AYKUT KOCAMAN İMZAYI ATTI

30 Haziran 2017 Cuma
Teknik Direktörümüz Aykut Kocaman, kendisini 2 yıllığına Kulübümüze bağlayan sözleşmeye imza attı. İmza töreninde Başkanımız Aziz Yıldırım ve yöneticilerimizle futbolculuk döneminde giydiği 11 numaralı Fenerbahçe forması ile objektiflere poz veren Aykut Kocaman, kendisi için zirvenin Fenerbahçe olduğunu söyledi.

Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi 1907 Tribünü’nde düzenlenen basın toplantısına Başkanımız Aziz Yıldırım, Asbaşkanlarımızdan Ali Yıldırım, Önder Fırat, Tahir Sarıoğlu ile Yönetim Kurulu Üyelerimizden Cenk Başak ve İdari Menajerimiz Hasan Çetinkaya katıldı.

Başkanımız Aziz Yıldırım: “Bizim için her şey Fenerbahçe’dir”

İmza töreninde ilk olarak söz alan Başkanımız Aziz Yıldırım, “Değerli basın mensupları, değerli yönetici arkadaşlarım; hepiniz hoş geldiniz. Aykut hoca ile bu imza atma töreni değil, beraber olmaktır. Benimle ve Aykut hocayla yapılan yorumlarla ilgili bunu yapmak istedim.   Aykut hoca ‘hayır, yapmayalım’ dedi.  ‘Hayır, yapalım’ dedim. Herkes görsün ve bilsin.

Tek değişmeyen şey değişim. Değişim hepimiz için geçerli. İnsan hayatında yaşadığı müddetçe hata yapabilir, doğrular da yapabilir. Size göre hata olabilir, bana göre değil. Bizim Aykut hoca ile tanışmamız, birbirimizi bilmemiz 1990 yıllarına dayanır. O yıllarda kendisi Fenerbahçe’nin bir sporcusu, bende futbol takımının sorumlusuydum. Aykut hocayı 4 sene öne tanımadık, geçmişimiz 27 seneye dayanıyor. İnşallah uzun yıllar yaşarsak; bu beraberliğimiz, sevgimiz devam eder.

İnsanlar sevdiklerine kızabilirler. Onlarla ilgili sözler de söyleyebilirler. Ben söyledim. Aykut hoca da ‘Bizim ortak paydamız Fenerbahçe’ dedi. Ama bizim ortak paydamızda Fenerbahçe’den başka konular da var. Hayat bakışlarımız da Aykut hocayla paralel yürür. Biz aynı şeyleri düşünen insanlarız. Sonunda geldiğimiz nokta da bizim için her şey Fenerbahçe’dir. Şahsım olarak ‘Dar ağacında olsak bile son sözümdür Fenerbahçe’ sözünü sorguda söyledim. Onun için kimse beni yargılayamaz.  ‘Aykut hoca benle çalışmaz, bir daha çalışmayız’ demişiz de geri dönmüşüz. Demin de söyledim, değişim. Hayatta her şey değişim üzerine kurulmuştur. Bugün de kendisine tekrar ‘hoş geldin hocam’ diyorum. Bizler gitsek dahi, burada uzun yıllar kalır. Teknik direktör olur kalır, başka pozisyonlarda kalır, kendi ve camianın arzusu ile belirli süreçte gider, gelir. Fenerbahçeli’dir. Kongre üyesidir. Bu birlik ve beraberlik ömür boyu sürecektir. Çünkü Aykut Kocaman’ın Fenerbahçeliliğini hiçbirimiz, tartışamayız. Üzerindeki Fenerbahçelilik etiketini hiç kimse kaldıramaz. Aykutcuğum sana başarılar diliyorum, Allah yolunu açık etsin. İhtiyacımız olan her şeyi sen biliyorsun. Buna inandığımız için tüm camia senin isminde birleşti. Hiç tereddüt etmeden, senin bu işi başaracağına inandığımız için de sana bu görevi teklif ettik. Sen de kabul ettin. Bunun içinde ayrıca teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Teknik Direktörümüz Aykut Kocaman: “Bizim için zirve burasıdır”

