FUTBOL

Başkan Vekilimiz ve Kulüp Sözcümüz Erol Bilecik’ten tarihi maçla ilgili açıklamalar

07 Aralık 2021 Salı 22:19

Tarihte ilk kez Fenerbahçe-Galatasaray Kadın Futbol Takımlarını karşı karşıya getiren ve kadına şiddete karşı toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla oynanan derbi karşılaşması 7-0'lık  galibiyetimizle sonuçlandı. Bu özel maçın ardından Başkan Vekilimiz ve Kulüp Sözcümüz Erol Bilecik, şu açıklamalarda bulundu:
 
“Galatasaray Kulübü'ne göstermiş oldukları misavirperverlikleri, çok yakın ilgi ve alakaları için; aynı şekilde erkek takımının lig maçında göstermiş oldukları yakın ilgi için teşekkür ederiz. Bizim için çok değerliydi. Sağ olsunlar, var olsunlar.
 
Fenerbahçe–Galatasaray derbilerinin tarihi sürecine bakıldığında tam 1909 yılından beri devam etmekte. Yani 112 yıllık bir tarihi var. Bugün de yeni bir tarihe tanıklık ettik. Kadın futbol takımları arasında oynanan ilk derbi maçı. 112 yıldır oynanan derbi maçlarının taçlanan noktası oldu. Kadın haklarının farkındalığını daha çok gündem yapmak için oynadığımız bir farkındalık maçıydı. Hem Fenerbahçe hem de Galatasaray –epey gecikmiş olsak da- bu yıl kadın futboluna yatırım yapmış olan kulüpler. Özellikle kadınların spor hayatında olmaları, eğitimde, sosyal hayatta olmaları kadar bizler için çok değerli. Çünkü dünyadaki en önemli problemlerin başında kadınların maalesef içinde bulundukları bu ayrımcılık meseleleri geliyor. Buradaki farkındalık; kadın cinayetleri, kız çocuklarına yapılan zulümler, bunların hepsi sportif amaçlar daha fazla günlük hayata geçtiği vakit çok geride kalacak şeyler. Demokraside, sosyal kalkınmada, büyümede başarılı olabilmemiz için toplumsal cinsiyet eşitliğinin, kadın haklarının birebir hayata geçirilmiş olması gerekir. Özellikle geleceğe uçmak istiyorsak, bunu tek kanatla yapmamız mümkün değil. O yüzden kadınların bütün sosyal hayatta da, eğitimde de, çalışma hayatında da, özellikle spor hayatında daha aktif olmaları gerekir. Bu bakımdan bugün her iki güzide kulübün de göstermiş oldukları performans çok önemliydi.
 
Biz Fenerbahçe Spor Kulübü olarak Başkanımız Ali Koç’un liderliğinde göreve geldiğimiz ilk gün itibariyle HeForShe hareketinin özel destekleyicisi olduk. Birleşmiş Milletlerin Kadın Biriminin kadınların haklarının daha iyi savunulması için kadınların ve erkelerin omuz omuza vermeleri gerektiği sloganıyla yola çıkan bir hareket. Onun ana destekçisi olduk. Buradan Tüpraş’la da şükranlarımı paylaşıyorum. Bunların hepsine topyekun bakıldığı zaman, bu farkındalıklar emin olun Türkiye’nin geleceğinde, toplumun daha aydınlık bir noktaya gelmesinde çok önemli olacak.
 
Bir önemli teşekkürlerimi de yayını yapan TRT’ye, Fenerbahçe TV’ye, Galatasaray TV’ye ve ilgili olan, emek gösteren yayın organlarıyla paylaşıyorum. Tarihi bir ilk olması açısından yapılan bir tanıklık. 112 yıl önce yapılan bir derbiden bahsediyoruz. 20 yıl, 30 yıl sonra bakıldığında bugünden bahsedilecek bir tarih olacak. Bütün sporcuları kutluyorum. Maçın sonucunun hiçbir ehemmiyeti yok. Önemli olan bu farkındalığın yerine getirilmesiydi. Bütün hedefimiz kadınlarda da mutlu sona ulaşmak ve bu doğrultuda bütün çalışmalarımıza devam etmek.
 
Mustafa Kemal Atatürk’ün bu anlamda çok özel bir deyişi var; ‘Dünya yüzünde bulunan bütün eserlerin gerçek sahibi kadınlarımızdır’ diyerek kadınlara verilen bütün önemi ortaya koymuş vaziyette. Seçme-seçilme hakkını kadınlarımıza veren Atamız, neredeyse Avrupa’dan, hatta bütün dünya ülkelerinden çok daha önce bu hareketi yapmıştı. Bu önemi görmüştü. Atamıza layık olarak, Atamızın açmış olduğu bu yoldan emin adımlarla yürüyerek gerek ülke hedeflerinde gerekse dünya hedeflerinde kadınların daha iyi bir ortamda yaşadığı, yönetime katıldığı, yöneticilerin spor hayatında, eğitimde gerekli olan gerçek yerlerini aldığı bir dünya olana kadar mücadelemize devam edeceğiz. İyi ki varlar.
 
Erkek futbol liginden nasıl heyecan ve keyif alıyorsak aynı heyecan ve keyfi kadın futbol liginden de almamız gerekir. Belki geç kalarak bu işe başlamış olduk ama arayı kapatacağımıza inanıyorum. Çok değerli Yönetim Kurulundaki arkadaşlarım, teknik kadro, Sportif Direktör arkadaşlarımız çok iyi bir süreç geçirdiler. İyi bir takım kuruldu. Tahmin ediyorum, lige hazır. İnşallah tüm spor branşlarımızda olduğu gibi hikayelerin sonu güzel bitsin Fenerbahçe’de. Kadın futbol liginde de hikayemizin güzel bitmesini canıgönülden diliyorum.”

Basın Fotoğrafları