FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ

13 Mayıs 2016 Cuma

Fenerbahçemiz, Laboral Kutxa’yı normal süresi 72-72 eşitlikle tamamlanan maçın uzatma bölümünde 88-77 yendi ve Euroleague’de adını finale yazdıran ilk Türk takımı oldu. Takımımız finalde ise Pazar günü Rus ekibi CSKA Moskova ile karşılaşacak. 

Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımımız, Turkish Airlines Euroleague Final Four ilk maçında İspanyol ekibi Laboral Kutxa ile karşılaştı.  Taraftarlarımızın tribünleri doldurduğu Mercedes-Benz Arena’daki maçı Başkanımız Aziz Yıldırım ile yöneticilerimiz de izledi.

Fenerbahçemiz; Ali Muhammed, Bogdan Bogdanovic, Luigi Datome, Pero Antic ve Ekpe Udoh beşiyle başladığı maçta, ilk dakikalarda rakibini potaya yaklaştırmadı ve ilk 3.5 dakikayı 13-0 üstün geçti. Bu bölümde potasında hızlı hücumlardan basketler gören Ekibimiz, Bogdanovic, Hickman ve Vesely ile çeyreği 23-15 üstün tamamladı.

İkinci çeyreğin ilk dakikaları skor açısından kısır geçti. Vesely ve Bogdanovic ile rakip takımın kurmak istediği baskıyı kıran ve skor üstünlüğünü 35-27’ye çeken Obradovic’in öğrencileri, Ekpe Udoh’un basket faulüyle 37-29 öne geçti.  Çeyreğin son bölümünde hücumlardan boş dönse de Takımımız, soyunma odasına 41-40 önde gitti.

İlk yarı skor dağılımımız ise şöyle: Udoh 8, Datome 7, Bogdanovic 7, Vesely 6, Sloukas 4, Antic 3, A.Muhammed 3, Hickman 3.

Ekibimiz ikinci yarıya top kayıpları ile başladı. Bu bölümde Antic’in beş sayısıyla skor üstünlüğünü koruyan Takımımız, Datome ile skoru 50-47’ye çıkardı. (05:10) Adams ile art arda 4 sayı bulan İspanyol ekibi 50-54 öne geçti ve Obradovic mola aldı. (01:56) Moladan Vesely’nin turnikesi ile dönen Fenerbahçemiz, Datome’nin üçlüğüyle de 55-54 öne geçti. (00:58) Bourousis’in son saniye üçlüğü ile üçüncü çeyrek Laboral Kutxa’nın 55-57 üstünlüğüyle geçildi. 

Dördüncü çeyreğe İspanyol temsilcisi Bourousis’in elinden bulduğu 5 sayı ile başladı. Fenerbahçemiz, bu bölümde Vesely'yi pota altında kullanmaya başladı. Çek basketbolcunun boyalı alanı etkili kullanmasıyla sarı-lacivertliler, 36. dakikada farkı 1'e çekti: 65-66. Takımımız, bitime 48 saniye kala Datome'nin 3 sayılık basketiyle farkı tekrar 1'e indirdi: 70-71. Adams'ın serbest atıştan kazandığı sayıyla farkı 2'ye çıkaran İspanyol ekibine sarı-lacivertliler, Sloukas'la cevap verdi ve bitime 25.7 saniye kala maça denge geldi: 72-72. Müsabakanın son hücumunu İspanyol ekibi Adams'la kullanmak istedi. Adams'ın şutu çemberin üstünde dönüp dışarı çıktı ve alınan ribaund sonrası İspanyol ekibi faul yaptı. Fenerbahçe son hücumu 0.6 saniye kala Ali Muhammed'le değerlendiremedi ve normal süresi 72-72 berabere biten maç uzatmalara gitti.

Fenerbahçemiz, uzatmalara iyi başladı. Potaya giderek sayı bulan Takımımız, Bogdanovic ile 7 sayılık üstünlük yakaladı: 81-74. Rakibine kolay sayı şansı tanımayan sarı-lacivertliler, 55 saniye kala Bogdanovic'in basketiyle farkı 9'a yükseltti: 85-76. Kalan bölümde hata yapmayan Fenerbahçemiz, 88-77 maçı kazandı ve adını finale yazdırdı.

Fenerbahçe: 88 - Laboral Kutxa: 77

Salon: Mercedes-Benz Arena
Hakemler: Christos Christodoulou (Yunanistan), Borys Ryzhyk (Ukrayna), Olegs Latisevs (Letonya)
Fenerbahçe: Ali Muhammed 3, Bogdanovic 18, Datome 15, Antic 8, Udoh 14, Sloukas 13, Vesely 14, Hickman 3, Kalinic
Laboral Kutxa: Adams 19, Hanga 10, Bertans 2, Tillie 13, Planinic, Bourousis 22, James 6, Blazic 5, Ilimane Diop, Causeur
1. Periyot: 23-15
2. Periyot: 41-40
3. Periyot: 55-57
4.Periyot : 72-72
Beş faulle çıkan: 44.05 Udoh (Fenerbahçe)

Haber ile ilgili diğer fotoğraflar


Basın fotoğrafları

FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ FENERBAHÇEMİZ EUROLEAGUE’DE FİNALE YÜKSELDİ