LİSTE

En az gol yenen 5 sezon

15 Temmuz 2019 Pazartesi

Futbol ne kadar değişirse değişsin her zaman en az gol yiyen takımlar başarıya en yakın olan takımlardır. Yıllar içinde değişen futbol ile beraber gol atmak kolaylaşmış olsa da yememek halen büyük bir meziyet. Lig tarihinde gollerin kolay atılmadığı yıllarda Fenerbahçe'nin en az gol yediği ve ligi şampiyonlukla bitirdiği 5 sezonu hatırlamaya ne dersiniz?

1- Alpaslan Eratlı ile toparlanan defans

Didi önderliğinde bir önceki sezon kaçan şampiyonluğu telafi etmek için kolları sıvayan Fenerbahçe, Alpaslan Eratlı'yı transfer ederek defansı güvence altına alıyordu. Alpaslan'ın toparladığı defans ile beraber toplamda yenen 15 gol ile maç başına 0,5 gol ortalamasına erişen Fenerbahçe şampiyonluk için büyük bir avantajı da kazanmış oluyordu. 16 maçı gol yemeden tamamlayan Fenerbahçe, diğer 14 maçın sadece bir tanesinde Eskişehirspor'dan 2 gol yemiş geri kalan 13 maçta ise sadece birer gol yemişti. Eskişehirspor'dan yenen iki gol ise artık şampiyonluğun garantilendiği son maçta deplasmanda yenmişti.
 

2- Lefter'in veda sezonu

Lefter Küçükandonyadis'in kariyerini noktaladığı 1963-64 sezonunda Fenerbahçe, 34 maçta yenen 14 gol ile şampiyonluğu elde ediyordu. Şeref Has ve İsmail Kurt ile oluşturulan sağlam defans kurgusu rakiplere kaleyi kapatmıştı. 34 maçın 24'ünü gol yemeden bitiren Fenerbahçe, ligin 26. haftasında deplasmanda oynadığı ve 2-1 kazandığı İzmispor maçından sonra oynanan 8 maçı gol yemeden tamamlayarak şampiyonluk kupasını müzeye götürmüştür. Bu sezonda Beşiktaş ve Galatasaray ile oynanan maçların üçü golsüz sonuçlanırken sadece Beşiktaş 1-0 mağlup edilmiş ve bir başka ifadeyle bu dört maçtan da gol yemeden ayrılınmıştır.

3- Üst üste ikinci şampiyonluk

İngiliz Oscar Hold yönetiminde lige giren Fenerbahçe, Ziya Şengül ve Şükrü Birand transferleriyle hücum gücünün yanında defansif özelliklerini de geliştirmişti. Bir önceki sezonun şampiyon kapatılmasının üstüne bu sezon da şampiyonlukla kapatılmış ve yenen gol sayısı da bir azaltılarak 13'e çekilmişti. Oynanan 30 maçın 18'inde sahadan gol yemeden ayrılan Fenerbahçe, sezon sonunda şampiyonluğu kazanarak unvanını ikinci sezona taşımış oldu.

4- Altın Çağ

Ignace Molnar yönetiminde beş kupalı efsane sezonda Fenerbahçe, oynanan 32 maçta yediği 12 gol ile lig şampiyonluğunu da kazanıyordu. Sezona kaleye başarılı kaleci Yavuz Şimşek'i ve defansa da Levent Engineri'yi transfer ederek başlayan Fenerbahçe, Yılmaz Şen, Ercan Aktuna ve Şükrü Birand ile rakiplere geçit vermiyordu. 32 maçın 23'ünde kaleyi gole kapatan Fenerbahçe, 14. ve 27. haftalar arasında 12 hafta kaleyi gole kapatarak ilginç bir seri yakalamıştı. Fenerbahçe'nin "Altın Çağı" diye adlandırılan dönemde defans da bu çağın değerini arttıran bir nitelik taşıyordu.

5- Tüm zamanların en az gol yiyen takımı

Romen Traian Ionescu ile sezona başlayan Fenerbahçe, en büyük transferi kaleye yaparak Dinamo Bükreş'ten Ilie Datcu'yu transfer etmişti. Fenerbahçe'de iyi kaleci geleneğinin önemli köşe taşlarından bir tanesi olan Datcu ile kale rakip forvetlere kapatılmış ve 30 maçta yenen 6 gol ile büyük bir rekora imza atılarak tüm zamanların en az gol yiyen takımı Fenerbahçe olmuştu. Toplam 6 maçta gol yiyen Fenerbahçe, geri kalan 24 maçta kaleyi gole kapatmıştı. Bu sezon, iyi bir kalecinin takımına nasıl katkı yapacağının da en iyi örneği olarak tarihteki yerini almıştır. Fenerbahçe'nin nasıl bir efsaneye sahip olduğunu görmek için bu sezon oldukça önemlidir.