LİSTE

Milli takımın golcü Fenerbahçelileri

18 Ocak 2020 Cumartesi

İlk milli maçtan bugüne ay yıldızlı formayı giymiş pek çok Fenerbahçeli futbolcu bulunmaktadır. İlk milli maçta atılan ilk golden milli formayı en fazla giyen futbolcuya kadar Fenerbahçeli futbolcular milli takımın unutulmazları arasında yerlerini almaktadır. Fenerbahçe forması giyerken ay yıldızlı forma ile en fazla gol atan futbolcular kimlerdir?
 

Tuncay Şanlı

2002 yılında Sakaryaspor'dan transfer edilen Tuncay Şanlı kariyerinin en önemli yıllarını Fenerbahçe'de yaşamıştır. Sarı lacivertli formayla üç şampiyonluk yaşayan Şanlı, milli takımın da en golcü futbolcularından biri olmuştu. Ay yıldızlı formayla kaydettiği 22 gol ile milli golcüler listesinde üst sıralarda bulunan Tuncay Şanlı'nın gol attığı takımlar şunlardır: ABD, Fransa, Kolombiya, Gürcistan, Kazakistan, İsviçre, Belçika, Macaristan, Moldova, Yunanistan, Beyaz Rusya, Ermenistan, Avusturya, Ukrayna ve Estonya. Gollerini 2003-09 yılları arasında sıralayan Şanlı, İsviçre ve Avusturya'ya hat-trick yaparak adını milli takım tarihine yazdırmıştır.

Lefter Küçükandonyadis

Fenerbahçe'nin efsane ismi Lefter Küçükandonyadis, 1948-63 yılları arasında milli takımın da en golcü isimlerinden biri olarak tarihe adını yazdırmıştır. Lefter'in futbol oynadığı dönemde oynanan milli maç sayısının azlığı gollerinin daha fazla olmasını engellemiştir. Türkiye'nin ilk katıldığı Dünya Kupası olan Almanya 1954'te, Lefter'in de gol atmış olması tarih açısından oldukça önemlidir. Lefter Küçükandonyadis'in gol attığı takımlar ise şunlardır: İsrail, İskoçya, Romanya, Mısır, Macaristan, Portekiz, İtalya, G. Kore, Almanya, İsveç, Suriye, Yunanistan ve Çin'dir.

Cemil Turan

70'li yıllarda sahalarda fırtına gibi esen Cemil Turan, sadece Fenerbahçe'nin değil milli takımın da yıldız ismiydi. 1970-79 yılları arasında giydiği ay yıldızlı formayla rakip kalelere 19 gol atan Turan'ın döneminde milli takımın büyük bir turnuvada varlık gösterememiş olması büyük bir talihsizliktir. Cemil Turan'ın gol attığı takımlar şöyledir: Arnavutluk, Polonya, Cezayir, Bulgaristan, Romanya, S. İrlanda, Malta ve Doğu Almanya'dır. Bulgaristan ve Malta ise Cemil Turan'ın hat-trick yaptığı takımlardır.

Zeki Rıza Sporel

Milli takımın ilk golünü atan kişi olarak Zeki Rıza Sporel'in futbol tarihimizdeki yeri ayrıdır. Fenerbahçe'nin efsane futbolcusu olan Sporel'in, milli takım ile çıktığı 16 maçta attığı 15 gol, nasıl bir gol yüzdesiyle oynadığını göstermek için oldukça önemlidir. Milli takımın 1928 yılına kadar çıktığı ilk 18 maçta attığı 33 golün 15'ini atan Zeki Rıza Sporel'in gol attığı takımlar şunlardır: Romanya, Finlandiya, Estonya, Litvanya, Polonya ve Bulgaristan'dır. Litvanya'ya yaptığı hat-trick ve Finlandiya'ya bir maçta attığı 4 gol tarihe altın harflerle yazılmıştır.

Semih Şentürk

Milli takım ve Semih Şentürk isimleri beraber kullanılırsa mutlaka 2008 Avrupa Şampiyonası çeyrek finalinde oynanan Hırvatistan maçından bahsediliyordur. Golsüz beraberlik sonrası uzatmalara giden maçın 119. dakikasında yenen gole Semih'in verdiği cevap kolay unutulacak cinsten değildir. Fenerbahçe'nin golcü futbolcusu milli takım ile de çıktığı 28 maçta 8 gol atarak (penaltılara giden 2008 Avrupa Şampiyonası çeyrek finalinde oynanan Hırvatistan maçından attığı bir tane de penaltı golü bulunmaktadır.) ay yıldızlı forma ile de görevini başarıyla yerine getirmiştir. Semih Şentürk'ün gol attığı takımlar ise Finlandiya, İsviçre, Hırvatistan, Almanya, Ermenistan, İspanya, K. İrlanda ve Belçika'dır.