BASKETBOL

Fenerbahçe Beko, EuroLeague Medya Günü’nde basın mensuplarıyla bir araya geldi

15 Eylül 2020 Salı 16:05

Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımımızın oyuncuları ve teknik heyeti, Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda yapılan EuroLeague Medya Günü’nde basın mensuplarıyla bir araya geldi. Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda gerçekleştirilen fotoğraf çekimlerinin ardından düzenlenen basın toplantısında Fenerbahçe Beko Genel Menajeri Maurizio Gherardini, Fenerbahçe Beko Başantrenörü Igor Kokoskov ve Takım Kaptanı Melih Mahmutoğlu açıklamalarda bulundu.

Genel Menajerimiz  Maurizio Gherardini: İnanmak ve birlikte çalışmak felsefemiz

"Uzun bir aradan sonra hoş geldiniz. Burada olup basketbol etkinliğinin bir parçası olmak, 6 ay sonra çok keyif verici. Belirsiz bir dönemden geçtik ve önümüzde belirsiz bir sezon da var. Medya günü normalliğe doğru atacağımız ilk adım. Hepimiz oynamak istiyoruz. Hem ligde hem de EuroLeague’de. Çok güzel bir sezon olmasını diliyoruz. Bir süreliğine taraftarlar alışık oldukları atmosferde olmayacaklar ama en yakın zamanda eski atmosferlere kavuşmayı ümit ediyoruz. Bu sezon yeni bir sayfa açtık. Yeni bir sloganımız var: Yellowlegacy. Fenerbahçe basketbol takımı çok önemli antrenörler ve oyuncularla birlikte adını tarihin kitaplarına yazdırdı. Çok güzel şeyler yaşandı. O yüzden legacy çok özel değerlere sahip olduğunuzu ifade ediyor. İnanmak ve birlikte çalışmak felsefemiz. Bu sene değişik sebeplerden dolayı birçok değişim oldu ama biz hem Koç Obradovic’e, hem de bize bu sevinci yaşatan oyuncuları teşekkür ediyoruz.  Yeni sayfamızda çok şanslıyız ki, Igor, teknik ekibi ve yeni oyuncular var. Aynı çalışma felsefesine devam edeceğiz. Hedefimiz aynı. Sezon başlangıcı için çok heyecanlıyız. Yeni takımımızı çok seveceksiniz. Belirsiz sezonda bu sene çok değişik faktörlerle mücadele edeceğiz.  Medyanın da desteğine ihtiyacımız var. Bu maçları belgelemek ve analiz etmek için. "

Başantrenörümüz Igor Kokoskov: Takımı mücadeleye hazırlayıp, her türlü şampiyonayı kazanacak hale getireceğiz 

"Fenerbahçe Ailesi’nin bir parçası olduğum için çok mutlu ve heyecanlıyım.  Çok kısa süre burada olmama rağmen çok sıcak bir karşılama oldu. İstanbul'a ve Türkiye'ye çok geldim. Buraya Obradovic ve Maurizio'yu ziyarete de gelmiştim. Türkiye'ye ve İstanbul'a çok büyük saygım var. Fenerbahçe markasının dünya çapında ne kadar büyük bir isim olduğunun farkındayım. Beklentileri biliyorum. Önümüzde belirsiz bir sezon var ama hepimiz çok heyecanlıyız. Takımımız hem eski oyunculardan hem yeni oyunculardan kurulu bir sentez oldu. Vesely, Melih, De Colo,  6 yeni oyuncumuz var.  Çok iyi oyuncu grubu var. Sağlıklı bir ortam var ve Fenerbahçe ailesinin parçası oldukları için çok mutlular. Söz verdiğimiz bir şey var. Tüm tecrübemizi ve bilgimizi takımla paylaşacağız. Takımı mücadeleye hazırlayıp, her türlü şampiyonayı kazanacak hale getireceğiz. "

