ASBAŞKANIMIZ ŞEKİP MOSTUROĞLU BJK BAŞKANI FİKRET ORMAN’A ATATÜRK’TEN ALINTI YAPARAK YANIT VERDİ

28 Eylül 2017 Perşembe

Asbaşkanımız Şekip Mosturoğlu, Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi 1907 Tribünü’nde düzenlenen imza törenlerinde basın mensuplarıyla bir araya geldi. Gündeme dair açıklamalarda bulunan Asbaşkanımız Şekip Mosturoğlu, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

Uzun açıklamalar yapan Şekip Mosturoğlu, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerinden alıntılar yaparak demeçler veren BJK Başkanı Fikret Orman’a, yine Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözünden alıntı yaparak yanıt verdi.

Asbaşkanımız Şekip Mosturoğlu’nun açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“Biz futbolun kendi dinamikleri içinde yürümesini istiyoruz. Uzun dönemde de buna dikkat ettik. Beşiktaş karşısında hak edilmiş bir galibiyet. Fenerbahçe bileğinin hakkıyla galip geldi” diyen Mosturoğlu, Fikret Orman’ın bazı açıklamalarında sorun olduğunu düşündüğünü söyledi.  TDK’ye göre ‘Efendi” kelimesinin sıfat ve isim olarak iki anlamı bulunduğunu, sıfatı kişinin kendisinin değil başkalarının kullanması ve kamuoyunun takdir etmesi gerektiğini  söyleyen Mosturoğlu, “Yine TDK’ye göre ise isim olarak ise Efendi kelimesi buyruğu yürüyen, sözü geçen kimse anlamına geliyor. Ben açıkça söyleyeyim biz olduğumuz, Fenerbahçe var olduğu sürece Fenerbahçe buna müsaade etmez” dedi.

BJK Başkanı Fikret Orman’ın yaptığı açıklamalara da yanıt veren Mosturoğlu:

“Sayın Orman Leipzig maçı sonrası yaptığı açıklamada, ‘Futbol oynamaya gelen iyi niyetli oyunculardan oluşan bir maç oynandı. Herkes iyi niyetliydi. İyi niyet olunca da futbol kalitesi yükseliyor. Hiç kimse kötü örnek olmak istemiyor. Dün güzel futbol oynamak isteyen, kurallar içinde oynayan iyi niyetli sporcular vardı. O yüzden keyifli bir akşam oldu’  dedi. Sayın Orman’ın bu söylediklerine ben aynen katılıyorum. Eğer derbi maçta Quaresma Pepe, Medel ve Oğuzhan da iyi niyete sahip olarak sahaya çıksalardı futbol adına iyi sonuçlar ortaya çıkabilirdi. Valbuena’dan çalım yiyip hırslanıp tekme atan Quaresma’yı bu hale getiren nedir? Veya kendi vatandaşı Babel’in Attiba’nın penaltı pozisyonundan, önce Janssen’e tekme atmasına neden olan şey nedir? Babel’i Souza’ya kasıtlı tekme atarken aslında kırmızı kart görmesi gerekirken hiç kart görmemesinin nedeni nedir? Basit bir çıkarımla ya Anadolu yakasının havası, ya da Quaresma’ya Karabük maçında aynı hareketi yaptığında kırmıza kart gösterilmemesi veya Trabzonspor maçında Yusuf Erdoğan’ı sakatladığında pozisyonun sarı kartla geçiştirilmesidir diyebilirim. Yine Sayın Orman Leipzig maçı sonrası yaptığı açıklamada, ‘Fenerbahçe maçında çok kötü bir görüntü vardı. Ortam hazırlandı. Bu ortamı başından sonuna kadar izledik. Atatürk sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısı diyor. Bunu kötüleştirmek neyi kazandırır. Ligin ikinci yarısında maç bizim stadımızda oynanacak. Biz bunu yapmasak Kadıköy’de oynanacak maçta yine koro halinde küfürler olacak. Bu mudur Türk Futbolu?” diyor aynen alıntıladım. Sayın Fikret Orman’ın bu lafı aslında benim hiç katılmadığım futbola özgü bir söz var ona çok uygun: ‘Futbolda dün yoktur, bugün vardır’ Sayın Orman tahmin ediyorum geçen sene Beşiktaş’la oynadığımız kupa maçında Sportif Direktörümüz Hasan Çetinkaya’nın başının yarıldığını, teknik direktörünün futbolcumuzun boğazını sıktığını, soyunma odasında futbolcularımıza, teknik adamlarımıza, müsabaka hakemlerine saldırıldığını bunları görmedi herhalde. Yine Leipzig maçının o yüksek atmosferi içinde Fenerbahçe’ye küfredildiğini de duymadı sanırım. Yani onun için futbolda dün yoktur bugün vardır kavramı yaygın olarak kabul edilecekse Fikret Orman da ona uygun konuşuyor. Neto’nun da dediği gibi futbolcularımız alın teriyle savaşarak taraftarımızın da 90 dakika boyunca desteğiyle bir maç kazandılar. Tartışmaların, galibiyetin önüne geçmesine müsaade etmeyeceğiz.”

