KONGREMİZDE 1. GÜN TAMAMLANDI

30 Mayıs 2015 Cumartesi
Fenerbahçe Spor Kulübü Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı, Fenerbahçe Ülker Sports Arena’da başladı. 2 gün sürecek Kongrede, Divan Başkanlığını Vefa Küçük yapıyor.

Başkanımız Aziz Yıldırım, Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve Genel Kurul Üyelerimizin katıldığı Kongre, Asbaşkanlarımızdan Şekip Mosturoğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı. Kongrenin başlaması için şartların yerine getirildiğini belirten Mosturoğlu, kongrenin hayırlı ve uğurlu olmasını diledi. Daha sonra Kongre Başkanlık Divanının oluşturuldu. Verilen tek önergenin oybirliğiyle kabul edilmesiyle Kongre Divan Başkanlığına Vefa Küçük seçildi, aynı önergeyle Kongre Başkanlık Divanı da oluşturulmuş oldu.

ADAYLIK BAŞVURULARI 12.00’YE KADAR

Ardından Kongre Divan Başkanı Vefa Küçük, Kongre Gündemini oyladı. Gündem, oybirliğiyle kabul edildi. Daha sonra Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Şehitlerimiz, ebediyete intikal eden eski başkan, yönetici, kongre üyesi, sporcu ve taraftarlarımız için saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşımız hep bir ağızdan söylendi. Kongre Divan Başkanı Vefa Küçük, geçen yıl kabul edilen yeni tüzüğümüze göre kongrenin işleyiş sürecini kısaca üyelerimize aktardı. Yeni tüzüğe göre, kulüp başkanlığına aday olacak üyelerin adaylığının ancak noter tasdikli 200 üyenin imzasıyla geçerli olacağını yineleyen Vefa Küçük, bugün (30.05.2015) saat 12.00’den sonra yapılacak başvuruların Kongre Başkanlık Divanınca kabul edilmeyeceğini hatırlattı. Küçük, ilk gün sonunda adyların renk seçiminin yapılcağını da duyurdu.

FAALİYET VE DENETİM RAPORLARI OKUNDU

Kongrede daha sonra Yönetim Kurulu Faaliyet ve Denetim Kurulu Raporları okundu. Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunu Asbaşkanlarımızdan Turhan Şahin okudu. Turhan Şahin genel bir durum değerlendirmesi yaptı. Öte yandan tüm takımlarımızın bu sezon kazandığı kupalar da Başkanlık Divanının önünde bir platformda sergilendi. Denetim Kurulu Raporunun okunmasının ardından, üyelerin okunan raporlar hakkındaki görüş ve temennilerini içeren konuşmaları başladı.

AZİZ YILDIRIM 733 ÜYENİN İMZASIYLA ADAY OLDU

Kongre Divan Başkanı Vefa Küçük, üyelerin konuşmasından önce söz alarak, Başkanımız Aziz Yıldırım'ın yeniden başkanlığa aday olduğunu bildiren noter tasdikli 733 imzalı önergenin kendilerine ulaştığını ve aday olacak diğer üyelerin de saat 12.00'ye kadar önergelerini Başkanlık Divanın ulaştırmaları gerektiğini hatırlattı. 

HULUSİ BELGÜ 350 ÜYENİN İMZASIYLA ADAY

Üyelerin konuşması sırasında Kongre Divan Başkanı Vefa Küçük söz alarak (11.56) üyelerimizden Hulusi Belgü’nün Fenerbahçe Spor Kulübe Başkanlığına aday olduğunu belirten noter tasdikli 350 üyenin imzasını içeren önergenin kendilerine ulaştığını bildirdi. Vefa Küçük, her iki adayın da adaylığının Sicil Kurulundan kendilerine gelecek yazılar sonrası kesinleşeceğini bildirdi.

