BOKS

Avrupa Oyunları Şampiyonu milli boksörümüz Buse Naz Çakıroğlu ‘Sportif' programına konuk oldu

06 Temmuz 2023 Perşembe 20:20

Polonya’nın ev sahipliği yaptığı 3. Avrupa Oyunları’nda rakiplerini saf dışı bırakarak altın madalyaya uzanan, bununla birlikte 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’na da kota alarak göğsümüzü kabartan Olimpiyat 2.’si, Dünya ve Avrupa şampiyonu boksörümüz Buse Naz Çakıroğlu ve antrenörü Nazım Yiğit, Fenerbahçe Televizyonu’nda yayınlanan ‘Sportif' programına konuk oldu.

Buse Naz Çakıroğlu: Madalyalar kazandığımız için çok mutluyuz, gururluyuz

“Avrupa Oyunları çok güzel ama bir o kadar da stresliydi. Olimpiyat kotası için çok önemli bir turnuvaydı. Bundan 3 sene önce yapılan Avrupa Oyunları’nda da şampiyonluk aldığım için bu sene ki oyunlarda son şampiyon olarak yer alıyordum. Final maçına çıkarken dahi heyecanım, stresim devam ediyordu. Ama sonunda madalyalar kazandığımız için çok mutluyuz, gururluyuz. Tokyo’dan sonra Paris için de aynı şekilde madalyayla dönebiliriz. Ama oraya sadece altın madalya için gideceğiz.”

Buse Naz Çakıroğlu: Olimpiyat hayali kurarken şu anda olimpiyat altınının en büyük favorisi olmak bizim için çok kıymetli

“Hangi turnuvaya gidersek gidelim bir önceki turnuvadaki Buse Naz ile o günkü Buse Naz’ı karşılaştırıyoruz. Eğer ki yol alabilmişsek, bir öncekine göre daha iyiysek o bizim için de çok büyük bir başarı oluyor. Bu turnuvada da her maçtan sonra performansım artmaya başladı. Her şey planladığımız gibi gidiyordu. Tabii o günlerden bugünlere gelmek bambaşka. Olimpiyat hayali kurarken şu anda Olimpiyat altınının en büyük favorisi olmak bizim için çok kıymetli. 2024 Paris için çok daha iyi hazırlanıp çok daha iyi olacağımıza inanıyoruz.”

Antrenör Nazım Yiğit: Bizim amacımız Avrupa Oyunları’na giderek Paris kotası almak ve organizasyonu şampiyon olarak tamamlamaktı

“İlk Avrupa Oyunları’na yaşından dolayı katılamamıştık, son iki oyunlarda da şampiyon olduk. Bizim amacımız Avrupa Oyunları’na giderek Paris kotası almak ve organizasyonu şampiyon olarak tamamlamaktı. Çok şükür ikisini de başardık. Ekip olarak hiçbir ayrıntıyı es geçmiyoruz. Şu an bir dinlenme sürecimiz var ancak ivedilikle çalışmalara devam edeceğiz. Ben, karakter olarak hiçbir şeyden vazgeçmem. Daima en yukarıya olmak için mücadelemi veririm. Aynı şekilde Buse de aynı karakterde. Zamanında ona şunu söylemiştim, ‘Türkiye’de kadın boksör olarak bir marka olacaksa o da sensin’. Bunu başkanlarını kötülemek anlamında söylemiyorum. Biz kendimizce böyle bir yola çıktı ve bunu da adım adım giderek başardığımızı düşünüyorum. Buse’nin hiçbir şeyini pas geçmiyorum, her şeyi not ediyorum. Bunlar benim için önemli.  Yani 50 kiloda bir boksör nasıl hazırlanmalı, nasıl yetişmeli, işte bu veriler elimizde var. Hatta ilerleyen yıllarda bununla ilgili bir kitap çıkarmayı düşünüyorum.”

Antrenör Nazım Yiğit: Biz bir hedef koyduk, 2024 Paris’te altın alacağız

“Yoğun tempoda mücadelemizi veriyoruz ve ister istemez bir stres de oluyor. Buse bir seviyeye geldi ve ikinci, üçüncü olma lüksü de yok ki kendini öyle hissediyor. İkimizin de yükü çok ağır. Normal şartlarda kotayı aldıktan sonra herkes rahatlar ama bizde tam tersi bir durum var, çünkü bizim burada da şampiyon olmamız lazım. Hakikaten beklenti çok büyük. Düşünün genç bir insan, hiçbir sosyal hayatı yok, sadece hedefler doğrultusunda çalışıyor. Biz bir hedef koyduk, 2024 Paris’te altın alacağız. Şimdi ufak bir tatilimiz var, ondan sonra tekrar kampa başlayacağız. Kolay değil.”

Buse Naz Çakıroğlu: Ben ve Fenerbahçe artık birbirimizle bağdaştık diyebilirim

“Fenerbahçe ile gönül başım her zaman olacak. Sporu bıraktıktan sonra da devam edecek. Tüm Türkiye’de Fenerbahçeli Buse Naz olarak kabullenildim. Ben ve Fenerbahçe artık birbirimizle bağdaştık diyebilirim. Bu da benim için çok kıymetli. Spor hayatım bittikten sonra da bulunduğum mevki ne olursa olsun her zaman bu ailenin içinde olmayı çok istiyorum. Başkanlık hayaline gelecek olursak da büyük hayaller kurmak çok güzel, neden olmasın? Bu kulüp için faydalı olunabilecek her şeyi, her zaman yapmaya hazırız. Bu konuda hocam da beni çok destekliyor. Ben madalya almadan önce de bu Buse Naz olarak değer görülüp destekleniyordum, madalya aldıktan sonra da aynı ve bizim için en çok kıymetli olan şey bu. Her şeyden önce bir insan olarak değer görmek bizim için çok önemli. Her zaman da gönül bağımın devam edeceğini söylüyorum.”

Antrenör Nazım Yiğit: İyi ki Fenerbahçe’deyiz, iyi ki kulübümüz Fenerbahçe

“Fenerbahçe Spor Kulübü olmazsa Türkiye’de amatör olmaz. İnanın o derece.. Fenerbahçe’nin çok büyük desteği var. Biz bunu birebir yaşıyoruz. Hangi branşta olursa olsun Fenerbahçe bütün amatör branşlara yardım ediyor. Bu da bizim için çok büyük bir avantaj. İyi ki Fenerbahçe’deyiz, iyi ki kulübümüz Fenerbahçe. İnşallah bu kulübe nice altın madalyalar getirmek nasip olur.”


Basın Fotoğrafları