SÖZDE ŞİKE DAVASI

Kulüp avukatlarımızdan Fenerbahçe Kumpası Davası’yla ilgili açıklamalar

23 Eylül 2019 Pazartesi 11:01

Fenerbahçemize kumpas kuranların yargılandığı Fenerbahçe Kumpası Davası’nın 13. duruşma periyodu Silivri Ceza ve İnfaz Kurumu’nda devam ediyor. 20 iş günü sürecek bu periyodun 16. gününde Kulüp avukatlarımız Naim Karakaya ile Fesih Delidere açıklamalarda bulundu.
 
Fenerbahçe Kumpası Davası’nın, 3 Temmuz sürecinin hukuk dışı saiklerle yapıldığına dair bir dava olduğunu belirten Kulüp Avukatımız Naim Karakaya, “Ağırlıklı olarak kolluk kuvvetlerinin ve diğer meslek gruplarının yargılandığı 107 sanıklı bir dava. Sanık sorguları devam ediyor, sona doğru yaklaşıyoruz. Bu hafta sonuna kadar devam edeceğiz. Sanık sorguları firari sanıklar dışında belki bu hafta sonuna kadar biter diye düşünüyoruz. Mahkeme muhtemelen onları da çok beklemeyecek. Bu haftadan sonraki ilk celsede şikayetçilere geçmeyi düşünüyoruz. Sonra da diğer delilleri toplayıp yargılamanın bitebileceğini tahmin ediyoruz. Davanın özünde, bu kişilerin aslında FETÖ üyesi oldukları ve bu örgütün amacı doğrultusunda Fenerbahçe’yi ele geçirmek amacıyla bu soruşturmanın yürütüldüğüne dair itirafçı delilleri var, sorularımıza verilen cevaplar var ve sanıkların bu örgütün elebaşısını örgüt olarak görmediğini, manevi bir lider olarak gördüklerini söyleyen beyanlar var, kumpas olgusuna ilişkin ağırlıklı beyanlar var. Biz burada Fenerbahçemiz adına bu süreçteki hukuksuzlukların sorularını soruyoruz, cevaplarını alıyoruz. Tüm amacımız hukuksuzluğun giderilmesi. Eğer bir hukuksuzluk bir insan tarafından yapılıyorsa daha kolay ortaya çıkarılır. Eğer kolluk tarafından yapılıyorsa biraz daha zordur. Eğer kolluk, polis ya da jandarma, hakim, savcı ve yargıtay aşamasıyla beraber yapılıyorsa neredeyse ortaya çıkarılması imkansızdır. Bu dava hukuksuzluğun hukuk önünde sorgulanması, soruşturulması açısından son derece önemi bir davadır. Bu dava Fenerbahçe’ye yapılmış bir kumpastır ama sadece Fenerbahçe’ye yapılmış bir kumpas değildir. Dünyanın herhangi bir yerindeki hukuksuzluk dünyadaki tüm adalet için bir tehdittir. Bugün Fenerbahçe’ye yarın başka kulüplere, başka insanlara… O yüzden herkesi bu davaya düzgün bakmaya, doğru bakmaya ve destek olmaya davet ediyoruz.” dedi.
 
Bu duruşma haftasından beklentilerini anlatan Kulüp Avukatımız Fesih Delidere ise, “Bu duruşma ayı 2 sanıkla başlandı. Bu 2 sanığın biri 5 iş gün, biri de 7 iş günü savunma verdi. Yani 2 hafta boyunca sadece 2 sanık dinlenebildi. Fakat bunlar dosyada önemli sanıklardı. Biri dönemin Organize Şube Müdürü diğeri yardımcısı. İkisi de ifadelerini uzun tuttular Onların ifadesi bittikten sonra şu anda tutuksuz olanlara başladı. Şu 1 ay içerisinde 15 kişilik ifade alındı. Bu da bizim isteğimiz üzerine oldu. Bu 1 ay iyi oldu, sanıkların ifadesini bitirme noktasına geldik. Bugün başka suçtan tutuklu 2 sanığı dinleyeceğiz ve daha sonra 2 sanık kalıyor gıyabiler hariç. Bu 4 kişinin de ifadesini bu 2-3 gün içerisinde bitirmeyi planlıyor mahkeme. Biz de sanık ifadelerinin bu hafta iteceğini düşünüyoruz. Daha sonra müşteki ve tanık ifadelerine geçeceğiz.” diye konuştu.
 
Fenerbahçe Kumpası davasında bir hak arama söz konusu olduğunun altını çizen Delidere, “Kumpas kuran kişiler sadece Şike Kumpası’nda görevli olan şahıslar değil. Bunların başındaki insanlar 17-25’te de diğer FETÖ operasyonlarında da aktif görev alan insanlar. Bu süreç Cumhurbaşkanı’nın belirlemiş olduğu FETÖ Kumpası Soruşturmaları listesinde de Şike Kumpası olarak ayrıca yer alıyor. Ayrıca Ergenekon dosyasında mahkemenin verdiği gerekçeli kararda da Şike Kumpası’ndan bahsediyor. Bu süreçte dinlediğimiz sanıkların bazıları da burada sanık olmalarına rağmen art niyetli bazı uygulamaların olduğunu dolayısıyla Şike Kumpası’na yönelik olgulardan bizzat sanık ifadeleri de bahsediyor. Hakikate sona doğru geliyoruz. Şike Kumpası’nın bizim mahkeme kararıyla da tescil edilmesini bekliyoruz. Bu süreçte Yargıtay’daki dosyanın da karara bağlanmasını bekliyoruz. Bu kumpasın içinde olan kişilerin hak ettikleri cezaları alacakları güne doğru gidiyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.