ÇOCUK VE GENÇLİK KULÜBÜ

HeForShe Hareketi

22 Mayıs 2023 Pazartesi 10:57 Son Güncellenme Tarihi: 22 Mayıs 2023 Pazartesi 13:37

2018 yılından bu yana Tüpraş’ın desteğiyle Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin desteklediğimiz HeForShe hareketi, 8. yaşını kutladı.

HeForShe Hareketinin 8. yıl kapsamında düzenlediği toplumsal cinsiyet eşitliği ve erkeklik algılarının konuşulduğu özel atölye çalışmasına, Fenerbahçe Çocuk ve Gençlik Kulübümüzün Başkanı Efe Gürbüz ile Yürütme Kurulu Üyeleri Ela Dinç ve Ela Naz Birdal katıldı.

Eşitlik için savunuculuk yaptığı 7 yılı geride bırakan ve bu kapsamda aktivist gençlerle düzenlenen bu özel organizasyonda Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women); üniversite ve lise öğrencilerini merkeze aldığı bu etkinlikle birlikte toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için faaliyet gösteren gençlere kulak vererek onlara tartışma alanı sundu.

İstanbul Bomonti’de gerçekleşen etkinlikte gençler UN Women uzmanlarının liderliğinde toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini fark etme oyunu oynayarak ve birbirleriyle tartışarak sahip oldukları ayrıcalıkları ve ayrımcılığa maruz bırakıldıkları alanları keşfettiler. Günlük hayatlarında bu konuları konuşacakları yerleri bulmakta zorlandıklarını ifade eden gençler mesajlarını sloganlaştırdıktan sonra söylemek istediklerini pankartlara dökerek  yaratıcılıkla buluşturdular.