ALİ KOÇ: "KENETLENME DAHA SIKI OLMALI"

Üyelerimizden söz alan eski Asbaşkanlarımızdan Ali Koç, tüm Fenerbahçelilerin aynı gemide, aynı amaç için çalıştığını söyledi. Başkanımız Aziz Yıldırım ile sürekli istişare halinde olduklarını belirten Ali Koç, "Bana olan güvenine ve beni Yönetim Kuruluna davet etmesine teşekkkür ediyorum. Birkaç görüşmemiz oldu. İçten ve samimi bir şekilde konuştuk. Yarını ve bugünü konuştuk. Daveti yerine getiremedim, özel durumumdan dolayı" diye konuştu. Ali Koç, "Her zaman hep destek tam destek prensibiyle elimizden geleni yapmaya çalıştık. Başkanımızın en azından dava lehimize sonuçlanana kadar camiamızın başında olması gerektiğine ben de inanıyorum. Kenetlenerek üzerimize düşeni yapabiliriz. Fenerbahçe'de en muhalifler bile kenetlendiğinde neler yapacağımızı gösterdi. Kenetlenme daha sıkı olmalı. Çünkü dava henüz bitmedi. Bu davanın lehimize sonuçlanması şampiyonluklardan daha önemli. Hep beraber dava sonuçlanana kadar omuz omuza vermeliyiz" dedi. Ali Koç, "Küçüklüğümden beri hayal ettiğim başkanlık adaylığı konusunda bugün olmasa da yarın elimizi taşın altına koymamız gerektiğini Başkanımızla beraber istişare ettik. O gün ne zaman olur bilmiyorum ama Başkanımızın da tecrübesiyle bizlere destek olacağını biliyorum. Bu camia, kenetlendiği zaman neler yapabileceğini göstermesi gerek. Kongremizin Fenerbahçe Camiası için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. İnşallah en kısa zamanda daha güzel günleri göreceğiz" diyerek sözlerini tamamladı.

ADAYLIKLAR KESİNLEŞTİ 

Kongre Divan Başkanı Vefa Küçük, üyelerin konuşması devam ederken yaptığı açıklamada Aziz Yıldırım'ın 733 ve Hulusi Belgü'nün de 350 imzalı adaylık önergelerine ilişkin, Sicil Kurulundan kendilerine olumlu yanıtın geldiğini bildirdi.Her iki adayın adaylığının da kesinleştiğini ve yarınki seçimlere girebileceğini söyleyen Küçük, her iki adayın yönetim kurulu ve diğer kurullar için gösterdiği aday listelerinin de Sicil Kurulundan onay aldığını belirterek, tüm adaylara yarınki seçimde başarılar diledi.

Üyelerin konuşmasının ardından Başkan Yıldırım kürsüye gelerek yönetim adına üyelere bir konuşma yaptı. 

BAŞKANIMIZ AZİZ YILDIRIM: “FENERBAHÇE İÇİN ESİRGEMEDEN CANINI VERECEK İNSANLARIZ”

"Demokrasi güzel bir şey ama anlayanlar için. Eğer demokrasiye ne olduğunu bilmeden kendi menfaatleriniz için yorumlar yaparsanız oradan size yeni eleştireler geleceği de aşikardır" diyen Başkanımız Aziz Yıldırım, söze kendi üye olduğu ve daha sonrasında ilk başkan olduğu yıllardaki Fenerbahçe ile şimdiki Fenerbahçe'yi ve tesisleri kıyaslayarak başladı. Başkanımız Aziz Yıldırım, "Ben Fenerahçe'yi böyle aldım. 17 sene sonra Fenerbahçe şimdi böyle. Ben ve arkadaşlarım ömrümüzün sonuna kadar bunlarla övüneceğiz. Tüm yaptıklarımızı Fenerbahçe'yi sevdiğimiz için yaptık. Biz o 25 milyondan biriyiz. Ama biz ayrıcalıklı Fenerbahçeliyiz. Fenerbahçe için esirgemeden canını verecek insanlarız" dedi.

