FUTBOL

Başkanımız Ali Y. Koç, Kulüpler Birliği Toplantısının ardından açıklamalarda bulundu

24 Kasım 2022 Perşembe 20:55

Kulüpler Birliği Başkanı, Başkanımız Ali Y. Koç, Kulüpler Birliği’nin bugün gerçekleştirilen toplantısının ardından korsan yayın ve yabancı hakem konularına dair açıklamalarda bulundu.
 
KORSAN YAYIN KONUSU
 
Korsan yayın konusuyla ilgili Başkanımız, “Bir kanun çıktı. Umut verici ama kanun yeterli değil çünkü bu yayını yapanların hepsi yurt dışında. Yayını yapanlar yurt dışında olduğu için onları cezalandırmak, takdir edersiniz ki mümkün değil. Ama kullanıcı bazında da cezaların getirilmesi gerekiyor. Bence Acun Bey’in getirdiği en önemli önerilerden biri bu. EDS’yi hepiniz bilirsiniz. Yan şeritten arabalar geçerken bu sistem uygulanınca ciddi anlamda düşüş sağlandı. Bir de bunun yazılım teknolojisi var. Teknolojisi çok önemli. Neden? Çünkü anında otomatikman kesiyor. Bir kere yasada kullanıcılara ceza yok. Şimdi nasıl oluyor? Türkiye Futbol Federasyonu tespit ediyor, Erişim Sağlayıcıları Birliğine iletiyor, onlar onaylarsa servis sağlayıcılara veriyor. Ama bugün 40 maç falan örneğine baktık, averajda 81 dakikada kesiliyor korsan yayın. Zaten maç 90 dakika. Burada en büyük kaybedenler kulüpler, federasyon ve yayıncı kuruluş. En çok kazananlar korsan yayıncılar, bahis siteleri ve ne yazık ki hepimizin bildiği servis sağlayıcıları buradaki müthiş trafikten dolayı. Dolayısıyla sorun ortada. Çözüm için bir adım atıldı, birkaç adım daha atılması lazım. Türk futbolunun bugün geldiği nokta sadece korsan yayına tabii ki bağlanamaz ama önemli faktörlerden biridir. Biz 350-400 milyon dolar alırken 115 milyon dolarlara… Biz 115’in hepsini almıyoruz. TFF kesintileri var, alt lig kesintileri var, hakemler var, VAR var… Dolayısıyla ben demiştim; kasım ayı gibi pek çok Anadolu kulübünün, ocak-şubat gibi de büyük kulüpleri nefesi kesilecek diye. Kesilmeye başladı. İsimlere girmeye gerek yok ama bazı kulüpler açık açık maaşları ödeyemediklerini söylüyorlar. Yazık. Bu noktaya gelişimizde geçmiş federasyonların da büyük emeği, katkısı oldu. Bugün 2 ayda çıkarılan korsan yasası neden daha evvel çıkarılamadı. Bu teknolojiler neden daha evvel uygulanamadı, uygulattırılmadı. Niye bununla ilgili hiçbir çalışma yapılmadı. Yayıncı ihalesine gelince bir evvelki federasyon 6 ay kala kerhen bir çalışma başlattı. Biz danışmanlar tuttuk, dediler ki, ‘Siz ihale yapıyorsunuz da beIN’den başkasına vereceğinizi düşünüyor musunuz?’ diye geri bildirimler olmuştu. Dolayısıyla bugün itibarıyla alınacak çok dersler var. 115’lerin 75’lere, 50’lere inmemesi için ileri dönük olarak bütün bu girişimlerin, yapısal sorunların giderilmesi gerekiyor ki 2 sene sonra yapacağımız ihalede Türk futbolu hak ettiği değeri alsın.
 
Belçikalarla, Hollandalarla, Portekizlerle karşılaştırdığınız zaman orada yaşayan insan sayısı, pazar büyüklüğü, satın alma gücü vs. baktığınız zaman bizim rakamlarımız kabul edilebilir değil. Acun Bey’e tekrar teşekkür ediyorum kulüpler de bu işin ciddiyetinin farkındalar. İnşallah ilgili devlet kurumlarıyla bunun dibine ineriz.” dedi.
 
BİZ ORTA SAHA YABANCI HAKEM GÖRÜŞÜNÜ BİR KEZ DAHA FEDERASYONUMUZA İLETECEĞİZ
 
Yabancı hakem uygulaması hakkında konuşan Başkanımız, “Son 10 yılda hakemlerden canı en çok yanan bir kulübün başkanı olarak söylemek istiyorum; Evet, kronikleşmiş bir problem. Hepimizin bildiği bir şey. Bu bir sezonda oluşmuş değil. Özellikle son 20 senede gelişerek, artarak sorun haline gelmiş ve yurt dışında da ne yazık ki Türkiye’de şampiyonlukların, başarının sadece sahada elde edilmediği algısı, intibası yerleşmiş. Ben bunu  bizzat yaşadım daha evvel de söylediğim gibi hoca ararken. Mevcut federasyonumuz iyi niyetiyle elinden gelenin en iyisini yapmak için çalışıyor ama kulüplerin de sabırlı olması lazım. Her işi kötü giden kulüp 2-3 haftada bir yaygara kopartırsa hiçbir yere varamayız. Hepimizin sorunu bu. İki tane konu var yabancı hakemle ilgili. VAR yabancı hakem mi, orta saha yabancı hakem mi, her ikisi de mi? Kulüpler Birliği olarak bizim düşüncemiz, şu an 22-23 hakemimiz var, 29 hakem ihtiyacımız var. En azından bu dönem için bir pilot sezon olarak o 6 eksiği yabancı hakemlerle giderme konusunda ısrar var. Federasyonumuz ise VAR tarafında bunu yapmaya çalışıyor. O da pozitif doğru bir adım. Görüştükleri bazı ülkelerden olumsuz cevap aldılar çünkü diğer ülkelerde de sadece VAR yapan hakem sayısı çok fazla değil. 2-3 senedir var. Dönüşüm içindeyiz ama bir gelişim var. Biz orta saha yabancı hakem görüşünü bir kez daha federasyonumuza ileteceğiz. Federasyonumuzun düşüncesinin daha çok VAR hakemlerinde yabancıyı deneme olduğunu biliyoruz. Dünyaya baktığımız zaman Suudi Arabistan ve Yunanistan yoğun bir şekilde özellikle önemli maçlar için yabancı hakem kullanıyorlar. Diğer ülkelerde de hakem değişim programları var. Bunların hepsini inceledik, göze en çok çarpan Yunanistan’la Suudi Arabistan’ın durumu. Yunanistan’da hakemlerin kendilerinin istediği söyleniyor yabancı hakemi. Bunun üzerine çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.
 