Takım kaptanımız Melih Mahmutoğlu: Hedefler her zamanki gibi yine şampiyonluk

"Uzun süre aranın ardından burada olmak heyecan verici. İnşallah herkes için sağlıklı sezon olur. Değişik bir sezon olacak. Sporcular olarak elimizden geleni yapmak için sahaya çıkacağız. Heyecanlıyız, yeni hocamız, yeni takım arkadaşlarımız var. Bu sene Fenerbahçe’de 8. senem. Tekrardan Zeljko’ya Fenerbahçe’ye kattıkları için teşekkür ediyorum. Ondan çok şey öğrendim ama Igor’dan da çok şey öğreneceğimi biliyorum. Onunla çalıştığım için çok mutluyum. Yeni gelen arkadaşlarımız da karakterli ve iyi oyuncular.  Güzel bir ortam oluştu. Her zamanki gibi hedefler, yine şampiyonluk… "

Igor Kokoskov: "Covid dönemi insanlık adına uyanış oldu. Spor camiası olarak çok şanslıyız, eğlenceli iş yapıyoruz ama bizim üzerimizde çok daha önemli şeyler var. Daha duyarlı olmalıyız. Bazı şeyleri tekrar gözden geçirmeliyiz. Birbirimize destek olmalıyız. Yaşadığımız süreçten mesajı alıp ne kadar şanslı olduğumuzu anlamalı ve minnettar olmalıyız. "

Igor Kokoskov: "Biz antrenörler olarak öncesini ve sonrasını çok kıyaslamıyoruz.  Benim sistemim şu şekilde: Gün gün ilerliyorum. Eksiklerimizi tamamlıyorum. Güçlü olduğumuz yerleri vurgulamaya çalışıyorum. Basketbolda kazanmak ve üzülmek vardır.  Modern basketbol kazanmaktır. Önemli olan kazanmak. Çok hızlı basketbol oynayacağımızın sözünü veremiyorum, stilin çok önemli olmadığını düşünüyorum aslında basketbolun stilini takımın kültürü belirliyor. Nasıl basketbol oynayacağımızı ben değil, en iyi basketbolcularınız belirleyecek. "

Melih Mahmutoğlu: "Yaş ilerledikçe bence daha da iyi şut atmaya başladım. Her zaman kendimi hazır tutmaya çalıştım. Bu arayı iyi değerlendirdim. Çalışmayı bırakmadım. Ekstra çalıştım. Neye ihtiyacım varsa, hocamla da konuştuk. Şuan iyi durumdayım, maçlar oynadıkça daha da iyi olacağımı düşünüyorum."

Maurizio Gherardini: "Benim için çok kolay bir karar değildi. Pandemi gibi özel bir durum vardı. Belirsizlikler vardı. Obradovic’le 20 yılı aşan bir dostluğumuz var. Sadece takımdaki antrenör değildi, en yakın dostlarımdan birisidir. Zaman geçtikçe o aile durumunu biraz daha fazla düşünmeye başladı ve ara vermeyi düşünüyordu. Spor içinde olduğumuz için biz çok şanslıyız ama inanılmaz stresli bir iş. O yüzden arada bir durup şarj olmak gerekiyor. Ben de kendi açımdan ne yapmam gerektiğini; durumu, kulübü, sarı laciverte olan bağlılığımı, ülkeye bağlılığımı, buradaki tecrübeleri, güzel günleri, kulübe olan sevgimi ve aşkımı, bu belirsizlik anında önemli sorumluluğumu da düşündüm. Obradovic’le konuşup, Başkan ve yöneticilerle konuştuktan sonra bu süreçte kalıp, destek olup hem daha da kulübe iyi şeyler katıp ve geliştirmek için zor günlerde burada kalmaya karar verdim."

Maurizio Gherardini: "Mental olarak bir şeyler yapabilmemiz için saha içinde ve dışında birlikte çalışarak çok fazla paylaşım yapmamız gerekiyor. Oyunculara sürekli her şeyi bildirmemiz gerekiyor. Sezona başlayıp ne kadar oynamak istediğimizi bilmeleri lazım ama aynı zamanda potansiyel riskleri, çok ufak bir hatanın büyük sonuçları olabilir. Koç’ların da büyük sorumluluğu var. Tabloyu her zaman paylaşmaları gerekiyor. Kulübe çok teşekkür ediyoruz. Çok konuda bize yardımcı oluyorlar. Seyahat, otel, vs.vs.  Organize olursak, birbirimize yardımcı olabiliriz." 

