SÖZDE ŞİKE DAVASI

Yönetim Kurulu Üyemiz Fethi Pekin: Bu süreç kırmızı çizgimizdir

13 Ocak 2020 Pazartesi 13:50

Fenerbahçemize kumpas kuranların yargılandığı Fenerbahçe Kumpası Davası’nda 14. duruşma celsesi Silivri Ceza ve İnfaz Kurumu’nda devam ediyor.      
 
Hukuk İşlerinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyemiz Fethi Pekin ile Kulüp Avukatlarımız Naim Karakaya ve Fesih Delidere duruşma öncesi Fenerbahçe Televizyonu’na açıklamalarda bulundu.
 
Yönetim Kurulu Üyemiz Fethi Pekin: 3 Temmuz ruhunun dirilişi başlamıştır
 
Davayı yakinen takip etmeye devam edeceklerini ve Fenerbahçe’nin haklarını sonuna kadar savunacaklarını vurgulayan Fethi Pekin, “6 Ocak Pazartesi günü 14. duruşma celsesi başladı. İkinci haftasının ilk günündeyiz. Şikayetçilerin ifadeleri alınmaya devam ediyor. Tanıklar dinleniyor. Bu sürecin bir ya da iki gün daha süreceğini düşünüyoruz. Daha sonra talepler alınarak ara karar verilecek. Birkaç celse daha duruşmanın devam edip bu sene içerisinde karara bağlanmasını bekliyoruz. Bu beklentimizi her zaman ifade ediyoruz. Bu dava, Kumpas Davası, 3 Temmuz Davası. Bu süreç, Fenerbahçemizin kırmızı çizgisidir. Başkanımız Ali Koç’un da basın toplantısında ifade ettiği gibi; 3 Temmuz ruhunun dirilişi başlamıştır. Bu konuyla ilgili taraftarlarımıza da bir mesaj iletmek istiyorum. Kendilerinden sükûnet içerisinde kulübümüzü temsil etmelerini, desteklemelerini rica ediyorum. Buradaki ortamı gerecek herhangi bir hareketten kaçınmalarını istiyorum. Zaten onlar da Fenerbahçe’ye, Fenerbahçelilere yakışır şekilde bu konuyu kulüplerine destek olmaktan öteye bunu götürmeyeceklerdir. Onlardan da beklentimiz bu. Bildiğiniz gibi dava üçüncü senesinde. Artık uzadıkça uzadı. Yargıtay’dan usulen bozma kararı geldi. Her ne kadar hukuken beklenilen bir karar olsa da vicdanen bizi son derece üzdü. Süreci uzatacaktır. Silivri’de görülen bu dava, artık son derece önemlidir. Zaten son derece önemliydi ama önem sırasında da ilk sıraya gelmiş durumda. Göreve geldiğimiz günden beri olduğu gibi davayı yakinen takip etmeye devam edeceğiz. Fenerbahçe’nin haklarını sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.
 
Yönetim Kurulu Üyemiz Fethi Pekin: Başkanımız buraya gelerek Fenerbahçemizin haklarını savunacak
 
Yöneticimiz Fethi Pekin ayrıca, “Kamuoyunun bilgisi dahilinde olduğu gibi Başkanımız Sayın Ali Koç da bu davanın bir noktasında kendisi bizzat gelip Fenerbahçemiz adına beyanlarını ifade edecektir.  Bunun bir sonraki celsede olacağını düşünüyorum. Onun için yine camiamıza ve tüm kamuoyuna bu bilgide bir değişiklik olmadığını üzerine basa basa söylemek istiyorum. Başkanımız buraya gelecek ve göğsünü gere gere de Fenerbahçemizin haklarını savunup beyanlarını verecektir.”dedi.  
 
Avukat Naim Karakaya: Giresunspor eski Başkanı Osman Çırak, kumpas olgusuna dair bilgisini ve tanıklığını mahkemeye aktardı
 
Dava hakkında bilgi veren Kulüp Avukatımız Naim Karakaya, “Duruşma başlayalı tam 3 yıl oldu. Sanık sorguları tamamlanıp şikâyetçi ve tanık ifadelerine yeni geçtiğimiz bir aşamadayız. Tanık ifadeleri çok önemli. Özellikle sabahtan beri dinlediğimiz ve ilk ifadesini veren Giresunspor eski Başkanı Osman Çırak’ın ifadeleri oldukça önemli. Kendisi kumpas olgusuna dair görgülerini, bilgisini ve tanıklığını mahkemeye aktardı. Bu yönüyle önemli bir gelişme. Çünkü bizim başında beri ifade ettiğimiz şey aslında soruşturmanın başında sanal bir takım gerekçelerle Fenerbahçe’ye ulaşılmaya ve kumpas kurulmaya çalışılıyor. Bunun ortaya çıkması açısından bugün önemli bir gün. Önemli beyanlar oldu. Bu kısım, hasretle beklediğimiz bir kısımdı. Biz de burada kumpasın ortaya çıkması adına devletin emniyetinin, savcısının ve hakiminin kanundan değil başka bir güç odağından hukukla ilgili değil, tamamen kumpas içgüdüsü ile hareket ettiğine dahil olguların çıkması adına son derece önemli. Kumpasın ortaya çıkarılması için tüm soruları soruyoruz. Delillerin ortaya çıkarılmasını sağlıyoruz.  Bu yıl içerisinde de karar çıkarılacağını tekrar ifade etmek istiyorum.” diye konuştu.
 
Avukat Fesih Delidere: Kumpasın tescilini bekliyoruz
 
Kulüp Avukatımız Fesih Delidere de, “14. duruşma haftasındayız. İlk hafta tamamlandı, ikinci haftadayız. Tanıklar ve müştekiler dinlenmeye devam ediyor. Cuma günü bu duruşma tamamlandıktan sonra yine aynı şekilde bir duruşma daha yapılacak. Burada da artık delillerin değerlendirilmesi aşamasındayız. Yıl sonuna doğru karar verilmesini bekliyoruz. Bugün dinlenen tanığın ifadesi oldukça önemli. Çünkü soruşturmanın başlamasına sebebiyet veren bir tutanak var.  Bu tutanakta müşteki olduğundan bahisle ifadesi alınan bir tanık ifade veriyor. Verdiği ifade de kendisinin herhangi bir şikayeti olmadığını, tutanağın tamamen hukuka ve gerçeğe aykırı olarak tanzim edildiğini zizzat birinci ağızdan, kendisinden dinliyoruz. Bu anlamda da başından beri söylediğimiz kumpas olgusunun gösterilmesi anlamında bu ifade çok önemli. Bunun dışında yarın ve diğer günde tanıkların dinlenmesini bekliyoruz. Önemli sanıklar dinleniyor, önemli deliller toplanıyor. Sonuna kadar takipçisi olacağız. İnşallah Fenerbahçemiz için en hayırlı olan sonucu yıl sonuna kadar alacağız. İnşallah kumpasın tescilini bekliyoruz. Mahkemenin bu anlamda daha da hızlandığını görüyoruz ve karara doğru gidiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Fotoğraflar: Atilla Sertbakan

Basın Fotoğrafları