Fenerbahçe 88-77 Cedevita Zagreb

24 Eylül 2016 Cumartesi
Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı, Zadar Turnuvası ikinci maçında Cedevita Zagreb ile karşılaştı. Ekibimiz, ilk yarısını 41-43 geride kapattığı maçtan, ikinci yarıdaki iyi savunması ve yüksek dış atış yüzdesiyle 88-77 galip ayrıldı. Sarı lacivertliler, bu sonuçla turnuvada finale yükseldi.

Takımımız, organizasyonun final maçında 25 Eylül Pazar günü TSİ 22:00’de Darüşşafaka Doğuş ile karşılaşacak.

Fenerbahçe’de, sakatlıkları bulunan Pero Antic, Nikola Kalinic, Barış Hersek ve Luigi Datome maç kadrosunda yer almadı. Ekibimiz mücadeleye Kostas Sloukas, Bogdan Bogdanovic, Egehan Arna, James Nunnally ve Ekpe Udoh beşiyle başladı.

Karşılıklı sayılarla başlayan ilk iki dakika, Fenerbahçe’nin 5-4 üstünlüğüyle geçildi. Dört kısalı düzenle oynayan ekibimize karşı çember altından etkili olmayan çalışan Cedevita’ya, Sloukas’ın oyun önderliğinde cevap veren Fenerbahçe, ilk dört dakikayı 14-8 önde geçti ve rakibine mola aldırdı. Mola dönüşü Arapovic’in dış şut katkısıyla rakibimiz farkı ikiye indirdi (16-14). Rakibinin serisini Ekpe Udoh’un sayılarıyla bozan ekibimiz, ilk çeyreği 25-18 önde tamamladı.

İkinci çeyreğe ekibimiz, Egehan Arna’nın bulduğu iki sayılık basket ve faul isabetiyle başlayarak farkı 10 sayıya çıkardı. Bu bölümde hücumlardan boş atışlarla dönen ve rakibinin Birleşik Amerikalı guardı  James’in skor katkısına engel olamayan Fenerbahçe, üç buçuk dakikanın sonunda 0-11’lik seriyle 28-29 geriye düştü. Mola dönüşü karşılıklı sayılara sahne olurken, Cedevita Sloven pivotu Begic ile etkili oldu. Devreye 3:30 kala Cedevita farkı 7 sayıya çıkardı (30-37). Dış atışlarda ve rakibinin fizik üstünlüğü nedeniyle çember altında sorun yaşamaya devam eden ekibimiz, son bölümde Udoh ve Nunnally ile etkili olsa da soyunma odasına 41-43 geride gitti.

İlk yarıda skor dağılımımız Udoh 11, Sloukas 9, Nunnally 8, Vesely 4, A.Muhammed 4, Egehan 3, Bogdanovic 2 şeklinde oluştu. Fenerbahçe, ilk yarıda 2-11 gibi oldukça düşük bir üç sayı yüzdesiyle oynarken, hiç hücum ribaundu yapamadı.

Takımımız ikinci yarıya A.Muhammed, Sloukas, Bogdanovic, Vesely ve Udoh beşiyle başladı. İkinci yarıya Cedevita 0-4’lük seriyle girse de, Vesely ve A.Muhammed’in sayılarıyla Fenerbahçe, farkın açılmasına izin vermedi. Sertlik seviyesinin oldukça arttığı bu bölümde ekibimiz faul çizgisine gitmeye başladı ve son dört dakikaya 48-49 Cedevita üstünlüğüyle girildi. Kaptan Melih Mahmutoğlu’nun üçlüğüyle uzun süre sonra öne geçen sarı lacivertliler, beş kısaya döndüğü bölümde 54-49 ile farkı beş sayıya çıkardı ve rakibine mola aldırdı. Kalan bölümde beş kısalı düzende sert ve etkili savunmasını sürdüren Fenerbahçe, son on dakikalık dilime 62-53’lük avantajla gitti.

Son çeyreğe Melih’in üçlüğüyle giren ekibimiz, farkı 12 sayıya yükseltti (65-53). Rakibimiz, 0-5’lik seriyle cevap verdi. Kaptan, maçtaki altıncı üçlüğünü son çeyrekte üretirken, rakibimiz çember altında Begic’i kullanarak mücadeleye tutunmaya devam etti. Kaptanı ile peş peşe bulduğu üçlüklerle skorda rahatlayan Fenerbahçe, bitime altı dakika kala 78-64’ü yakaladı ve rakibine mola aldırdı. Mola dönüşünde kısa sürede gelen 0-4’lük Cedevita serisi sonunda, oyuna bu kez Zeljko Obradovic mola alarak müdahale etti. Kalan sürede Nunnally ile kontrolü tekrar eline alan ekibimiz, maçtan da 88-77 galip ayrıldı.

Çeyrek Skorları:
1. Çeyrek: 25-18 (Fenerbahçe)
2. Çeyrek: 25-16 (Cedevita Zagreb)
3. Çeyrek: 21-10 (Fenerbahçe)
4. Çeyrek: 26-24 (Fenerbahçe)

Skor Dağılımımız: Melih 18, Nunnally 18, Udoh 16, Sloukas 12, Bogdanovic 8, Vesely 6, A.Muhammed 6, Egehan 3, Minchev 1.

Haber ile ilgili diğer fotoğraflar