Ardından söz alan Aykut Kocaman, “Sözleriniz ve burada bulunma onurunu bahşettiğiniz için  şahsınız ve yönetim kuruluna çok teşekkür ederim. Burada Müjdat kaptan var, pek çok futbol oynamış, antrenör olan insan var. Şahsım adına söylüyorum. Bizim için hiçbir yer değil, zirve burasıdır. Burada olmak gurur verici. Tekrar tekrar, şahsınıza ve yönetim kuruluna teşekkür ediyorum. Burası Dünya’nın en büyük spor kulübü. İçinde bireysel ve takım sporları olarak çok sayıda Avrupa, dünya, Olimpiyat başarıları var. Futbol takımını da bu seviyeye getirebilmek, zaten bütün Fenerbahçelilerin ortak tutkusu ve isteği. Bu takım buraya doğru gidecek. Bu kademelerden bir tanesi de ben olursam bu anlamda benim için en önemli katkı bu olur. Çünkü bu kulübün gelmesi gereken yer burası. Bütün yatırımları, bütün ideali ve son derece yüksek arzu ile… Temel amacımız da bütün antrenmalarımızla beraber; gerek davranış, gerek söylem ve çalışmalarımızla, bütün yoğunluğumuz; takımı oraya doğru götürme yarışını başlatmak. Bu gücümüz var. Yapmamız gerek bu gücün farkını varıp, silkelenip, yürümeye, koşmaya ve sonra yüksek şiddetle depar atmaya doğru gitmek. Artık ana amaç olarak şampiyonluğa doğru yürümek ve üstüne koyabildiğimiz kadar başarmak bizim yolumuz olacak” dedi.

Konuşmaların ardından imzalar atıldı ve medya mensuplarının soruları yanıtlandı.

İlk olarak Fenerbahçe’de yarım kalan işlerinin ne olduğuyla ilgili sorulan soruyu cevaplayan Aykut Kocaman, “Futbol takımının çok daha yukarılarda olması gerektiğini tüm Fenerbahçeliler gibi düşünenlerdenim. Gittiğimiz yer, bıraktığım gün itibariyle orasıydı. Bir takım nedenlerden dolayı –ki nedenlerini de söylemiştim- bırakmak zorunda kaldık şimdi tekrar amacımız oraya çıkmak. Fiziksel ve zihinsel kalitesiyle, dünya standardında yetenekli oyuncularıyla ve bunları takım olgusuyla birleştirerek önce ülke içindeki zirve ve sonra en az ülke içindeki zirve kadar değerli olan Avrupa’da yukarı seviyelere gitmek, yarım kalan işlerimin özeti” dedi.

Yapılan ve yapılması planlanan transferlerle ilgili de konuşan Aykut Kocaman, “Esas olan şu ki oyuncular son derece değerli. Bu dönemdeki en büyük transfer var olan oyuncu grubunu önce kendi değerlerine yükseltmek. En büyük transfer bu. Onların özgüvenini yükseltmek, fiziksel güç ve kalitelerini yükseltmeye çalışmak… Bunu yapabilirsek en büyük transfer o olacak. Bunu yapmak için büyük gayret göstereceğiz. Oyuncu grubunun da bunu istemesi ana etkenlerden biri. Büyük takımları büyük yapan ana noktalardan biri de özellikle transfer döneminde eksikliklerine yönelik dünya standardında, Avrupa standardında oyuncuları mümkün olduğunca kadrolarına katmaya çalışmaları. Bu tarafıyla bakıldığı zaman şu anda 3 oyuncuyla anlaşma yaptık. En az 1 veya 2 oyuncuyla daha temaslarımız var ve olacaktır. Şu an itibariyle merkez forvete bir takviye yapmak durumundayız. Bütün takımlar için en zor transferlerden biri de o merkez forvettir. Çok kolay bulunan bir pozisyon değil. Temel nokta atışı yapacağımız yer merkez forvet olacak. Kaleci ile ilgili çalışmalar sürüyor. Volkan’la yarışacak kaleci arayışımız devam ediyor” diye konuştu.

Takımdan oyuncu göndermenin kolay olmadığını belirten Kocaman, “Sözleşmeleri olan oyuncular var. Ama diğer taraftan da kimlerle devam edeceğimizi kamp sonu yönetim kuruluna sunacağız. Öncelikle görmek lazım. O yüzden şu an bir şey söyleme şansına sahip değilim. Kadroda olmayanlar var, onlar zaten belli” ifadelerini kullandı.

