LİSTE

Fenerbahçemizin unutulmaz 10 maçı

5 Ağustos 2019 Pazartesi

Fenerbahçemizin tarihine damga vurmuş 10 lig ve kupa maçını sizler için derledik. Bakalım hangilerini hatırlayacaksınız, hangilerinin hikayesini okuyunca şaşıracaksınız. Çok özel anılarıyla tarihe geçmiş işte o 10 maç…

Derleyen: İbrahim Kaya/ Alp Bacıoğlu/Çağrı Çobanoğlu
 

1-FENERBAHÇE 16–0 ANADOLU ÜSKÜDAR

1930-1931 İstanbul Lig maçında Fenerbahçe ligi ikinci bitirmesine karşın bu ligde rakibi Üsküdar semtinin takımı Anadolu’yu 16-0 yenerek, resmi maçlardaki en farklı galibiyetini elde etmiştir. Fenerbahçemizin ve Türk Futbol tarihinin efsane golcüsü Zeki Rıza Sporel bu maçta tek başına 8 gol atmıştı.
 
Not: Bu neticeyi gayri tabii görmek yanlıştır. Fenerbahçe birinci haftaym (ilk yarı) biraz daha dikkat etseydi gollerin mecmuu (toplamı) yirmi beşi bulurdu.” (15.Şubat.1931- TÜRKSPOR, sayı: 21)

13 Şubat 1931 İstanbul Ligi
 
Stat: Taksim Stadı
Hakem: Nüzhet Öniş
Fenerbahçe: Rıza Nemlioğlu, Kadri Göktulga, Ziya Atamer, Cevat Seyit, Sadi Çoban, Mehmet Reşat Nayır, Niyazi Sel, Alaeddin Baydar, Zeki Rıza Sporel, Muzaffer Çizer, Fikret Arıcan.
Anadolu: Halit İncedayı, Salih Esemenli, Şükrü Ercan, Memduh, Liva, Ahmet Hınç, Kenan Bayramoğlu, Boris, Gündüz Aktuğ, Namık, Zeki Aykanat.
Goller: Zeki Rıza Sporel (8), Alaeddin Baydar (4), Muzaffer Çizer (2), Fikret Arıcan, Niyazi Sel

2-  İZMİRSPOR 0-8 FENERBAHÇE

İstanbul Ligi şampiyonu Fenerbahçemiz tarihinde ilk kez Türkiye Şampiyonası’na katılma hakkı elde etti. Fenerbahçe sırasıyla kendi bölgelerinin şampiyonu olan Adapazarı İdman Yurdu, Bursa Sanatkâran, Gençlerbirliği ve Trabzon İdman Ocağı takımlarını eleyerek finalde İzmirspor ile karşılaştı. Finalde hakemin Fenerbahçemiz lehine penaltı vermesi üzerine  İzmirsporlu oyuncular maçın oynanmasına izin vermedi. Tartışmalar ilerledikçe hava karardı ve ışıklandırma olmadığı için maç ertelendi. Daha sonra dönemin TBMM Başkanı Kazım Özalp’in iki takımın yöneticileriyle yaptığı toplantı sonucu maçın oynanacağı yer kura atışıyla belirlendi ve İzmir çıktı. Finali yönetecek hakem Avusturya’dan getirildi ve ülkemize yurt dışından getirilen ilk yabancı hakem oldu. Alsancak Stadı’nda oynanan finalde Fenerbahçemiz rakibini sürklase ederek 8 gol attı.

