Zeljko Obradovic: "Takım iyi oynadı ve kazandı"

20 Nisan 2018 Cuma
Fenerbahçe Doğuş Basketbol Takımımızın Başantrenörü Zeljko Obradovic, Baskonia galibiyetinin ardından yaptığı açıklamada, “Takım iyi oynadı ve kazandı” dedi.

Maçın ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Başantrenörümüz Zeljko Obradovic, “Play-off serileri çok spesifiktir. O yüzden bir önceki ve bir sonraki maç çok önemlidir. Bu sefer farklı şeyleri düzeltmeye çalışıp, farklı şeyler yapmaya çalıştık.  Maçın başı onlar için çok kolay oldu ve 1 dakika 30 saniyelik bölümde 6-0 yaptılar. Bu da hazırlıklı olduklarını gösterdi. Biz çok kolay üç sayıları yedik, bu şekilde başlamamak lazım. Hatalarımızı anladık ve değişmeye başladık. Daha agresif oynayarak farklı bir maç ortaya çıkardık. Bu iki maçta yaptıkları her şey için oyunculara teşekkür ederim. İspanya’ya 2-0’la gitmek çok iyi bir şey ama henüz bitmediğinin bilincinde olup, 1 galibiyete daha ihtiyacımız olduğunu unutmamalıyız. Baskonia hep söylediğim gibi çok iyi ve hem hücum hem de savunma açısından çok fazla seçeneği olan bir takım. Önümüzdeki maç nasıl olacak göreceğiz. Son çeyrekte hücum açısından topu kullanma şeklimizden çok memnun oldum. Her pozisyonda açık şut bulduk. Bunu izlemek sevindirici. Bir antrenör için en zor görev; 12 oyuncunuz var ve hepsi oynamayı hak ediyor ama bazen bu mümkün olmuyor. Bobby ve Melih de oynamayı hak ediyor. Çok çalışıyorlar ve oynamayı hak ediyorlar. Bu iki maçta onlara şans veremediğim için üzgünüm.  Başkanımıza, yönetim kurulu üyelerimize ve taraftarlarımıza verdikleri destek için teşekkür ederim.” dedi.

Başantrenörümüz Zeljko Obradovic, bir basın mensubunun Melli, Datome ve Kalinic’in pozisyonlarına ilişkin yönelttiği soruyu şu şekilde cevapladı:

Biz idmanda buna göre hazırlandık. Oyunu okuyup takım için en iyisi nasılsa ona göre oynuyoruz. Günün sonunda 2-0 yaptık. Bu noktada kim kaç sayı attı önemli değil. Sonuçtan dolayı mutluyuz. Kalinic ve Datome’yi ilk defa 4.pozisyonda kullanmadık, birçok kez kullandık. Farklı olan Melli’nin beş oynaması ve oynamayı da biliyor. Önemli olan bu üçlüde iyi ve kötünün ne olduğuna bakmak ve iyi oynadığımızı düşünüyorum. Bütün hücum setlerine hâkimler ve savunmada ne yapmaları gerektiğini biliyorlar. Burada en tehlikeli olan şey ribauntlar ve onları da domine ettik. Hücumda rakibe sorun yaratmamız gerekiyordu. Melli, çok akıllı bir oyuncu ve nasıl oynaması gerektiğini biliyor.

Baskonia karşısında takımın etkili bir oyun ortaya koyduğunu da dile getiren Başantrenörümüz Zeljko Obradovic, “Onların kendilerine ait bir oyun stili var. Ama maçın başında aynen anlattığım gibiydi. Onun dışında maçı biz kontrol ettik. Onlar hep aynı şekilde oynayan bir takım. Önde de geride de olsalar her zaman aynı şekilde oynuyorlar. Son çeyrekte çok kaçırdık. Bunları kaçırırsanız maçı kaybedersiniz. Genelde en son kim daha çok sayı attı ya da kim daha iyi savunma yaptı, diye konuşuluyor ama bu benim için çok önemli değil. Takım iyi oynadı ve kazandı, bu benim için çok önemli. Şimdi Baskonia’ya gidip onların nasıl oynadığını anlamamız gerekiyor ve kendi açımızdan sorunların ne olduğunu belirtmemiz gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Sözlerini Jan Vesely’nin performansını değerlendirerek noktalayan Zeljko Obradovic, “Jan Vesely, çok iyi ve çok severek oynuyor, umarım böyle devam eder. Sadece Jan Vesely değil, bütün takımı destekleyen taraftar çok önemli. Onlarsız bunsuz hiçbir anlamı yok.” dedi.