Takımı nasıl daha ileri taşıyabilecekleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Aykut Kocaman, “Kendimle ilgili şu sözü verebilirim; yüzde yüz her şeyinizle, tüm çalışma grubuyla beraber, sabahtan akşama kadar futbol takımı nasıl daha ileri gider diye çalışacağız. Bu bizim genel yapımız. Konyaspor’da da böyleydik. Bu her zaman böyleydi. Fenerbahçe baskının, beklentilerin en yüksek olduğu yerlerden biri. Bunu olumsuz anlamda alırsanız örseleyicidir, hırpalayıcıdır. Öbür taraftan performans attırıcıdır da… Özellikle taraftarlarımıza söyleyeceğim en önemli şey bu. Futbol takımında 1 sene sonra şunu çok net görecekler; gerçekten gayretli ve çaba gösteren bir takım olacak. Futbolun içinde yapılabilir şeyler var, yapılamaz şeyler var. İstersiniz ama bir şeyleri elde edemezsiniz, zaman zaman aksaklıklar olur, bu başka bir şey. Olmazsa olmaz diyeceğimiz şey; çaba ve gayret. Dolayısıyla kendi adıma yapabileceğim şeylerle ilgili söyleyeceğim bu. Ondan sonrası biraz daha gidişatın gösterecekleriyle ilgili olan şeyler. Bunlar baskıyı arttıracak, hırpalayacak doğal olarak yada baskıyı nispeten kırmamızı sağlayacak. Burada yaşıyorsanız bunlar kaçınılmaz gerçekler. Bundan sonra başımıza ne gelecek bilmiyoruz ama gelecek şeyleri tahmin ettiğimiz zaman bunların altından kalkma konusunda bir sıkıntımız olduğunu zannetmiyorum” şeklinde konuştu.

Futbolun çok daha komplike ve kendine has koşullarının olduğunu belirterek sözlerini sürdüren deneyimli teknik adam, “Kolay imkan tanımıyor değişimlere. Buradaki temel noksanlık, bütün takımlar için kulüp hafızasını taşıma konusunda sıkıntılarımız oluyor. Bazen antrenörler, bazen sportif direktör olabilir, bazen profesyonel bir yönetici olabilir biraz daha ileri taşımanın çarelerini aramak lazım. En önemli şey o hafızayı ilerleyen günlere taşımak” ifadelerine değindi.

4 yıl önceye göre değiştiklerini ise Teknik Direktörümüz Aykut Kocaman şu sözlerle dile getirdi: “Değişmeyen tek şey değişimin ta kendisi. Hepimiz yaşıyoruz, öğreniyoruz ve öğrendiklerimizi biriktirerek hayatımıza katmaya çalışıyoruz. Antrenörlükteki tüm serüvenimi bu şekilde öğrenme üzerine inşa etmeye çalıştım. Hayatın içinde hep bir şeyler oluyor. Yani birileri yapıyorsa nasıl yapabiliyor, biz yapamıyorsak neden yapamıyoruz? Bu soruları devamlı soruyorum kendime. Bir anda siyahı beyaza çevirme şansına sahip değiliz. Etap etap oluyor. Eğer bizde bir gelişim söz konusuysa bundan dolayıdır. Gelişim söz konusuyla bundan dolayıdır.  Evet doğru, 4 sene önceki yerde değiliz. Hayat değişti. Biz de hayatın değişen olaylarına göre kendimize göre pozisyon almayı, neyi ne kadar çabuk yaptırabilirizi öğrenmeye çalıştık. 4 yıl sonra bugünkü derece de yetersiz olacaktır. Kendi adıma söyleyeyim. 4 yıl sonra da değişen şeylere adapte olmaya çalışacağım.”

Fenerbahçe'de en çok neyi özlediği sorulunca Aykut Kocaman şunları söyledi: “Fenerbahçe’de hiçbir şeyi birbirinden ayırmaya gerek yok. Bu kulüpte uzun yıllar oynayıp teknik direktörlük yapanlar için zirve burası. Ne Real Madrid ne Barcelona, ne de başka yer. Benim için zirve burası. Dolayısıyla özlediğim yer burası. Çalışmaya değecek şey Fenerbahçe’de olmak, bir şeyler yapabiliyor olmak. Futbol piyasasında bir yerim var, bunu görüyorum. İnsanların bana verdiği en büyük değer güven unsuru. Dolayısıyla insanların nezdinde bir yer gittiğimde kabul görüyorum. Yapımla ilgili. İnsanlara saygı duyuyorum, saygı görüyorum ama bu bir yere kadar. Bunun çok daha ötesini bana sağlayan yer Fenerbahçe oldu. Burada olmak en önemli onur.”

