24. Avrupa Kros Şampiyonası Gerçekleştirildi

10 Aralık 2017 Pazar

Bu yıl 24.’sü düzenlenen Avrupa Kros Şampiyonası, Slovakya’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Türkiye 33 atletle 7 yarışın tamamında mücadele ederken; kros milli takımları, 1 altın ve 2 bronz madalya kazandı. Ay-yıldızlı atletler ferdi sıralamada da 2 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalya alırken, milli takım şampiyonayı 7 madalya ile ikinci bitirdi.

Slovakya’nın Samorin kentinde toplamda 37 takımın katılımıyla gerçekleştirilen Avrupa Kros Şampiyonası’nda Fenerbahçe Atletizm Şubesi’nden büyüklerde Aras Kaya ve Ali Kaya, gençlerde de Emine Akbingöl ve Ömer Amaçtan milli forma altında madalya mücadelesi verdi.

Büyük erkeklerde Türkiye, altın madalyanın sahibi oldu. Ferdi sıralamada milli sporculardan Kaan Kigen Özbilen birincilik elde ederken; Fenerbahçeli milli atletlerden Aras Kaya 30:14 ile yarışı 7., Ali Kaya ise 30:47 ile yarışı 21. sırada tamamladı.

Büyük kadınlarda ise Türkiye 54 puanla bronz madalya kazanırken, ferdi sıralamada Yasemin Can ilk sırada yer aldı.

23 yaş altı kategorisinde Kros Milli Takımları kadınlarda 46 puanla bronz madalya elde ederken, erkeklerde 6. oldu.

20 yaş altı erkeklerde de Türkiye, 49 puanla bronz madalyaya ulaştı. Ferdi sıralamada milli sporcu Ramazan Barbaros ikincilik elde ederken, Fenerbahçeli milli sporcu Ömer Amaçtan 26. sırada yer aldı.


20 yaş altı kadınlarda ise Kros Milli Takımı 8. olurken, Fenerbahçeli milli atlet Emine Akbingöl yarışı 21. sırada tamamladı.

Büyük Britanya'nın 18:24'lük dereceyle ilk sırada tamamladığı büyükler karışık bayrakta da Türkiye, 19:14'lük derecesiyle 8. sırayı aldı.