Akademisyen Üyelerimizle 2. Fenerbahçe Üniversitesi Çalıştayı Yapıldı

18 Aralık 2016 Pazar

Fenerbahçe Üniversitesi’nin kurulması sürecinde yapılan çalışmalar kapsamında, Fenerbahçe Spor Kulübü üyesi akademisyenlerin katılımı ile gerçekleştirilen 2. Fenerbahçe Üniversitesi Çalıştayı, Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri’nde yapıldı.

Toplantıda, İstanbul ve Türkiye’nin birçok ilindeki üniversitelerden katılan değerli akademisyenlerimizin Fenerbahçe Üniversitesi’nin kuruluş aşamasındaki önemli fikirleri alındı, görüş alışverişinde bulunuldu.

100’den fazla akademisyen katıldı

İlki 16 Nisan 2016 tarihinde yapılan Çalıştayın 2.’sine Başkanvekilimiz Mithat Yenigün, Yüksek Divan Kurulu Başkanımız Vefa Küçük, Asbaşkanlarımız Şekip Mosturoğlu, Nihat Özbağı, Önder Fırat, Tahir Sarıoğlu ve Ender Alkaya, Yönetim Kurulu Üyemiz Serdar Erkan, Genel Koordinatörümüz Tamer Yelkovan, Yönetim Kurulu Danışmanımız Vedat Olcay, Fenerbahçe Üniversitesi Kurucu Rektörü Ali Rıza Büyükuslu ile 100’den fazla akademisyen üyemiz katıldı.


Mithat Yenigün: “Üniversitemizi başarılı bir şekilde kuracağız”

Toplantıda ilk olarak söz alan Başkanvekilimiz Mithat Yenigün, tüm katılımcılara teşekkür etti ve “Diğer tüm girişimlerimiz gibi sizlerle beraber üniversitemizi başarılı bir şekilde kuracağız ve yola devam edeceğiz. Umarım sizlerin de katkılarıyla güzel bir başlangıç yaparız” ifadelerini kullandı.

 

Şehitler için saygı duruşu

Toplantıdan daha sonra söz alan Asbaşkanlarımızdan Şekip Mosturoğlu, değerli bilim insanlarından fikir almak istediklerini ve bu değerli fikirlerin üniversitemizin kuruluş sürecinde çok önemli olduğunu söyledi. Toplantıda daha sonra geçtiğimiz haftadan beri ülkemizde yaşanan terör olaylarında yitirdiğimiz şehitlerimiz için saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşımız bir ağızdan söylendi.

 

Elektronik ortamda forumlar yapılacak


Üniversitenin kuruluş sürecindeki gelişmeler, planlanan Silivri Yerleşkesinin görselleri ve yapılanma şemalarından oluşan barkovizyon gösterimi eşliğinde konuşmasına devam eden Şekip Mosturoğlu, bu toplantıları daha geniş katılımlı bir hale getirip belirli periyotlarla yineleyeceklerini söyledi. “Üniversite için değerli fikirlerinizi duymak ve üniversitemizi kurmak istiyoruz” diyen Mosturoğlu akademisyenlerin değerli görüşlerini ayrıca fbuniversite@fenerbahce.org e-mail adresine gönderebileceğini, ileride akademisyen üyelerimizle elektronik ortamda forumlar yapmayı planladıklarını söyledi ve “7 gün 24 saat bir arada olduğumuz bir platform oluşturacağız” dedi.

Mosturoğlu: "İstanbul’un Bilkent’i gibi bir üniversite düşünüyoruz"

İlk toplantıda elde edilen çok değerli fikrilerin Fenerbahçe Üniversitesi’nin kuruluşunda çok önemli katkılar yaptığını belirten Mosturoğlu, üniversite için bugüne kadar yapılan çalışmaları anlattı. Mosturoğlu, “Hayal ettiğimiz çok büyük bir üniversite. İstanbul’un Bilkent’i gibi bir üniversite düşünüyoruz. Silivri Belediyesi bize önemli destek verdi. Ayrıca Teknokent ve kampüs alanı olarak çok güzel bir yer gösterdi. Silivri’den vazgeçmemiz söz konusu değil" dedi.

 

Akademisyenlerden fikir istendi

Akademisyenlerden bu toplantıda özellikle 3 konuda destek istediklerini belirten Mosturoğlu, “Şu konuları tartışmak istiyoruz. 2 fakülteyle önümüzdeki eğitim yılında faaliyete geçmek ya da tüm fakültelerle eğitime geçmek. İkincisi içinizden bu akademik çalışma içinde görev almak isteyen ve katkı sunmak isteyen akademisyenler olursa bunu öğrenmek ve son olarak da üniversitemizin ekonomisini güçlendirmek için fikirlerinizi bekliyoruz. Ekonomi konusundaki fikirlerden bir tanesi de Fenerbahçeli işadamlarının üniversitenin paydaşı yapılması” diye konuştu.

 

Kurucu Rektör Ali Rıza Büyükuslu: “Başkanımızın mücadelesi ve azmiyle buralara geldik”

Üniversitenin kuruluş süreci ve yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Fenerbahçe Üniversitesi Kurucu Rektörü Ali Rıza Büyükuslu,  “Üniversitemiz esasında çok uzun bir süreçte kuruldu. Başlama noktası olarak 2010’da başladı sonra 3 Temmuz geldi. Başkanımız Aziz Yıldırım’ın istikrarlı mücadelesi ve azmi ile buralara geldik” dedi.

İstanbul’daki son üniversite Fenerbahçe Üniversitesi

Toplantıda Fenerbahçe Üniversitesi’nin, YÖK’ün İstanbul’da kurulmasına izin verdiği son üniversite olduğu ve bundan sonra İstanbul’da üniversite kurulmayacağı da belirtildi. Toplantı akademisyen üyelerin fikirlerini aktardığı konuşmalarıyla tamamlandı.


Haber ile ilgili diğer fotoğraflar


Basın fotoğrafları

Akademisyen Üyelerimizle 2. Fenerbahçe Üniversitesi Çalıştayı Yapıldı Akademisyen Üyelerimizle 2. Fenerbahçe Üniversitesi Çalıştayı Yapıldı Akademisyen Üyelerimizle 2. Fenerbahçe Üniversitesi Çalıştayı Yapıldı Akademisyen Üyelerimizle 2. Fenerbahçe Üniversitesi Çalıştayı Yapıldı Akademisyen Üyelerimizle 2. Fenerbahçe Üniversitesi Çalıştayı Yapıldı Akademisyen Üyelerimizle 2. Fenerbahçe Üniversitesi Çalıştayı Yapıldı Akademisyen Üyelerimizle 2. Fenerbahçe Üniversitesi Çalıştayı Yapıldı