10 Kasım1933 Türkiye Şampiyonası Finali
 
Stat: İzmir Alsancak Stadı
Hakem: Viyana’dan M.Mietz
İzmirspor: Sami, Zihni, Fethi, İsmail, Nazmi, Reşat, Sabri, Namık, Burhan, Hüseyin, Reşat.
Fenerbahçe: Hüsamettin, Yaşar, Fazıl, Cevat, Esat, Ziya, Niyazi, Muzaffer, Zeki Rıza, Şaban, Fikret Arıcan.
Goller: Dk.20 Fikret Arıcan 0-1, Dk.30 Zeki Rıza 0-2, Dk.46 Şaban 0-3, Dk.58 Muzaffer 0-4, Dk.61 Niyazi 0-5, D k.68 Reşat 0-6(k.k), Dk.72 Zeki Rıza 0-7, Dk.75 Şaban 0-8

 

3- ALTAY 0-4 FENERBAHÇE

Milli Küme liginin sonuncusu 1950 yılında yapıldı. Bu ligde Fenerbahçe ve Galatasaray son haftaya dek şampiyonluk için çekişti. Ligin son karşılaşmasında maçlarını bitiren Galatasaray, Takımımızın alacağı sonuca kilitlenmişti. Sarı-lacivertli ekibimiz şampiyon olmak için rakibi Altay’ı en az 4-0 yenmek zorundaydı. Ayrıca Altay’ın 1 gol atması durumunda, o dönemki kurallar gereği Fenerbahçemizin 8 gol atması gerekiyordu. Ekibimiz 3-0 öne geçtikten sonra kurduğu inanılmaz baskıya karşın 4.golü bir türlü atamıyordu. Şampiyonluk uzatmaların son saniyesinde kazanılan köşe vuruşundan gelen topa Samim Var’ın fişek gibi yükselip vurduğu kafa golü ile geldi. 

07 Mayıs 1950 Milli Küme

Stat: İzmir Alsancak Stadı
Hakem: Reşat Öner
Fenerbahçe: Cihat Arman, Müzdat Yetkiner, Hilmi Ardağ, Samim Var, Kamil Ekin, Nusret Mengü, Erol Keskin, Lefter Küçükandonyadis, Ahmet Erol, Cemal Uzkes, Halit Deringör.
Altay: Fikret, Klark, Mehmet, Kamuran, Sabahattin, Cemil, Selahattin, Bayram, Adil, Ferit, Cihan.
Goller: Dk.40 Ahmet Erol 0-1, dk.49 Samim 0-2, dk.53, Ahmet Erol 0-3, dk.90 + Samim 0-4
 

4- FENERBAHÇE 4-0 GALATASARAY

Milli Küme liginin sonlanmasından sonra 1959’da günümüzde Süper Lig ismiyle süren Milli Lig başlatıldı. 1959 yılının şubatında başlayan ilk sezon haziranda biteceği için takımlar 8’er takımlı iki grup halinde karşılaştı. Grup birincileri Fenerbahçemiz ve Galatasaray finale kaldı.10 Haziran 1959’daki finalin ilk ayağında Fenerbahçe, Metin Oktay’ın golü ile ezeli rakibine 1-0 yenildi. Rövanş öncesi Metin Oktay’ın 4 gün önce çürük kale ağlarından dışarı çıkan ve Galatasaraylı çevrelerce ağları yırtan golü olarak lanse edilen golü için Galatasaray tribünlerine bu golü resmeden bez bir afiş asılmıştı.   Şeref Has’ın maçı 4-0’a getiren golünden sonra sarı-kırmızılı taraftarlar kızgınlıktan bu afişi yakmışlardı.

14 Haziran 1959 Türkiye Ligi Finali ikinci maç
 
Stat: İnönü Stadı
Hakem: Francesco Liverani (İtalya)
Fenerbahçe: Özcan Arkoç, Seracettin Kırklar, Basri Dirimlili, Naci Erdem, Osman Göktan, Avni Kalkavan, Niyazi Tamakan, Şeref Has, Can Bartu, Lefter Küçükandonyadis, Yüksel Gündüz (Mustafa Güven).
Galatasaray: Yüksel Alkan, Saim, İsmail Kurt, Dursun Baran (Cengiz Özyalçın), Ergun Ercins, Ahmet Berman, İsfendiyar Açıksöz, Suat Mamat, Metin Oktay, Nuri Asan, Mete Basmacı.
Goller: Dk.10 Yüksel 1-0, dk.44 Naci 2-0, dk.68 Mustafa 3-0, dk.71 Şeref 4-0
 