Mehmet Ali Aydınlar'ın 3 Temmuz sürecinde hastanede yatarkan kendini ziyaret ettiğini ve kendisinin Aydınlar’a "Bu şike davası değil komplodur" dediğini hatırlatan Aziz Yıldırım, "Tüm Fenerbahçeliler 3 Temmuz'da birlik ve bareberlik içindeydik. Bunu yaratanlar biziz, son sözümüz Fenerbahçe'dir diyenler bizleriz. Ama bugün demokrasi diyorsunuz bunun dışında beni tehdit ediyorsunuz. Beni kimse tedit edemez. Ben öyle bir babanın oğluyum ki beni kimse tehdit edemez. Ayrıca her gecenin de sabahı olmaz. Bana her türlü hakareti yaptınınız, bir gün cevap vermedim ama bundan sonra cevap vereceğim. Tüzük ne diyorsa ben yapıyorum ama hiç bir zaman gazetelere ilan verip sen aday olma diyemezsiniz. Bunu ancak ben derim, siz diyemezsiniz. Siz kulübün ne olduğunu bilmiyorsunuz" dedi.

17 yıl boyunca gelirlerden 358 milyon dolar vergi verdiklerini belirten Aziz Yıldırım, Ülker Grubu'nun basketbol şubesinden ayrılacağını, Fenerahçe Ülker'in Fenerbahçe olarak yoluna devam edeceğini de duyurdu.

Aziz Yıldırım, "Ben muhalefete karşı değilim, yapıcı olsun yetter. Sevgi yok diyorlar. Anadolu'ya gidiyorum sevgi var. Kimlerle yok biliyor musunuz, Fenerbahçe'ye ihanet edenlerle Fenerbahçe'nin parasını çalanlara" dedi.

"Tribünleri herkese açıyorum herkese. Esrar da, kokain de içsinler ne yaparlarsa yapsınlar. Ben artık uğraşmıyorum, devlet de uğraşmıyor zaten, ben de uğraşmıyorum" diyen Başkan Yıldırım, Alex konusuna da değindi. Alex'in transfer hikayesini anlatan Başkan Yıldırım, "Alex'e siz bağırdınız ben alkışladım. Sahadaki Alex'i hepiniz seviyorsunuz. Nobre ve Cristian'la konuşun Alex'i. Aykut hoca daha gelirken ben bununla yapamayacağım dedi. Kasımpaşa maçı sonrasında ya Aykut hocayı gönderecektim, ya Alex’i. Ben kurumsal düşünceyle böyle tavır koydum. UEFA için imza lazımdı onu bile imzalamadı, hep pirim pirim" şeklinde ifadeler kullandı.

Başkan Yıldırım, "Ben 1 milyon üye yapacağım. Ben diktatör olsam bunu açmazdım. Burada 5-6 binle devam ederdim. Benim tek sıkıntım var: Mahkemedeki kararın bir an önce çıkması. Hangi türlü çıkarsa çıksın önemli değil. Hukuk işlerse benim lehime çıkacağını biliyorum. Tek derdim Fenerahçe üzerine leke sürülmesin. Ben lekeleneyim önemli deği. Benden sonra burada böyle çapulcular olacaksa yandık. Onun için Ali Koç'a rica ettim. Bıraktığım gün aday olacak, söz verdi. Onun için çapulçulara burada yer yok" diye konuştu.

Borçların karşılığının yapılan stat ve tesisler olduğunu belirten Başkan Yıldırım, başkanlığı boyunca amatör şubelerin gelirinin 456 trilyon giderinin 653 trilyon olduğunu ve 17 yılda 200 trilyon lira amatör şubelere aktarıldığını söyledi.

Diğer aday Hulusi Belgü'ye vaatlerini yapması için 100 milyon euroluk teminat mektubunu kulübe yatırması halinde hemen adaylıktan çekileceğini belirten Başkan Yıldırım, Kenen Evren Lisesi için 100 trilyon para yatırdıklarını, bunun karşılığında arsayı alamadıklarını ve konuyu mahkemeye taşıyacaklarını söyledi.

"Büyük grup, küçük grup yok. Tüm tribünleri tüm gruplara açıyorum" diyen Başkan Yıldırım, başkanlığı döneminde amatör şubelerdeki başarılara dikkat çektikten sonra Profesyonel Futbol Takımımızın kaybettiği şampiyonluk hakkında, "Ben sizin evinize bir kurşun sıkayım, ruh halinizi görürürüm o zaman. O çocuklara kurşun sıkıldı, ölümle burun buruna geldiler, ölümü gördüler. Yabancılar gitmek istedi" diye konuştu.

