Fenerbahçe Doğuş 76-65 Khimki Moskova

23 Eylül 2017 Cumartesi
Fenerbahçe Doğuş, Zadar Turnuvası’ndaki ikinci maçında Khimki Moskova ile karşılaştı. Fenerbahçemiz, ilk yarısını da 42-34 üstün bitirdiği maçı 76-65 kazanarak turnuvanın finaline yükseldi. Fenerbahçe Doğuş, Zadar Turnuvası finalinde 24 Eylül Pazar günü TSİ 22:00’de CSKA Moskova ile karşılaşacak.

Fenerbahçe Doğuş’ta Sinan Güler ve Yordan Minchev maç kadrosunda yer almadı. Sakatlıkları bulunan Ali Muhammed ve Nikola Kalinic, takımımızın kamp kadrosunda bulunmuyor. Eşi doğum yapan James Nunnally ise izinli olarak ülkesinde bulunuyor.

Ekibimiz mücadeleye Wanamaker, Melih, Guduric, Vesely ve Ahmet beşiyle başladı. Mücadelenin ilk bölümünde yeni transferimiz Marko Guduric etkili olurken, Sırp oyuncumuz erken iki faul aldı. İlk dört dakika 8-6 üstünlüğümüz ile noktalandı. Rakibinin baskılı savunmasına karşı topu pota altına indiren Fenerbahçe Doğuş, Ahmet Düverioğlu’ndan da skor katkısı aldı. İlerleyen sürede rotasyona giden Fenerbahçe Doğuş, kenardan gelen Thompson’dan skor buldu. Bu çeyrekte Guduric’ten sonra Thompson da iki faule ulaştı. Datome’nin skordaki önderliği, Fenerbahçe Doğuş’u periyot sonunda 23-17’lik üstünlüğe taşıdı.

İkinci çeyreğin başında karşılıklı sayılar bulunurken, iki takım da faul çizgisinde sorun yaşadı. Melih’in hızlı hücumdaki turnike basketi sonrası fark 9 sayıya yükseldi (31-22). Takımımızın yaptığı basit top kayıpları ve kaçan fauller, farkın daha da açılmasını önlerken, son beş dakikaya 31-26 üstünlüğümüz ile gidildi.  Rakibimizin serisi 0-6’ye yükselirken, faul çizgisinden Thompson ile isabetler bulan Fenerbahçe Doğuş, farkı korumaya çalıştı. Üç sayı çizgisinin gerisinden isabetli hücum eden Khimki, devreye üç buçuk dakika kala Jenkins’in sayılarıyla farkı 2 sayıya çekti (33-31). Kalan sürede Sloukas ve Wanamaker’ın sayıları, Fenerbahçe Doğuş’u soyunma odasına 42-34 önde götürdü.

İlk yarıda skor dağılımımız Datome 7, Thompson 7, Melih 6, Sloukas 6, Wanamaker 6, Ahmet 5, Guduric 5 şeklinde oluştu.

İkinci yarı karşılıklı üçlüklerle başladı. Bu bölümde 2001 doğumlu Biberovic de parkede yer aldı. Fenerbahçe Doğuş, Vesely’nin skor katkısıyla farkı korumaya çalıştı. Sloukas’ın hücum liderliği yaptığı Fenerbahçe’ye üç sayılık atışlarla cevap veren Khimki, oyundan kopmadı. Çeyreğin ilk beş buçuk dakikası 56-47 üstünlüğümüz ile geçildi. Çeyrek sonuna 1:29 kala Melli’nin faul çizgisinden bulduğu sayı, farkı 10’a yükseltti (60-50). Son çeyreğe Obradovic’in öğrencileri 62-54 önde girdi.

Son periyoda ekibimiz, Melih’in tepeden bulduğu üçlükle girdi. Kaptanın peş peşe bulduğu 5 sayı farkı 13’e çıkardı. Son 5:19’a 67-57 önde giren Fenerbahçe Doğuş, avantajını maç sonuna dek korudu ve tüm oyuncularının süre bulduğu son bölümün ardından parkeden 76-65 galip ayrıldı.

Çeyrek Skorları:
1. Çeyrek: 23-17 (Fenerbahçe Doğuş)
2. Çeyrek: 19-17 (Fenerbahçe Doğuş) 
3. Çeyrek: 20-20 
4. Çeyrek: 14-11 (Fenerbahçe Doğuş)

Fenerbahçe (76): Kostas 14, Melih 11, Brad 10, Gigi 7, Jason 7, Ahmet 7, Jan 6, Marko 5, Tarık 3, Egehan 3, Barış 2, Melli 1

Zeljko Obradovic’in Khimki Maçı Sonrası Görüşleri

"6 günde 6 maç oynuyoruz. Bu yüzden hiçbir oyuncumu fazla zorlamamaya çalışıyorum. Sezon öncesi maçları oynuyoruz ve bu bizim her gün daha iyi olmamız için yapılıyor. Sabah idman yaptık ve oyun felsefemizi anlatmaya çalıştık. Açık olarak görülüyor ki daha zamana ihtiyacımız var ve eğer herkes antrenman yapabilecek kadar sağlıklı olursa mutlu olacağız. İlk maçta oynadığımız oyun beni tatmin etmişti. Bugün de herkes iyi mücadele etti. Dün bazı dakikalarda oynadığımız oyun benim için sürpriz olmuştu. Bugün de ayni şekilde olduğunu söyleyebilirim. Adım adım, maç maç gelişeceğiz ve Cumhurbaşkanlığı Kupası’na hazır hale geleceğiz. Bu mücadele, sezonun resmi açılışı olacağı için çok önemli. Şimdi Cska ile oynayacağız. Onların da bazı oyuncuları eksik, bizim de. Eminim güzel bir maç olacak. Olabilecek en iyi şekilde oynamaya çalışacağız. Bir kez daha, sonuç önemli değil. Önemli olan herkesin oynaması ve oyunumuzu geliştirmemiz."
 

Haber ile ilgili diğer fotoğraflar