Maurizio Gherardini: "Sorumluluktan öte karar verme şekli benzeriydi. Bu kararlar için Obradovic’le de günlük paylaşımlarda bulunurduk. Aynı şekilde de Igor’la da devam ettik. Önemli olan yöneticilerin ve teknik ekibin bilgi paylaşmıdır. Tek fark bütçemizin biraz değişmesi gerekiyordu. Dünyadaki durumdan dolayı. Ona uymamız gerekiyordu. Diğer takımlara kıyasla daha geç başladık ve en iyi kadroyu kurmaya çalıştık.  Çok iyi oyuncu grubuna sahibiz, güveniyoruz ve mücadele eden bir takım kurduk."

Melih Mahmutoğlu: "Açıkçası ben geçen sezon basketbolun oynanmasından yana değildim çünkü ciddi bir durum ortadaydı ve halen devam ediyor. Oyuncularla hep konuştuk. Covid bir yana ne kadar sağlıklı oynayabilirdik, bu soru işaretiydi. Benim bildiğim hiçbir oyuncu oynamak istemiyordu. Çünkü gerçekten korktuk, Antalya’dan ikinci maçı oynamadan döndük. EuroLeague’nin bazı planları var. Keşke imkan olsa da NBA’deki sistem gibi oynansa. O zaman bence herkes mutlu olur. Şuanki önlemlerle bu sezonu bir şekilde oynayacağız. Biz de kendimizi ona göre hazırlıyoruz. İnşallah kimse ciddi sağlık sıkıntısı yaşamadan bu süreci atlatırız."  

Melih Mahmutoğlu: "Burası Fenerbahçe, çok büyük bir camia. Gidenler de gelenler de nereye geldiğinin farkında. Burada benim 8. senem. Uzun süredir oynadığımız oyuncular, Datome, Kalinic, Sloukas… Bunlar çok büyük değerler.  Tarihe geçmiş isimler. Fenerbahçe’nin de ne olduğunu bilenlerdi. Şimdi gelenler de aynı. Herkes buraya şampiyonluklar için geliyor. Alışılmış bir sistem var ama sonuçta biz profesyoneliz. Hayatımızda böyle durumlar hep olacak. Biz sporcular olarak; hoca bizden ne istiyorsa ve kulübün hedefleri doğrultusunda çalışarak, en sağlıklı şekilde sezonun başlamasını istiyoruz. "

Igor Kokoskov: "Hem yakın arkadaşım hem de benim basketbol mentorum. Tabiki kendisiyle buraya gelmeden önce çok fazla konuştuk. Her zaman iyi şeyler söyledi. Hem organizasyon hem de Türkiye içinObradovic buraya EuroLeague kupasını getirdi. Ona saygım çok. Burada olduğum için çok mutluyum." 

Igor Kokoskov: "Maurizio ile hep basketbol  kültürünü konuştuk. Staff olarak özgüvenimiz yüksek. Kimseyle kendimizi kıyaslamıyoruz. Kişisel dileğim kadromuzda daha çok Türk antrenör olmasıydı. Mesela Erdem Can, çok iyi antrenör ve kendisini uzun senelerdir tanıyorum. İyi insanlar, kaliteli, karakterli ve çalışmayı seven bir ekip istemiştim. Hedefimiz oyunculara hizmette bulunmak ve en iyi basketbolu oynatmak."  

Igor Kokoskov: "Taraftarlar işini çok iyi yapıyor. Ben çok fazla sosyal medyada yer almıyorum. Benimle ilgili bir şey görürseniz kesinlikle sahte hesaptır.  Medyaya saygım çok yüksek. Çok büyük sözler vermek istemiyorum ama beklentilerin farkındayım. En önemli maç bir sonraki maç. Her maçı kazanmak için oynayacağız. Takımı en iyi şekilde hazırlayacağız. Çok iyi takımımız var, çok iyi rakiplerimiz de var. Rekabet var. Çok iyi grubumuz var. Takımımızı çok seviyoruz. Kazanmak için en iyimizi vereceğiz. Aileden geliyor, verdiğimiz sözleri tutmak zorundayız. Tek söz vereceğim şey, oynayacağımız her maçı ve sonraki maçı kazanmak için oynayacağız. Bunun için hazırlanacağız. Fenerbahçe forması giymenin ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz."

Fotoğraflar: Burak Saltık

Basın Fotoğrafları