Başantrenörümüz Zeljko Obradovic’ten Maç Sonu Değerlendirmesi

14 Şubat 2018 Çarşamba

Fenerbahçe Doğuş Basketbol Takımımızın Başantrenörü Zeljko Obradovic, Anadolu Efes maçının ardından yayıncı kuruluşa açıklamalarda bulundu.

Başantrenörümüz Zeljko Obradovic, maça ilişkin şu şekilde konuştu:

“Her zamanki gibi zor bir maçtı. Tabii bunun nasıl bir maç olduğuna bakmak gerekiyor. İlk yarıda kendimizi zor bir duruma soktuk. İlk çeyreğin sonuna kadar çok fazla toparlanamadık. Takımım tabii ki buna reaksiyon göstermeye çalıştı ama yeterli olmadı. Efes, çok iyi bir oyun sergiledi. Çok akıllıca oynadıklarını söyleyebilirim. Eğer bugünkü gibi tek maçlı bir eleme oynuyorsanız bir şeyleri değiştirmeniz gerekiyor. Efes iyi bir takım ve çok da iyi bir maç çıkardılar. Ben maçın kilidinin ilk çeyrek olduğunu düşünüyorum.”

BASIN TOPLANTISI

“İlk olarak Anadolu Efes’i galibiyetten dolayı tebrik ederim. Kesinlikle kazanmayı hak ettiklerine inanıyorum. Maçın başı bizim için çok kötüydü. İlk çeyrekte Efes’e çok fazla sayı bulma şansı tanıdık. Eğer ki eleme maçı oynuyorsanız -Türkiye Kupası gibi bir kupada- nasıl bir maç oynadığınızı çok iyi anlamanız gerekiyor. İlk çeyrekte Efes 26 sayı attı ve biz sadece son 5 saniye kala faul yapabildik. Bizim için çok büyük sorundu, bu. Ondan sonra her şeyi yapmaya çalıştık. Oyuncularımla gurur duyuyorum. Çok iyi reaksiyon gösterdiler ve maça tekrar geri geldik. Skoru eşitleme şansımız da vardı ama Anadolu Efes’in kazanmayı hak ettiğini düşünüyorum. Buradan olumlu şeyler çıkarmak gerekiyor. Oyuncuların ileriki maçlarda nasıl oynamaları gerektiğini anlamaları gerekiyor. Taraftarımıza da teşekkür ederiz, verdikleri destek için."

“İlk çeyrek aslında maçın sonunu belirledi. 26 sayı atılırken izlemeleri en büyük hataydı. O noktada bir iki faul daha yapılması gerekiyordu. Her zaman en iyi başlangıcın kim olduğunu düşünmeye çalışıyorum. Bugün bu 5’i düşünmüştüm. Benim de hatalarım var tabii ki.   Maç için bir plan yapıyorsunuz ve bunu takip etmeniz gerekiyor. Onu takip etmezseniz tabii ki sorunlar yaşıyorsunuz. Dunston harika bir maç oynadı. Yüksek seviyede ve bu kolay bir şey değil.”

“Bugünkü gibi motivasyonsuz oynamak hiç kabul edilebilir bir şey değil. Maçtan önce de maç arasında da söylediğim bir şey var; ‘Bu tip maçları oynamak için hayatınızda kaç kere fırsatınız olur?’ diye sordum oyuncularıma. Bir basketbol oyuncusunun kariyeri 10-15 yıl, o yüzden size verilen bütün şansları kullanmanız gerekiyor. Şimdi sayfayı çeviriyoruz ve önümüzde oynamamız gereken başka müsabakalar var.”

“Dün her şeyi söyledim. Bütün dillerde bitti demek, bitti anlamına geliyor.”