Sezon içinde nasıl bir Fenerbahçe izleyeceğiz diye yöneltilen soruyu Kocaman, “Bu oyun defansif ve ofansif olarak ayıramazsınız. Büyük takımsanız, saha içindeki dönüşümleri iyi ayarlamak zorundasınız. Sadece defansif yada ofansif olarak bir şeyler elde etme şansınız yok. Bunu iyi yapabildiğiniz sürece büyük takımsınızdır ve iyi sonuçlar alırsınız. Ne yaparsanız yapın ne kadar yetenekli olursanız olun fiziksel kalite olmadan bu oyun oynanmaz. Var olan oyuncularımın önce kendi kapasitelerini artıracağız. Sonra zihinsel kalite katacağız. Bunları yapabileceğimiz konusundaki beklentim çok yüksek. Bazı oyuncular nerede olduklarının farkında değil. Bunu onlara anlatacağız ama sopayla değil, doğru olduğunu anlatarak anlatacağız. Çünkü biz de öyle yaşayacağız. Fenerbahçe'nin kadrosu Türkiye'de en iyi bireysel yeteneğe sahip oyuncularına sahip ancak yardımlaşma yok. Ondan sonra bireyselleşme anlamında çöküntü başlıyor. Ama bunlar da bir yere kadar. Bugünün futbolunda en önemli şeylerden biri ne kadar koşarsanız koşun doğru pozisyon alamıyorsanız hırpalarsınız kendinizi. Doğru pozisyon alma konusunda çok çalışacağız ve oyunculardan geri dönüşünü bekleyeceğiz. Yapabilirsek ana fikri bu” şeklinde cevapladı.

Çok yönlü oyuncuya ihtiyaçları olduğunun altını çizen Kocaman, var olan transferlerin pozisyonlarıyla ilgili, “Birkaç ay içinde birkaç tane daha çok yönlü oyuncuya ihtiyacımız var. Çok yönlü oyuncu sayısını arttırmalıyız. Var olan oyuncularla ilgili Ekici ve Valbuena pozisyonu belli olan oyuncular. Dirar’ın takıma katkısının önde mi yoksa arkada mı olmacağını gözlemleyeceğiz. Şu anda soru işareti Dirar’ın pzoisyonuyla ilgili” açıklamasını yaptı.

Lens ve Sow hakkında gelen sorulara Kocaman, “Lens ya da Sow şu an bizim oyuncumuz değil. O yüzden onlar hakkında konuşmanın anlamı yok” dedi.

Son olarak yeni sezonda kadroda altyapıdan oyuncu olup olmayacağıyla ilgili soruya deneyimli teknik adam, “Takımımız 4 senedir şampiyonluktan uzak. Bu sene temel hedef direkt şampiyonluğa odaklanmak. Tabii ki gelen futbolcuya kimse dur demez. Yaşı, boyu, kilosu ne olursa olsun gelen oyuncuya dur demek imkansızdır. Ama şu andaki odağımız şampiyonluk” cevabını verdi.

Haber ile ilgili diğer fotoğraflar


Basın fotoğrafları

AYKUT KOCAMAN İMZAYI ATTI AYKUT KOCAMAN İMZAYI ATTI AYKUT KOCAMAN İMZAYI ATTI AYKUT KOCAMAN İMZAYI ATTI AYKUT KOCAMAN İMZAYI ATTI AYKUT KOCAMAN İMZAYI ATTI AYKUT KOCAMAN İMZAYI ATTI AYKUT KOCAMAN İMZAYI ATTI AYKUT KOCAMAN İMZAYI ATTI AYKUT KOCAMAN İMZAYI ATTI AYKUT KOCAMAN İMZAYI ATTI AYKUT KOCAMAN İMZAYI ATTI AYKUT KOCAMAN İMZAYI ATTI AYKUT KOCAMAN İMZAYI ATTI AYKUT KOCAMAN İMZAYI ATTI AYKUT KOCAMAN İMZAYI ATTI AYKUT KOCAMAN İMZAYI ATTI AYKUT KOCAMAN İMZAYI ATTI