ATLETIZM

Turkcell Süper Lig'de Erkeklerde ve Kadınlarda Şampiyon Fenerbahçe

29 Ağustos 2020 Cumartesi 22:14

Fenerbahçemiz, Turkcell Süper Lig'de hem erkeklerde hem de kadınlarda şampiyon oldu. Takımımız erkeklerde 291, kadınlarda da 296 puanla zirveye yerleşirken, 11 yıl aradan sonra ilk kez iki şampiyonluk birden kazandı. Öte yandan sırıkla atlamada atletimiz Ersu Şaşma'dan 5.52 ile yeni U23 rekoru geldi.

Kadınlar Ligi’nin şampiyonluğu son yarışta belirlenirken, 4×400 yarışında takımın son koşucusu olarak piste çıkan Emel Şanlı-Kırçın’ın çizgiyi ilk sırada geçmesiyle birlikte takımımız çok büyük bir sevinç yaşadı.

Fenerbahçe, erkeklerde ise ikinci gün yapılan 10 yarışmanın 6’sını kazanarak, ezeli rakibi ENKA ile arasındaki puan farkını 16’ya kadar çıkardı.

Yarışmaların bitiminde şampiyonluk kupasını Spor Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Murat Kocakaya ve TAF Başkanı Fatih Çintimar takdim etti. 

Atletlerimiz, şampiyonluk sevincini doyasıya yaşarken, müzemize erkeklerde 21’inci, kadınlarda ise 11’inci lig kupasını taşıdı.

İkinci gün yarışları sonunda erkeklerde Ramil Guliyev 100 metrede (10.23) ve 200 metrede(20.73), İlyas Çanakcı 400 metrede (47.19), Aras Kaya 3000 metre (7:57.67) ve 5000 metrede (13:44.67), Hilal Yego  3000 metre engellide (8:39.00), Alperen Acet yüksek atlamada (2.18), Ersu Şaşma sırıkla atlamada (5.52), Osman Can Özdeveci gülle atmada (18.21), Özkan Baltacı çekiç atmada (77.33), İrfan Yıldırım disk atmada (56.83), Emin Öncel cirit atmada (78.54) kürsünün ilk basamağında yer alırken; Süleyman Bekmezci 800 metrede(1:50.72), İlyas Çanakcı 400 metre engellide (54.22), Alper Kulaksız uzun atlamada (7.41), Musa Tüzen üç adım atlamada (15.75) ikinci, Batuhan Buğra Eruygun da 110 metre engellide (14.55) üçüncü oldu.

Öte yandan 4x100 metrede Oğuz Uyar, Aşkın Sadi Aşkın, Kayhan Özer ve Ramil Guliyev’den oluşan takımımız 40.58’le ikincilik elde ederken; 4x400 metredeyse Gökdeniz Göçmen, Mahsum Korkmaz, Emirhan Koş ve Atakan Tiktaş’tan oluşan takımımız 3:16.98’le üçüncü oldu.

Kadınlardaysa Mizgin Ay 200 metrede (24.65), Emel Şanlı Kırcan 400 metrede (54.40), Emel Şanlı Kırcın 400 metre engellide (58.84), Tuğçe Şahutoğlu çekiç atmada (65.76), Özlem Becerek disk atmada (55.46), Eda Tuğsuz cirit atmada (60.38) birincilik ipini göğüslerken; Burcu Subatan 800 metre (2.12.72) ve 1500 metrede (4:24.32), Derya Kunur 3000 metre (9:52.10) ve 3000 metre engellide (10:20.46), Emine Akbingöl 5000 metrede (17:13.69), Şevval Ayaz 100 metre engellide (13.72), Ecem Çağlayan uzun atlamada (5.99), Esra Yılmaz üçadım atlamada (13.29), Rümeysa Ökdem yüksek atlamada (1.70), Mesure Tutku Yılmaz sırıkla atlamada (4.20), Pınar Akyol gülle atmada (15.07) ikinci oldu.

Melike Malkoç, Şevval Ayaz, Yudum İliksiz ve Mizgin Ay’dan oluşan takımımız 4x100 metrede (45.81); Mizgin Ay, Nevin İnce, Derya Yıldırım ve Emel Şanlı Kırcın’dan oluşan takımımız da 4x400 metrede(3:42.60) kürsünün ilk basamağında yer aldı.

Yarışmalar sonunda genel sıralamada ilk üç sıra şöyle oluştu:

ERKEKLER

1. FENERBAHÇE – 291
2. ENKA – 275
3. İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE – 219

KADINLAR

1. FENERBAHÇE – 296
2. ENKA – 294
3. BEŞİKTAŞ – 222

Basın Fotoğrafları