çok mutluyum. Burada onlara şampiyonluk kutlatmadık. Daha doğrusu senaryoyu bozduk.
 
Biz bir takımız, iyi bir aileyiz. Tabii ki hocamızla da fikir alışverişlerimiz oluyor. Bunu burada göstermek istiyorduk. Bu sene çok yıprandık, nerelerden çıktık. Bir camia dışarısıyla nasıl mücadele eder, onu gösterdik. Bir oyuncu grubu daha ne kadar karakter gösterebilir, gerçekten ben bilmiyorum.
 
Sonu şampiyonluk olur, olmaz önemli ama bugün bu takım şampiyonluğu hak ettiğini gösterdi. İttifakları bozduk, oyunlarını bozduk. Galibiyet için çok mutluyuz.'' dedi.
 
Dusan Tadic: Galatasaray’dan daha iyiydik
 
Karşılaşmayı değerlendiren Dusan Tadic, “Bana göre saha içerisinde muhteşem bir karakter ortaya koyduk. Maçtan önce konuştuğumuz saha içerisinde her zaman beraber kalmamız üzerineydi. Atak ve defans yaparken sürekli beraber hareket etmemiz ve vazgeçmememiz gerekiyordu. Maç içinde şartlar ne olursa olsun vazgeçmeden maçın sonuna kadar mücadelemizi sürdürecektik. Aramızdaki konuşma bu yöndeydi. Kırmızı kart öncesinde çok daha iyi bir oyun ortaya koyduk. Baskın taraf bizdik ve şanslar da yarattık. Galatasaray’dan daha iyiydik ve tehlikeli ataklar da ürettik. Sonra takım arkadaşımız kırmızı kart gördü ve durum biraz değişti. Biraz daha akıllı ve zeki bir şekilde sahada hareket etmemiz gerekiyordu. Biraz geride beklememiz icap etti ama kompakt bir şekilde hareket ettik. Birbirimize iyi yardım ettik. Kontra ataklarla şanslar yarattık. Goller de atabilirdik. Birlikte harika bir iş çıkarttık. İyi bir karakter ortaya koyduk. Taraftarlarımızı da mutlu ettiğimiz için çok mutluyuz. Farkımızı bugün taraftarlarımıza, herkese göstermiş olduk.” ifadelerini kullandı.

Takımın derbi maçlara hazırlık süreciyle ilgili soruyu ise Tadic, “İçeride ambiyans harikaydı. Biz her derbi maçına yüksek konsantrasyonla hazırlanıyoruz. Elbette duygular da bu işin içerisinde yer alıyor. Maçtan önce aramızda konuşmalar oldu. Şunu söyledik; kalbimiz sıcak olmalı ama kafamız, zihnimizin aynı zamanda soğuk olması gerekiyordu. Bu çok önemliydi. Şunu gayet iyi biliyorduk ki, hem Galatasaray hem de Fenerbahçe taraftarları için bu maç bu çok büyük önem taşıyordu. Ben bir Sırp’ım ama bu maçın ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Onlar için adeta bir hayat meselesi. Burada en önemli şey sakin kalmamızdı. Her zaman her şeyinizi vermek zorundasınız saha içerisinde, herhangi bir kötü his, şikayet olmaması gerekiyor ama biz futbolcular olarak aynı zamanda doğru kararları verebilmeliyiz. Sürekli olarak duygu yüklü hareket ederseniz doğru kararlar veremeyebiliyorsunuz. Topsuzken -amiyane tabirle- hayvan gibi olacağız, vahşi olacağız topu geri almak için ama toplayken de en iyi opsiyonu yaratmak adına sakin kalmamız gerekiyordu. Bunu yapabildiğimizi ve 3 puanı hak ettiğimizi düşünüyorum. Harika bir galibiyet oldu.” şeklinde yanıtladı.

Fred: Maçı kazanacağımızı biliyorduk

Çok iyi oynadıklarını belirten Fred, “Öncelikle galibiyet için çok mutluyum. Sadece ben değil bütün takım arkadaşlarım çok iyi bir performans gösterdi. Bir kişi eksik kaldığın zaman her zaman daha zordur. İki kat daha mücadele etmeniz gerekir,  sahada tabiri caizse canınızı vermeniz ve çok koşmanız gerekir. Hepimiz bugün bunu yaptık maçtan önce de zaten maçı kazanacağımızı biliyorduk, golün geleceğini de biliyorduk. 10 kişi kalmamıza rağmen net pozisyonlar yakaladık. Bir tane de benim girdiğim atamadığım pozisyon vardı ama yapmamız gereken bundan sonra savaşmaya devam etmek, galip geldiğimiz için mutluyuz.

