Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar Fenerbahçe Üniversitesi İle İlgili Açıklamalarda Bulundu

01 Ağustos 2017 Salı
Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Fenerbahçe Televizyonu’nda yayınlanan “Gündem” programının konuğu oldu. Fatih Demirkol’un sorularını yanıtlayan Özcan Işıklar, Silivri’de kurulacak olan Fenerbahçe Üniversitesi hakkında bilgiler verdi.

Fenerbahçe Üniversitesi’nin 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında eğitime başlayacağını ifade eden Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, “Fenerbahçe Üniversitesi 2018 yılının Eylül ayında öğrenci alımı yapacak. Tabii bu aşamaya kadar bir yerleşkenin düzenlenmesi ve binaların yapılması için proje başlatıldı. Burada mimarımız Necla Hanıma özellikle teşekkür ederim. Çok güzel bir proje hazırlandı. Anıtlara getirildi ve sonrasında yapımına başlanacak. Hatta Aziz Başkanımız Ağustos ayı içerisinde tekrardan bir ziyaret gerçekleştirebileceğini ifade etmişti. Bu aşamada tefrişat, okulun düzenlemesi ve temizlik işleri yapılıyor. İlaveten birkaç laboratuvar ve diğer iki binanın yapımıyla ilgili bir süreç olacak.  Sanıyorum ki bu işlemler de Nisan ya da Mayıs ayına kadar bitmiş olacak. Önümüzdeki senenin Eylül ayında da öğrenciler okulları seçmeye başlayacak.” dedi.

Fenerbahçe’nin kurulacak olan üniversiteyle birlikte kente damgasını vuracağını da ifade eden Silivri Belediye Başkanı Işıklar, “Fenerbahçe, ilk etapta 2 fakülteyle başlayacak. Aslına uygun bir şekilde olacak. Fakültenin daha önce sağlık amaçlı kurulan okulken, şimdi de üniversitesi kurulmuş olacak. Bu da güzel bir eşleşme oldu. Alipaşa Mahallesi’nde yaklaşık 80 dönümlük bir alanımız var. Bu alan Fenerbahçe Üniversitesi’nin daha sonra kuracağı fakülteler için olacak. Bilindiği üzere ilk başta 4 fakülte mecbur, sonrasındaysa ihtiyaca ve talebe göre, tabii burada üniversitenin tematik bir üniversite olma ihtimali de var. Fenerbahçe Spor ve Sağlık Üniversitesi, tematik şekilde yapılırsa çok daha güzel olur. Spor ve sağlık olarak yapılırsa dünyanın sayılı tematik üniversitelerinden biri olacaktır. Ona göre de şekil alabiliriz, çünkü arazimiz uygun. Bu nedenle Alipaşa’da 80 dönümlük bir arazi ayırdık. Onun dışında 115 dönümlük bu işlerin Ar-ge ve inovasyonu için teknopark yeri ayırdık. Yani biz o bina kompleksinin içinde yaklaşık 200 dönümlük alanı rezerve etmiş olduk. Üniversite; etrafında duvarlar olmayan, bilimin ve hoşgörünün sembolüdür.  Üniversite dediğiniz şey bir kent olmalıdır. Dünyada da bunun birçok örneği var. Üniversiteler, kentle birleşmeli ve bilimin üretildiği, sahiplenildiği bir yer haline gelmelidir. Silivri’nin de böyle bir şansı var. Fenerbahçe de böylelikle kente damgasını vuracak. 3-4 bölgede tesisleri, okulları olacak. Bu noktada çok güzel örnek olacağımızı düşünüyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.

Haber ile ilgili diğer fotoğraflar
Basın fotoğrafları

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar Fenerbahçe Üniversitesi İle İlgili Açıklamalarda Bulundu Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar Fenerbahçe Üniversitesi İle İlgili Açıklamalarda Bulundu