Başkan Yıldırım, "Demokrasiye inanmasam kulübü halka açmazdım" diyerek sözlerini tamamladı.

YÖNETİM OYBİRLİĞİYLE İBRA EDİLDİ 

Daha sonra Yönetim Kurulunun genel kuruldan istediği yetkileri içeren tüm önergeler oy birliğiyle kabul edildi. Bu önergelerle her türlü gayrı menkul üzerinden tasarrufta bulunma ve federasyonlara delege gönderilmesi konusunda Yönetime yetki verildi. Ardından Yönetim kurulu, faaliyetlerinden dolayı oybirliğiyle ibra edildi. Ayrca yarınki seçimlerde görev alacak sandık kurulları ve her iki başkan adayının oy pusula rengi belirlendi. Sarı rengi Aziz Yıldırım. Lacivert rengi Hulusi Belgü çekti. 

HULUSİ BELGÜ: "5 YIL İÇİNDE AVRUPA'NIN EN BÜYÜK KULÜPLERİNDEN BİRİ OLACAĞIZ

Başkan adaylarından olan Hulusi Belgü, göreve gelmeleri halinde 5 yıl içinde Fenerbahçe'yi Avrupa'nın en büyük kulüplerinden biri yapacağını söyledi. Belgü, "Göreve gelirsek, 5 yıl içinde Avrupa'nın en büyük kulüplerinden biri olacağız. diye konuştu. Futbol Takımının başına basketboldaki Obradovic örneğine benzer dünya çapında bir hoca getireceklerini belirten Belgü, 75 bin kişilik bir stad yapacaklarını da aktararak, "Avrupa şampiyonluğuna koşarken 75 bin kişilik stadda oynamak istiyoruz. Bu stadı Salı Pazarı'na yapmak istiyoruz. Bu stat sayesinde 110 milyon dolar daha fazla gelirimiz olacak. Bizim evimiz Kadıköy stadımız da orada kalacak" şeklinde konuştu.

Başkan adayı olması durumunda ne zaman olursa olsun Ali Koç'a destek vereceğini söyleyen Hulusi Belgü, "Ali Koç, keşke şimdi çıkıp adayım dese, biz de onu desteklesek. Sayın Ali Koç, Siz ne zaman hazır olursanız, ben başkan olsam da gönül rahatlığıyla koltuğu size teslim ederim. Ali Koç Fenerbahçe'nin kaderine yazılmıştır" ifadelerini kullandı.

Hulusi Belgü, "Bu sene şampiyonluğu kaybettik. Karşınızda bacak bacak üstüne attı diye Alex'i gönderdiniz. Maç oynanırken formasını çıkartan futbolcu Emenike'ye ne oldu? Bir hafta sonra ilk 11'de oynadı. Yapmayın." dedi.

Belgü, Yıldırım'ın ödenen vergilerle ilgili açıklama yapmasını da eleştirerek "Tabi ki vergi ödeyeceğiz. Biz kendimizi Galatasaray ve Beşiktaş'la nasıl bir tutarız" değerlendirmesinde bulundu.

BAŞKANIMIZ AZİZ YILDIRIM: “ÖNCELİĞİMİZ SORUNLARI ÇÖZMEK”

Kongrenin sonunda ikinci kez kürsüye gelen Başkan Aziz Yıldırım, "Fenerbahçe'nin birinci sorunu 75 bin kişilik stat yapmak değildir. Öncelikli sorunları çözmek lazım kapalı. Olimpik yüzme havuzu yapacağız desen saygı gösterirdim. 75 bin kişilik stat yapacağım demek bu kulübe ihanettir. Salı Pazarı'nı alamazsın. Kulübün başını belaya sokma, böyle şeyler deme. Kenan Evren'i neden alamıyoruz gel ben bir gün sana anlatayım Hulusi" diye konuştu.