“Sayın Şenol Güneş’in tribüne gönderilmesi ya da kırmızı kartların verilmesi hatalı mıydı? Bu pozisyonlar sonuna kadar doğrudur. Görüntülerde sayısız kez izledik.  Biz alnımızın teriyle hak ettiğimiz bir galibiyet aldık. Yapılan açıklamalar, tartışmalar galibiyetimizin önüne geçemeyecektir.”

“Efendi, sıfat olarak kullanılıyorsa söylemeye gerek yok. Eğer ki buyruğu yürüyen, emreden, sözü geçen anlamında kullanılıyorsa ki bence niyeti bu yanlış. Fenerbahçe 110 yıllık bir camia. Her mağlubiyetten sonra bu tip açıklamalar yapmalarını anlamlandıramıyorum. O grup bu şekilde hareket ediyorsa, futbolun iyiliklerini yaşatmak için sahaya çıktığı söylenemez"

Sayın Fikret Orman kendi futbolcularının ahlaklı olduğunu söylüyor ama zaten bütün kulüplerde aile ortamı var. Bunu söylerken herkesi rencide ediyor. Rakibe de saygı duymak lazım. Bence böyle efendilik olmaz.”

“Ülkemizin yaşadığı bir buhran vardı ve biz yaptığımız her konuşmadan FETÖ’yü lanetleyerek, devletimizin arkasında olduğumuzu ve Atatürk İlke ve İnkılapları ışığında ilerlediğimizi söyledik.  Fikret Orman’la da bu paydada buluşmak isteriz.”

“Biz bütün futbol sektörü içerisinde makinanın parçasıyız. Türkiye’deki anlayışın değişmesi gerekiyor.  Başkanımız 100 milyon dolarlık kullanılabilir bir paranın olduğunu söyledi, bahsettiği de buydu. Aynı finansman Beşiktaş’a da sağlandı. Başkanın söylediği de buydu. UEFA ile yapılan anlaşma gereği de kulübün futbolcu almak için kaynak sorunu yok. Başkan bunu kastetmişti”

DENKLEŞTİRİCİ ADALET KAVRAMINA KARŞIYIZ

“Benzer durumlar olduğunda hakemler hata yapabilir diyorlardı. Öncelikle bizim futbolumuzu düzeltmemiz gerektiğini söylüyorlardı. ‘Denkleştirici Adalet’ diye bir kavram ortaya atıldı. Yani hakemler hata yapabilir ama sezon sonuna bakıldığında her takım için yanlış ve doğru kararların eşit olması gerektiğini söylediler. Biz bu kavrama karşıyız, geçen sene de söyledik. Hakemin kendi standardı vardır ve her maç bu standardı göstermelidir.  Biz bu kavramdan duyduğumuz rahatsızlığımızı söyledik. Biz açıklama yaptığımızda bize TFF’den bir yazı geldi. Şimdi aynı açıklamayı Beşiktaş’a da yapmalarını bekliyoruz. Eğer ki bir hakem Fenerbahçe’nin lehine hata yaptı diye maç verilmeyecekse ve hakemlere bir mesaj verilecekse bunun karşısında oluruz. Rakibimizin amacı buysa, boşuna olarak görüyorum. Ayrıca şampiyonluk yarışında sadece Fenerbahçe ve Beşiktaş yok, diğer takımlar da var. Fenerbahçe’yi durdurarak bir şampiyonluk yarışı olmaz, olmayacaktır da. Ben Sayın Namoğlu ve Sayın Demirören’in geçen seneki düşüncelerinin arkasında olacağını düşünüyorum. Denkleştirici adalet, adaletsizliğe meşruiyet kazandırmaktır. Adaletsizliğin olduğu yerde de güven olmaz. Ben buna müsaade edilmeyeceğini düşünüyorum”


