BASKETBOL

Başantrenörümüz Aleksandar Djordjevic: Bu, çok büyük bir galibiyet

08 Şubat 2022 Salı 23:14

Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımımızın Başantrenörü Aleksandar Djordjevic, Real Madrid’i 66-51 mağlup ettiğimiz karşılaşmanın ardından açıklamalarda bulundu.

Galibiyeti yayıncı kuruluşa değerlendiren ve ‘bu, çok büyük bir galibiyet’ diyen Başantrenörümüz Aleksandar Djordjevic, “Bu, çok büyük bir galibiyet. Biz, başımızı yukarıda dik tutuyoruz. Oyuncularımı tebrik ediyorum. Bugünkü savunmaları gördüğüm en iyi savunmaydı belki de. Onları tebrik etmem gerekiyor. Beni mutlu bir antrenör yaptılar. Bence maçın kilidi rotasyonlara, onlara savunma tuzakları yapmaya, ilave çaba göstermeye biz koçların sevdiği gibi. Ama onun haricinde takım halinde oynadık. Belki ikici çeyrekte biraz sayı atamadık, bazı şutlarda acele ettik. Ama iyi iş yaptık. Şimdi biraz dinlenip önümüzdeki işlere bakacağız.” ifadelerini kullandı.

BASIN TOPLANTISI:

Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımımızın Başantrenörü Aleksandar Djordjevic, karşılaşmanın ardından düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Başantrenörümüzün açıklamaları şu şekilde:

Müthiş bir gecede iyi bir galibiyet oldu. Ama hemen köşeyi dönünce başka bir maçımız olduğu için çok fazla sevinmeye vaktimiz yok. O yüzden bugün içimizde sevinip, taraftarlarımızla mutlu olup devam etmemiz gerekiyor. Enerjimizi toparlamamız gerek. Oyuncularımız fiziksel olarak çok efor sarf ettiler. Sahada özellikle savunma olarak konuştuğumuzun ve çalıştığımızın çok fazla üstündeydik. Yapabildiklerimiz inanılmazdı. İlk çeyrekte çok büyük karakter gösterdik. Uzunlarımız, oyun kurucularımız ve benchten gelen oyuncularımız çok iyilerdi ve müthiş enerji verdiler. Maçı çok güzel bir şekilde açtık. Şimdi çalışıp mütevazı bir şekilde kalıp önümüze bakarak bu galibiyetin bir sonraki maç için motivasyon olması gerekiyor.”

İnanmak çok önemli ve bu işin güzelliklerinden bir tanesi. Onlara inandığımı hissettirmem gerekiyordu. Ben inandığım için ve onlara da hissettirebildiğim için iyi sonuçlar alıyoruz. Sezona yeni bir koç olarak başladım, her şey otomatik olarak olmadı. Çok fazla yenilik vardı. Olimpiyatlardan gelen ve hazırlanması gereken oyuncular vardı. Ama şimdi baktığımızda inanılmaz bir karakter var ve benim felsefem her zaman şudur: Rakip beni yenene kadar benden daha iyidir. Ben hep bunu anlatmaya ve uygulamaya çalışırım. Bahane kesinlikle sevmem. Bunu etrafıma öğretmeye çalışıyorum. Bunun dışında fizyoterapistlerimiz, doktorumuz, sağlık ekibimiz herkesi iyileştirmek için inanılmaz bir şekilde, canla başla çalışıyorlar. Kondisyonerlerimiz, atletik koçlarımız, ofis çalışanlarımız… hepimiz bu momentumu birlikte paylaşıyoruz.

Hayatta her zaman ayaklarınızın yere basması gerekiyor. Hepimiz için çok keyifli bir akşamdı. Benim için, taraftarlar ve takım için…

İlk çeyrekte iki tane açık atış oldu ama ondan sonra hep onlara karşı çıktık ve onları savunmayı başardık. Bu akşam en önemli şey buydu. Oyuncularıma şunu söyledim: ‘Savunmayı 24.dakikaya kadar yapmaya devam edin, çünkü EuroLeague’de hep son saniye atışları yapan çok iyi ve çok güçlü bir takım.

Başantrenörümüz, Jan Vesely ve Nando De Colo’yu takıma nasıl entegre edeceği yönündeki soruyu şu şekilde yanıtladı:
O, aslında onların problemi, onların düşünmesi gerekir (gülüyor). Onlar bu kulüpte savaşçı ruhu yaratanlar. Aynı şekilde Melih, İsmet ve diğer oyuncular gibi. Çok ateşli bir şekilde döneceklerine inanıyorum. Aslında biz birlikte yaratıyoruz bu savaşçı ruhu.

Ben, her oyuncuyla her gün özel olarak konuşuyorum. Özellikle Bursa maçından sonra hepsiyle de görüştüm. İsmet’in çok büyük bir karakteri var ve bunu takıma yansıtıyor. Çıkardığımda bana hep zihninin anladığını ama kalbinin acıdığını söylerdi. Ve işimi zorlaştıracağından bahsederdi. Şu an gerçekten işimi zorlaştırıyor ve bu çok güzel bir şey. O nedenle sizlerden ve taraftarlardan aldığı övgüyü gerçek anlamda hak ediyor."

Savunmamızdan üstün performans bekliyorduk ve hedefimiz buydu. Her gün bunun için savaştık. Ama tabii ki çok kolay değil. Real Madrid’e karşı oynamak hiçbir zaman kolay değil, çünkü her zaman size karşı çıkabilecek potansiyeldeler.