Galip Kulaksızoğlu Anıldı

22 Kasım 2017 Çarşamba
1910 - 1911 yılları arasında, hem başkan, hem teknik direktör, hem de kaptan olarak kulüp tarihine geçen Galip Kulaksızoğlu, ölümünün 78. yılında mezarı başında anıldı.

Karacaahmet Mezarlığı’ndaki kabri başında gerçekleştirilen anma törenine Kadıköy Şubemiz ile Fenerbahçeliler Derneği (FeDeR) üyeleri katıldı.

Anma töreninde merhumun özgeçmişi ile ilgili bilgiler verildi ve dualar okundu. 
 
Galip Kulaksızoğlu (1889 - 1939)
1889’da, İstanbul Kadıköy’de doğdu. Saint Joseph Fransız Lisesi’nden mezun olan Galip Kulaksızoğlu, 1907 yılında Kadıköy’ün gençleri Nurizade Ziya Songülen, Ayetullah Bey ve Enver Necip Okaner tarafından kurulan Fenerbahçe futbol takımına 2 sene sonra dahil oldu. Futbola savunma oyuncusu olarak başlayıp, forvet oyuncusu olarak sonlandırdı.Futbol zekası, üstün tekniği, gözü kara, çevik ve takım oyunu anlayışı ile olgun bir futbol yıldızı olarak büyük bir üne sahip oldu. Komple bir sporcu olan Kulaksızoğlu bununla birlikte tenis, hokey ve kürek sporlarında da devrin önde gelen isimlerindendi. 
 
Sağlam karakteri ve sportmenliği ile herkesin sevgisini kazanıp, Fenerbahçe tarihinin önemli isimleri arasında yerini aldı. 1910 - 1911 yılları arasında, hem başkan, hem teknik direktör, hem de kaptan olarak görev yaptı

Futbol takımının kadro kurmakta zorlandığı yıllarda, genç oyuncular bularak ve onları yetiştirerek, FENERBAHÇE’mizin geleceğe taşınmasına çok büyük katkılar verdi. Ayrıca kulübün hemen her işiyle ilgilenerek de bu özveri ve FENERBAHÇE sevdasını nesilden nesile bir kültür mirası olarak bıraktı.

Fenerbahçe’nin henüz İstanbul Ligi şampiyonluğu bulunmadığı, 1911 yılında kendisine "Gel seni bir Rum ya da İngiliz takımına alalım. Başarılar yaşa." denildiğinde, "Zararı yok! Bu sene de yine beşinci oluruz, ama elbet bir gün bütün rakipleri yenecek kudrete erişiriz." şeklinde karşılık vererek, bir sezon sonra, Fenerbahçe’nin yenilgisiz olarak ilk şampiyonluğunu yaşadığı, 1911-1912 İstanbul Ligi’nde bu hayalin gerçekleşmesinde en çok emeği geçen kişi olarak haklı çıktı.

1924’e kadar sırtında taşıdığı Çubuklu’yla, daha çok defansif bir futbolcu olmasına rağmen 216 maçta 73 gol attı. 5 kez İstanbul Ligi şampiyonluğu yaşadı.

Fenerbahçe’nin unutulmayacak, en önemli değerlerinden biri olan "Kaptan" Galip Kulaksızoğlu; 22 Kasım 1939’da, henüz 50 yaşında iken, FENERBAHÇE tarihine adını altın harflerle yazdırarak aramızdan ayrıldı.

Haber ile ilgili diğer fotoğraflar