5- FENERBAHÇE 6-2 BEŞİKTAŞ

27 Mayıs 1960 darbesinden sonra askerlerce her türlü sportif faaliyet sıkıyönetim komutanlığının ikinci bir emrine dek yasaklanmıştı. Bu karar o yıllarda tek geliri özel ve resmi maçlardan gelecek hasılatlardan ibaret olan kulüpleri zor durumda bırakmıştı. Bunun üzerine Türkiye Cumhuriyeti'nin dördüncü Cumhurbaşkanı seçilmiş olan Cemal Gürsel adına düzenlenen kupaya gerekli izinler verilmişti. 1 Temmuz 1960 tarihinde oynanan bu karşılaşma tarihe geçti. Şöyle ki; tarihimize 2-0 yenilgiden 6-2 galibiyete geçilen tek maç olarak yazıldı.

01 Temmuz 1960 Cemal Gürsel Kupası
 
Stat: İnönü Stadı
Hakem: Faruk Talu
Fenerbahçe: Şükrü (Özcan), Osman, Basri (Nedim Günar), Şeref, Avni, Kadri, Mustafa, Naci, Can, Lefter, Ergun (Yüksel).
Beşiktaş:Varol(Cavit),Bahattin,Münir(Sabri),Tuncay,Sabahattin,Mustafa,Arif, Doğan(K.Ahmet), Güven, Birol, Selim.
Goller: Dk.3 Güven 0-1, dk.37 Doğan 0-2, dk.44 Lefter 1-2, dk.45 Naci 2-2, dk.49 Kadri 3-2, dk.53 Yüksel 4-2, dk.66 Can 5-2, dk.78 Lefter 6-2
 
 

6- GALATASARAY4-4 FENERBAHÇE

1982 -1983 sezonunda şampiyonluk için Fenerbahçemiz ile Trabzonspor çekişiyorlardı. Ligin bitmesine 3 hafta kala Fenerbahçe üçüncü sıradaki Galatasaray ile Ali Sami Yen’de karşılaştı. Bu karşılaşmada olası bir Fenerbahçe yenilgisi hem Trabzonspor’a avantaj sağlayacak hem de az da olsa Galatasaray umutlanacaktı. İlk yarı 3-1 Galatasaray lehine bitti. İkinci yarıya erken bir gol atılırsa bir şeyler değişebilir umuduyla giren Fenerbahçemiz, 48. dakikada Tarık Hociç’in golüne engel olamayınca skor 4-1’e geldi ve Fenerbahçe tribünleri adeta çöktü. Daha sonra kendine gelen Fenerbahçemiz; Onur, Özcan ve Bulgar Mehmet lakaplı Mehmet Hacıoğlu’nun golleri ile bir mucizeyi gerçekleştirdi ve bu zorlu müsabaka 4-4 eşitlikle sonuçlandı.
 
05 Haziran 1983 Türkiye Ligi
 
Stat: Ali Sami Yen Stadı
Hakem: Yusuf Namoğlu
Galatasaray: Haydar Erdoğan, Raşit Çetiner, Ali Çoban, Mustafa Ergücü, Ahmet Ceylan (Ahmet Keloğlu), Cengiz Yazıcıoğlu (Bahattin Saykaloğlu), Cüneyt Tanman, Bülent Alkılıç, Mirza Sejdiç, Sinan Turhan, Tarık Hociç.
Fenerbahçe: Yaşar Duran, Erdoğan Arıca (Sedat Karaoğlu), Alpaslan Eratlı, Onur Kayador, Cem Pamiroğlu, Osman Denizci, Müjdat Yetkiner (Mustafa Arabacıbaşı), Mehmet Hacıoğlu, Arif Kocabıyık, Selçuk Yula, Özcan Kızıltan.
Goller: Dk.10 Seydiç 1-0, dk.13 Özcan 1-1, dk.16 Bülent 2-1, dk.29 Sinan 3-1,dk.48 Hociç 4-1, dk.59 Onur 4-2,dk.66 Özcan  4-3,dk.70 Mehmet 4-4
 