Hakem buna zaman zaman müsaade etti, bazı kararların yanlış olduğunu düşünüyorum özellikle. Djiku’nun atılmasının doğru olduğunu düşünmüyorum ama şu anda bunu konuşmaya gerek yok. Dediğim gibi 10 kişi kaldıktan sonra herkes elinden gelenin en iyisini yapmak durumunda kaldı. Zaten fiziksel olarak iyiyiz, güçlüyüz sezon sonundayız. Haftada bir maç oynuyoruz ve hafta boyunca iyi hazırlanma fırsatı buluyoruz.  Bizler için saha içerisinde onur mücadelesiydi bu maç. 11-11 olsaydık tabii ki daha farklı olurdu, daha fazla gol atardık ama önemli olan buradan galip gelmek. Gerçekten oyuncular ve teknik ekip bugün her şeylerini, hayatlarını verdi. Başkanımız maçın devre arasında bizleri arayıp, inandığını söyleyerek moral verdi. Taraftarlarımız bizi en iyi şekilde destekledi. Maç boyunca hep onların tezahüratlarını duyduk. Şimdi tabii ki bu galibiyeti kutlayacağız ama önümüzde diğer maçlardan bağımsız olarak oynamamız gereken önemli bir maç daha olacak.

Şu anda iyi bir dönemden geçtiğimizi düşünüyorum. Bizler tabii ki bugün yanımızda, kadroda olmayan arkadaşlarımızın eksikliğini hissediyoruz ama onların yerine oynayan oyuncular da her zaman ellerinden gelenin en iyisini yapıyorlar. Biz hafa boyunca çok iyi çalıştık, hepimiz iyi bir performans sergileyeceğimizi biliyorduk. Bugün bir kişi de eksikte olsak kazanmayı başardık. Bugün herkes taktiksel anlamda defansif oyunda çok iyiydi hem takım arkadaşlarımı hem teknik heyetimizi, taraftarlarımızı tebrik ediyorum. Önümüzde bir önemli maçımız daha var.” diyerek sözlerini noktaladı.

Çağlar Söyüncü: Yarın Fenerbahçeli çocuklar formalarını rahatça giyip okula gidebilirler, onlara da selam olsun

Takımımıza galibiyeti getiren golü kaydeden Çağlar Söyüncü, ‘’İlk öncelikle şöyle başlamak istiyorum, hepimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Bayramımız kutlu olsun. Zor maç olacağını biliyorduk. Fenerlilerin bir sözü var ‘Galatasaray’a gol atınca gerçek Fenerli oluyorsun’ diye ben de bunu tattım onlara teşekkür ederiz, burada bizleri çok iyi desteklediler. Eksik kalmamıza rağmen bize yakışır mücadele verdik. Son bir maçımız daha var. O maçı da aynı şekilde %100 bir şekilde konsantre olup sezonu kapatmak istiyoruz.

Tabii ki de bu sene hatalı oynadığımız, %100 kazanmamız gereken maçlarda puan kaybettik. Onun biraz kırılganlığı oldu, taraftarlarımız da. Bu da normal. Çünkü 10 senedir şampiyon olamayan bir Fenerbahçe var. Bunu biz normal karşılıyoruz, doğru eleştiriyi alıp hatalı oynadığımız maçlardan sonra şapkamızı önümüze koyup, hepimiz eleştirilere açık oluyoruz. Özellikle kendi adıma konuşayım. Bunun bilincindeyim tabii ki taraftarlarımız bugün de deplasman tribünü olmasına rağmen konsantre idiler, Kadıköy’de de tam konsantre olup, onları en mutlu şekilde sezonu bitirmemizi sağlayacaklarına inanıyorum.

Yönetici ağabeylerimize, Selahattin (Baki) ağabeye, Ahmet ağabeye ve özellikle Başkanımıza teşekkür ediyorum. İlk yarı bittiğin de bizi arayıp, motive ettiler. Sağ olsunlar.

Tabii ki kazanmak zorundayız, bunun bilincindeydik sadece bunu düşünüyordum. Kazanmak zorundaydık. 9 kişi de, 8 kişi de kalsak kazanmak zorundaydık, yoksa lig bitiyor, şampiyonluk gidiyordu. Onun için sadece aklımda kazanmak vardı. Dediğim gibi transferimde emeği geçen öncelikle Başkanımıza, Selahattin ağabeyime ve diğer yönetici ağabeylerimize selamlar olsun. Ve en sonuncusu da bugün en çok buna sevindim. Yarın Fenerbahçeli çocuklar formalarını rahatça giyip okula gidebilirler, onlara da selam olsun teşekkür ederim.’’ diyerek sözlerini tamamladı.