“Hakem konusu üzerinden çok konuşmak istemiyorum. Ancak bizim tavsiye edeceğimiz bir konudur. Futbol Federasyonun çözüm bularak ortaya çıkması lazım.  Nasıl ki geçen yıl hakemlerin arkasında durulduysa aynı cevabı bu yıl da Futbol Federasyonu vermelidir.”

Sözlerinin sonunda Atatürk'ün bir başka sözünden alıntı yapan Şekip Mosturoğlu, BJK Başkanı Fikret Orman’a yanıt verirken şöyle konuştu:

"Bazı şeylere hayatta rehber edinmemiz lazım. Atatürk'ün de gerçekten toplumsal yaşamımıza rehberlik eden çok veciz sözleri var. Zaman zaman hatırladığımızda şöyle bir irkilip çok doğru söylemiş diyoruz. Bu kibirle ilgili. Atatürk'ün söylediği söz, devlet adamlığı nedeniyle devlet için söylenmiş bir söz. Bunu sosyal hayat için de kullanabilirsiniz, spor alanı için de kullanabilirsiniz. Zeki, çevik, ahlaklı gibi bir söz ki bu da sırf spor alanı için söylenmiş bir söz değil aslında. Onun gibi bir söz aslında. Bu sözü söylerken Sayın Fikret Orman söylediği için ben de isim vererek söylüyorum; Sayın Aykut Kocaman ile Sayın Şenol Güneş'i, Sayın Fikret Orman ile Sayın Aziz Yıldırım'ı, Beşiktaş ile Fenerbahçe'yi, karşılaştırmayı bu sözde bir yere koyalım ve takdirini kamuoyu yapsın, ben yapmayayım. 'BÜYÜKLÜK ODUR Kİ; HİÇ KİMSEYE İLTİFAT ETMEYECEKSİN. HİÇ KİMSEYİ ALDATMAYACAKSIN. MEMLEKET İÇİN GERÇEK ÜLKÜ NE İSE ONU GÖRECEK, O HEDEFE YÜRÜYECEKSİN. HERKES SENİN ALEYHİNDE BULUNACAKTIR. HERKES SENİ YOLUNDAN ÇEVİRMEYE ÇALIŞACAKTIR. İŞTE SEN BURDA KARŞI KOYUŞLARI YOK EDER OLACAKSIN. ÖNÜNE SAYILMAYACAK GÜÇLÜKLER YIĞILACAKTIR. KENDİNİ BÜYÜK DEĞİL, KÜÇÜK, ZAYIF, ARAÇSIZ, HİÇ SAYARAK, KİMSEDEN YARDIM GELMEYECEĞİNE İNANARAK BU GÜÇLÜKLERİ AŞACAKSIN. ONDAN SONRA SANA BÜYÜKSÜN DERLERSE BUNU DİYENLERE GÜLECEKSİN" Buradan bütün toplum kibir kimde var, kimde yok kıyaslamasını yapsın. benim söyleyeceğim bu kadar"

 


BASIN TOPLANTISININ VE ASBAŞKANIMIZ ŞEKİP MOSTUROĞLU'NUN AÇIKLAMALARININ TAMAMINI AŞAĞIDAKİ VİDEODAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.... 

 

 

  


Haber ile ilgili diğer fotoğraflar
Basın fotoğrafları

ASBAŞKANIMIZ ŞEKİP MOSTUROĞLU BJK BAŞKANI FİKRET ORMAN’A ATATÜRK’TEN ALINTI YAPARAK YANIT VERDİ