FUTBOL

Teknik Direktörümüz Ersun Yanal: Adalet yoksa futbol da yok. Adalet varsa futbol da var

30 Kasım 2019 Cumartesi 22:43

Teknik Direktörümüz Ersun Yanal, 2-2 sona eren Göztepe karşılaşmasını yayıncı kuruluşa değerlendirdi.

Bugnün çok fazla futbol konuşmak istemediğini belirten Ersun Yanal, “Bugün çok futbol konuşmak istemiyorum. Futbolu yorumlayan sevgili arkadaşlarımızın istatistikleri, bekledikleri Fenerbahçe’nin büyüklüğü hakkında konuşmak gibi satırlarla girmek istemiyorum. Çünkü Fenerbahçe’nin oynadığı maç yine tarihe geçti. Bu çifte standartın futbolun kurallarına uygun bir şekilde uygulanmadığında herkesin canını yakar. VAR’daki kural hatasıdır ya da değildir, hakemin kararı doğrudur ya da değildir. Ben bunu tartışmıyorum. Bunun geçen haftası da var bugünü de var. Golü atıyorsun, attıktan sonra maçın şekli değişecek. Birden bire VAR devreye giriyor. Uzun bir süreç. Adaletin olduğu bir süreç. Bunun içinden nasıl çıkacağız? Adalet futbol için var. Adalet yoksa futbol da yok. Adalet varsa futbol da var. Bu adaleti çifte standartla uygularsanız ne olacak? Kaçanlar, kaybolanlar kimin olacak? Ali gider, Mehmet gider, Ersun gider. Bunlar problem değil. Biz kendi içimizde hesaplarımızı verir, hesaplaşırız. Bunun hesabını kim verecek?” ifadelerini kullandı.

BASIN TOPLANTISI

Teknik Direktörümüz Ersun Yanal, Göztepe maçının ardından düzenlenen basın toplantısında şu açıklamaları yaptı:

“Futbolun kuralları vardır. Uygulanan kurallar çerçevesinde oynanan bir oyun. Bu kurallar da birçok takımı ilgilendiriyor. Ligde 18 takım kıyasıya bir mücadele içerisinde. Değişik standarttın nasıl uygulandığı ile ilgili soru işaretlerini kafamda gidermem gerekiyor. 1 hafta öncesinde aynı sorunu yaşayan takım Fenerbahçe olunca standart değişiyor. Adalet varsa futbol var. Adalet yoksa futbol yok. Biz bunu nasıl oturtturacağız? Burada futbolun dışında hiçbir şeyden konuşmadık. Biz her şeyin hesabını veririz. Hesabını da vereceğiz. Futbol oynayan bir takımız. Futbol varsa biz varız diye konuşuruz. Her zaman da bu bayrağı açarız. Futbolun kurallarını uygulayan merciler, çifte standart yapmayacaklar. Kusura bakmayın. Geçen hafta var, ama bu hafta yok. O zaman bu işte bir problem var. O zaman maçı tekrarlayalım. Golü atıyorsun, maç 3-1’e gidecek. Bir anda geri dönüyor. Bu uygulamalar, bu standartlar bir an önce yerini bulsun. Bizler başarılı oluruz, başarısız oluruz. Ama futbolun adaleti olmadığı sürece futbol olmaz. Futbolun adaleti çok ince bir çizgi. Bu çizgiyi çok iyi tutturmak gerekiyor. Bugün uygulanan karar da doğru olabilir. Ama geçen haftaki kuralın üst üste bu şekilde olması olmaz. Siz pardon derken biz diyemiyoruz. Yok böyle bir adalet. Keyfi oluyor bu işler. Bu keyfilikten vazgeçmek gerekiyor. Biraz keyfi olduk. Üzgünüm. Biz futbolun içinde olanlarız. Her türlü mücadeleyi yapıyoruz. Ben kendi kariyerim açısından futbolun içinde olmak adına her türlü hizmetin içinde varım. Belimizi doğrultalım. Böyle olmuyor. Gol geliyor, iptal ediliyor. Bu iş biraz sulandırıldı. Tuhaf bir görüntü olmaya başladı. Lütfen artık düzeltelim. Paydaşlar kimse bu işi düzeltelim. Geçen hafta ve bu hafta için lütfen değerlendirme yapın. Oyun tarihe geçer, çok da konuşulur. Biraz da konuşulsun. Bizler gereğini yapacağız. Fenerbahçe’nin olması gerektiği çizgiyi yakalayacağız. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Ligdeki bu seneki gidişat… Biz Fenerbahçe’nin olması gereken çizgide olacağız. Sıralamayı da belirleyeceğiz. Merak etmeyin. Ama o değirmeni öğütmeye çalışanlar adaletli olmak zorundalar. Adaleti savunmalılar.”

Bir basın mensubunun sorusu üzerine Teknik Direktörümüz Ersun Yanal şu ifadeleri kullandı:

“Fenerbahçe’nin kaybı düzelir. Ama bugün futbolun adaletini konuşmalıyız. Sorular sorulur, cevaplar verilir. Ben bundan da kaçmayacağım. Lütfen futbolun adaletini sorgulayalım. Bir açın bakın kaç tane olduğunu siz de yazın. İnanın bu çeteleyi tutmuyorum. Ama canımızın yandığını konuşanlar var. Hatırlıyorlardır çocuklar. Ben hep futbolla ilgilenirim. Ama bugün futbolu konuşacak yer kalmadı.”