MEVCUT FEDERASYONUMUZ SAYIN BÜYÜKEKŞİ’NİN LİDERLİĞİNDE YENİ BİR ŞEY YAPMAYA ÇALIŞIYOR. DESTEK OLMALIYIZ
 
Hakem konusuyla ilgili sözlerini sürdüren Başkanımız, “Genel hakem konusuna değinmek istiyorum. Fenerbahçe olarak geçen sezon çok kez söyledik, ‘Geçen sezon sınavlar kalktı. Neden kalktı? Sipariş hakem mi geliyor?’ diye. Futbol dünyamız bunun yanlış bir şey olduğuna vakıf oldu. Yeni federasyonumuz geçmiş sınavları yerine koydu ve yenilerini de üstüne koyuyor. Bu çok doğru yönde bir adım ama bunları meyve vermesi zaman alacak. O yüzden sabırlı olmamız gerekiyor. Zaman zaman yapay zekayla alakalı kinayeli konuşanlar da oluyor. Bu da zaman alacak. 3 hakem seçiyordu, 1 hakeme indirilecek. Dünya Kupasından sonra bunu bize gösterecekler. Sistem 3 hakem öneriyordu, oradan 1 hakem manuel seçiliyordu. Şimdi tek hakem önereceği söyleniyor. Ben Merkez Hakem Kurulu (MHK)’ye şunu söylemek istiyorum; MHK’de olan insanlar zaten bir evvelki dönemden gelen insanlar. MHK’de olan insanlar bu sistemin, çarpıklığın parçası, zaman zaman ortağı olan insanlar. Onlar yeni federasyonla kendi kafalarında kendi anlayışlarında yeni bir sayfa açıtılar mı bilmiyorum. Emin değilim hatta ters yönde endişem var. Önyargılı olmayalım. Bu sezonun sağlıklı geçebilmesi için onların da eski geleneklerinden uzak durup bu yeni federasyonun yapmak istediği niyete de paralel hareket edip Türk futbolunda mümkün olan katma değeri yaratmaları için çorbada tuzlarının olması gerekiyor. Zaman zaman endişe ediyoruz.
 
Mevcut federasyonumuz Sayın Büyükekşi’nin liderliğinde hakem mekanizmasını, bütün yapısal sorunları ele alarak, daha fazla teknoloji kullanarak, daha iyi atamalar yaparak, performans ve ceza sistemini uygulayarak yeni bir şey yapmaya çalışıyor. Destek olmalıyız ama unutmayalım ki pek çok federasyon başkanı, pek çok kulüp başkanı, antrenörü getirip götürmüş, bu kişiler aynı kalmıştır. Dolayısıyla MHK’nin pozisyonu, davranışı çok önemli. İyi niyetli bir şeyler yapılmaya çalışılıyor. Ya onun parçası olacak ve destekleyecekler ya da ‘rahatımız bozulmasın’ diye sistemi baltalayabilirler. Ben 12 hafta itibarıyla hangi pozisyonda olduklarından emin değilim.” diye konuştu.
 
OYUNCULARIMIZA DÜNYA KUPASI’ND A BAŞARILAR DİLİYORUM
 
Enner Valencia ile Michy Batshuayi’nin Dünya Kupası performansını değerlendiren Başkanımız, “Oyuncularla önce de konuştuk. Tebrik de ettik. Önemli olan bu performansları devam ettirmeleri. Belçika’yı Kanada bayağı zorladı.  Batshuayi çok güzel bir gol attı ve 1-0 kazandılar. Ekvador’da Enner Valencia mükemmel oynadı. Genç bir takımın kaptanı, lideri. Ona olan saygıyı sahada görüyorsunuz. İnşallah başarılarının devamı gelir. İnşallah iki takım da gruptan çıkar. Bizim tercihimiz oyuncularımızın bir an evvel geri gelmesi ama Dünya Kupası bambaşka bir şey. Onlara başarılar diliyorum. Maçlardan önce sonra da temasta oluyorum. Türkiye’den giden tüm sporculara Dünya Kupası’nda başarılar diliyorum. Onların başarılı olması bizim ligimizin markasına değer katan bir unsur. Dünya Kupası büyük sürprizlerle başladı. Keşke biz de orada olsaydık.” dedi.
 
Dünya Kupası’nda favorisini ise Başkanımız şu sözlerle dile getirdi: “Ben küçüklüğümden beri favori olsun olmasın Brezilya’yı istemişimdir. Fenerbahçe’de Brezilya ekolü geçmişi vardır. Gençler belki Arjantin’i istiyor Messi var diye, yaştan yaşa değişiyor ama benim şahsi arzum -favori diye söylemiyorum- Brezilya’nın başarılı olması.”