7- GALATASARAY 3-4 FENERBAHÇE

Fenerbahçe 103 gol atarak rekor golle şampiyon olduğu 1988-89 sezonunda Türkiye Kupası çeyrek finalinde Galatasaray ile eşleşmişti. Kadıköy’deki ilk karşılaşma 2-2 sonuçlandı. Bu karşılaşmanın rövanşı 3 Mayıs 1989 tarihinde Ali Sami Yen Stadı’nda yapıldı. Maçın ilk yarısı Galatasaray’ın 3-0 üstünlüğü ile sonuçlandı. İkinci yarı sahada bambaşka bir Fenerbahçe vardı. Aykut’un ilk golünün ardından ara transfer döneminde Takımımıza gelmiş bulunan Hasan Vezir 3 gol daha atınca tarihte hiç görülmemiş bir mucize gerçekleşti. İlk yarıyı üç farklı yenik kapayan Fenerbahçemiz ikinci yarı dört gol atarak ezeli rakibini kupadan eledi.

03 Mayıs 1989 Türkiye Kupası Çeyrek Final Rövanş Maçı
Stat: Ali Sami Yen Stadı
Hakem: Sadık Deda
Galatasaray: Zoran Simoviç, Yusuf Altıntaş, Cüneyt Tanman, Erhan Önal, İsmail Demiriz, Uğur Tütüneker, Tugay Kerimoğlu (K.Savaş Koç), Cevat Prekazi, Semih Yuvakuran, Tanju Çolak, Mirsat Kovaçeviç.
Fenerbahçe: Toni Schumacher, Ergin Parlar, Nezihi Tosuncuk, Müjdat Yetkiner, Şenol Ustaömer, Hakan Tecimer, Oğuz Çetin (Taygun Erdem), Durmuş Çolak (Şenol Çorlu)- Rıdvan Dilmen,  Hasan Vezir, Aykut Kocaman.
Goller: Dk.10 Tanju 1-0 (pen), dk.16 Tanju 2-0, dk.36 Tanju 3-0, dk.48 Aykut 3-1, dk.55 Hasan 3-2, dk.75 Hasan 3-3,dk.85 Hasan 3-4
 

 

8- TRABZONSPOR 1-2 FENERBAHÇE

1995-96 sezonunda Fenerbahçemiz, 7 yıllık şampiyonluk özlemine nokta koymak istiyordu. O sezon şampiyonluk için Trabzonspor ile çekişiyordu. Ligin bitmesine kısa bir süre varken Trabzon deplasmanına gidildi. Lider Trabzonspor’un evinde Vanspor’a sürpriz bir şekilde yenilmesi ve aynı hafta Fenerbahçemizin galip gelmesiyle iki takım arasındaki puan farkı 1’e düşmüştü. 32. haftada Fenerbahçe yenildiği takdirde ligin bitmesine 2 hafta kala Trabzonspor farkı 4’e çıkarıp büyük bir avantaj yakalayacaktı. İlk yarısı 1-0 Trabzonspor lehine biten maçta ikinci devre Oğuz ve Aykut ile 2 gol atarak galip gelen Fenerbahçemiz liderliği ele geçirdi. Sonra da kalan iki maçını kazanıp şampiyon oldu.

