LİSTE

Fenerbahçe tarihine damga vuran 4 kaleci

29 Temmuz 2019 Pazartesi

Kaleci, bir futbol takımının en önemli mevkilerindendir. Takım kaleciden oluşturulmaya başlanır ve kaleciniz iyiyse maddi ve manevi olarak kazancınız da büyük olur. Fenerbahçe, kaleci açısından oldukça verimli bir tarihe sahiptir. Geçmişten bugüne Fenerbahçe kalesini koruyan kaleciler hem uzun süre bu görevi sürdürmüş hem de milli takımın da filesinde bekçilik yapmıştır. Onlarca kaleci içinde Fenerbahçe tarihine damga vurmuş 4 kaleciyi mercek altına alalım.

1- Cihat Arman

Eski Fenerbahçelilerden kime sorsanız en iyi kaleci olarak onu gösterirler. Fenerbahçe'ye transfer olduğu 1939 yılından 1953 yılına kadar toplam 308 maçta kaleyi korudu. Maçlarda giydiği sarı kazağı ile Fenerbahçe'ye Sarı Kanaryalar lakabını kazandırdı. Muhteşem kurtarışları ile Uçan Kaleci unvanını alan Arman, Fenerbahçe ile 5 Milli Küme şampiyonluğu, 1 Türkiye Futbol Şampiyonası, 3 Başbakanlık Kupası, 3 İstanbul Ligi şampiyonluğu, 1 İstanbul Kupası ve 1 İstanbul Şildi kazanmıştır. Fenerbahçe marşında da yer alarak efsaneler arasında ölümsüzleşen Cihat Arman, 1948 Olimpiyatları'nda milli takımın kaptanı olarak sahaya çıkmıştır. Arman, başarılı kaleciliği, kazandığı kupalar ve kulübün simgelerinden biri olarak  Fenerbahçe tarihine damga vuran kalecilerden en önemlisidir.
 

2- Ilie Datcu

1969 yılında Romanya'nın Dinamo Bükreş takımından transfer edilen Ilie Datcu, Fenerbahçe'ye geldiği sezon koruduğu kalede 6 gol görerek nasıl bir kaleci olduğunu herkese göstermiştir. 1975 yılına kadar Fenerbahçe'de file bekçiliği yapan Datcu, oynadığı süre içinde 3 lig şampiyonluğu, 2 Türkiye Kupası ve 1'er tane de Cumhurbaşkanlığı Kupası ile Başbakanlık Kupası kazanmıştır. Romanya milli takımının da kalesini koruyan Ilie Datcu, futbolu bıraktıktan sonra teknik direktörlük yapmış ve Fenerbahçe'de de 1976 yılında takımın başında sahaya çıkmıştı. Datcu, kaleciliği kadar kaleci antrenörlüğü ile de Fenerbahçe tarihine damga vurmuştur. Tüm kalecilik deneyimini Fenerbahçe'nin geleceği için değerlendiren Datcu, 1995-99 yılları arasında yaptığı çalışmalar ile Fenerbahçe'nin sağlam bir kaleci altyapısına sahip olmasını sağlamış ve son yıllardaki başarılı kalecilerin yetiştirilmesinde önemli bir rol oynamıştır.

3- Harald Schumacher

Scumacher, 1988 yılında Fenerbahçe'ye transfer edildiğinde Türkiye'ye gelmiş en kariyerli futbolcuydu. Kariyerinde, Alman milli takımıyla bir Avrupa şampiyonluğu ve iki dünya kupası finalistliği bulunan Schumacher, Türkiye'ye gelir gelmez sadece Fenerbahçelilerin değil tüm futbolseverlerin ilgisini üzerine çekmişti. Renkli kişiliğini sahaya da taşıyan Toni Schumacher, geldiği ilk sezon olan 1988-89 sezonunda 103 gollü şampiyon kadronun kalesini koruyarak tarihe geçmişti. O sezon Fenerbahçe, kalede 27 gol görerek ligin en az gol yiyen ikinci takımı olmuştu. Hafızalara giydiği sarı forma ile kazınan Schumacher, Fenerbahçe tarihine rekor kıran kadro ve kariyeriyle damga vurmuştu.

4- Volkan Demirel

Kartalspor'dan Fenerbahçe'ye transfer olduğu 2002 yılından bugüne kadar kesintisiz takımda kalan Volkan Demirel, tarihin en fazla forma giyen futbolcularından bir tanesidir. 500 kereden fazla Fenerbahçe kalesini koruyan Demirel, Rüştü Reçber'e ait olan rekoru eline alarak kırılması güç bir hale getirmiştir.  Fenerbahçe ile 5 lig şampiyonluğu, 3 Türkiye Süper Kupası, 2 Türkiye Kupası kazanan Volkan Demirel, ay yıldızlı forma ile de 2008'de Avrupa Şampiyonası'nda üçüncülük kazanmıştır. Fenerbahçe'nin en fazla forma giyen kalecisi olma unvanı ile Volkan Demirel, tarihe damga vuran bir kalecidir.