DÜNYADA VE TÜRKİYE'DE KÜREK SPORU

Romalılar ve Eski Mısırlılar tarafından kullanılmış olan küreğin tarihçesi MÖ 25.yy’a kadar uzanır. Vikingler kürekle dünyayı ilk dolaşan ulus olurken aynı şeyi Çinliler de tekrarlamıştır
 
İlk düzenli kürek yarışları 1829 yılında İngiltere’de Oxford ve Cambridge üniversiteleri arasında, ABD’de ise 1854 yılında Harvard ve Yale üniversiteleri arasında düzenlenmiştir.
 
1892 yılında Uluslararası Kürek Federasyonu (FISA - worldrowing.com) kurulmuştur.
 
1900 yılındaki Paris olimpiyatları ile kürek sporu olimpik statüye kavuşmuştur. Erkeklerde ilk Dünya şampiyonası 1962 yılında, kadınlarda ise 1974 yılında yapılmıştır
 
Türkiye’de ise Türkiye Kürek Federasyonu (TKF – tkf.gov.tr) 1957 yılında kurulmuştur.

 


 
FENERBAHÇE'DE KÜREK SPORU
Fenerbahçe Kürek Şubesi, kulübün kuruluş tarihi olan 1907’de kurulan Futbol şubesinden sonra 1914 yılında kurulan en köklü şubesidir.
 
Kürek sporu Türkiye’de geniş kitleler tarafından çok tanınan bir spor dalı olmamasına rağmen Fenerbahçe Kürek Şubesi kulüp içinde çok bilinen ve aktif bir şube olmasının yanı sıra, yetiştirdiği sporcular ve elde edilen başarıları ile Türk Kürek camiası ve Milli Takım’ın da baş aktörlerinden birisidir.
 
Fenerbahçe Kürek Şubesi, Dereağzı, Ömerli, Sakarya ve Adana’da bulunan tesislerinde toplamda 100 lisanslı sporcu ile Türkiye’de yapılan kürek yarışlarının tüm kategorilerinde şampiyonluklar kazanmaya devam etmektedir.