05 Mayıs 1996 Türkiye Ligi
 
Stat: Trabzon Hüseyin Avni Aker
Hakem: Metin Tokat
Trabzonspor: Metin, Osman, Ogün, Cengiz, Lemi (Soner), Ünal, Tolunay, Orhan, Abdullah, Hami (Hasan), Şota.
Fenerbahçe: Rüştü, Uche, Högh, İlker, Kemalettin (Bülent), Oğuz, Halil İbrahim (Erol), Tayfun,  Aykut, Boliç, Tarık.
Goller: Dk.19 Abdullah 1-0, dk.55 Oğuz 1-1, dk.84 Aykut 1-2

 

9- FENERBAHÇE 4-3 GAZİANTEPSPOR

Fenerbahçemiz bu sezon Mustafa Denizli yönetiminde şampiyonluğu kovalıyordu. Ligin 29. hafta maçında 22 Nisan 2001’de İstanbul’da Gaziantepspor ile karşılaştı. Gaziantepspor, şampiyonluk potasında lider Fenerbahçemizin sadece 3 puan gerisinde idi. Karşılaşmanın ilk yarısında tam bir şok yaşayan Takımımız 3-0 geriye düştü. Ancak maçın ikinci yarısında sahada bambaşka bir Fenerbahçe vardı. Bu devrede muhteşem futbolunu 4 golle süsleyen Fenerbahçemiz sahadan 4-3 galip ayrılmasını bildi. Özellikle muhteşem futboluyla maça damga vuran Rapaiç’in attığı 4’üncü gol adeta azmin, yeteneğin ve gücün birleşimiydi. Ligde kalan diğer 5 maçını da kazanan Fenerbahçemiz o sezonun şampiyonu oldu. 

21 Nisan 2001 Türkiye Ligi

Stat: F.Bahçe Stadı
Hakem: Murat Ilgaz
Fenerbahçe: Rüştü Reçber, Mert Meriç, Uche Okecukwu, Mirkoviç, Ali Güneş (Rapaiç), Lazetiç, Ogün (Yusuf), Revivo, Abdullah, Andersson, Baliç (Serhat).
Gaziantepspor: Ömer, Mehmet (Kemal), Ramazan, Eric, Mert, Hasan Yiğit, Hakan Bayraktar (Krilov), Batista, Erhan Albayrak, Hasan Özer (Mustafa), Fatih.
Goller: Dk.18 Hakan Bayraktar 0 - 1, dk.40 Erhan Albayrak 0 - 2, dk.43 Hasan Özer 0 - 3, dk.62 Revivo 1 - 3, dk.67 Rapaiç 2 - 3, dk.74 Uche 3 - 3, dk.81 Rapaiç 4 - 3
 

10- FENERBAHÇE 6-0 GALATASARAY

Türkiye Süper Ligi’nin 2002 -2003 sezonunda 6 Kasım 2002 tarihinde oynanan derbi maçında Fenerbahçemiz ezeli rakibi Galatasaray’ı 6-0 yenerek tarihi bir sonuca imza attı. Maç 2-0 iken Takımımızın Arjantinli yıldızı Ariel Ortega 58. dakikada kırmızı kartla oyun dışı kalmış ve Fenerbahçe 1 kişi eksik olmasına rağmen ezeli rakibine 4 gol daha atmıştı.

06 Kasım 2002 Türkiye Ligi
Stat: F.Bahçe Stadı
Hakem: Orhan Erdemir
Fenerbahçe: Rüştü, Fatih Akyel, Ümit Özat, Ogün, Steviç, Johnson, Yusuf (Erman), Tuncay, Serhat (Ali Güneş), Washington (Ceyhun), Ortega.
Galatasaray: Mondragon, Ümit Davala, Emre, Bülent (Vedat), Hakan Ünsal, Batista (Ümit Karan), Ayhan (Arif), Ergün, Hasan Şaş, Christian, Pinto.
Goller: Dk.9 Tuncay 1-0, dk.38 Ortega 2-0, dk.69 Serhat 3-0,dk.75 Serhat 4-0,dk.76 Ceyhun 5-0, dk.87 Ümit Özat 6-0