"Emenike'ye saygı gösterin, terbiyesizlik yapmıştır cezasını veririz ama dışlamamak lazım. O formasını çıkardı, bu öyle yaptı demeyle bu işler olamaz. Aynı Emenike 4 gün nezarette kaldı" diyen Başkan Yıldırım, Fenerbahçe'nin tek ve gerçek projesi olan 1 Milyon Üye Projesini, herkesin desteklemesi ve hayata geçirilmesi için çalışılması gerektiğini söyledi.

Fenerbahçe'nin takım otobüsünün kurşunlanmasının çok ciddi bir olay olduğunu söyleyen Aziz Yıldırım, "Mahkeme bittiği gün başkanlığı bırakacağım" sözlerini yineledi ve "Artık bu kurumların bir karar vermesi lazım bu şike davasından çıktı, başka yerlere gitti. Ya bizi temizleyecek, ya da cezalandıracaklar. Bunun sonu Fenerbahçe için önemli. Yeni gelecek arkadaşlar olarak biz de onları destekleriz" dedi.

Rize dönüşü takım otobüsünün kurşunlanmasından sonra sahadan çekiliriz argümanının yanlış olduğunu söyleyen Aziz Yıldırım, "Bunu ben söylemedim. Arkadaşlara da bunun yanlış olduğunu söyledim" diye konuştu.

Basketbol Federasyonu Başkanlık seçimlerinde diğer adayın kazanması halinde basketbol için genel kurulda tartışma konusu açmayı planladıklarını belirten Başkan Yıldırım, Türkiye'de sporun yeniden organize edilmesi gerektiğini vurguladı.

Başkan Yıldırım sözlerini, tüm kongre üyelerini kongreye katılmaya ve oy vermeye çağırarak noktaladı.

YÖNETİM KURULU ASIL VE YEDEK ÜYE ADAY LİSTELERİ

Başkanımız Sn. Aziz Yıldırım:

Asıl Üye: Mithat Yenigün (4888)
Asıl Üye: Mahmut Nedim Uslu (8988)
Asıl Üye: Nihat Özbağ (5050)
Asıl Üye: Ender Alkaya (4082)
Asıl Üye: Murat Özaydınlı (5614)
Asıl Üye: İlhan Yüksel Ekşioğlu (5546)
Asıl Üye: M. Şekip Mosturoğlu (7884)
Asıl Üye: Alaeddin Yıldırım (4758)
Asıl Üye: Ömer Temelli (5275)
Asıl Üye: İsfendiyar Zülfikari (16073)
Asıl Üye: Önder Fırat (6858)
Asıl Üye: Erhan Türkoğlu (8344)
Asıl Üye: Tahir Sarıoğlu (6838)
Asıl Üye: S. Ozan Balaban (12838)
Asıl Üye: Coşkun Bayraktar (18267)
Yedek Üye: Hakan Dinçay (6828)
Yedek Üye: Ünal Uzun (2889)
Yedek Üye: Mehmet Selim Kosif (4859)
Yedek Üye: Metin Doğan (6977)
Yedek Üye: Mustafa Serdar Erkan (7188)
Yedek Üye: Selim Sapan (18211)
Yedek Üye: Cenk Başak (5318)
Yedek Üye: Barış Altuğ Aydil (12480)

Sn. Hulusi Belgü:

Asıl Üye: Abdullah Lemi Üçyiğit (6693)
Asıl Üye: R. Hakan Kodal (18301)
Asıl Üye: Aksel Butrosoğlu (10264)
Asıl Üye: Ahmet Öksüz (14661)
Asıl Üye: Edip Zelluh (16441)
Asıl Üye: Şaban Erdikler (7946)
Asıl Üye: Mehmet Işık Eyigüngör (10063)
Asıl Üye: Ali Rıza Tekin (7725)
Asıl Üye: Fuat Atalay (16825)
Asıl Üye: Mustafa Arslan (15488)
Asıl Üye: S. Rahmi Eyüboğlu (4400)
Asıl Üye: Onursal Kocatepe (16206)
Asıl Üye: Taner Güven (11730)
Asıl Üye: Kayahan Darcan (6390)
Yedek Üye: Engin Aksoy (9379)
Yedek Üye: Ali Galip İlter (6723)
Yedek Üye: Göksel Özonay (7231)
Yedek Üye: Adem Köz (8109)
Yedek Üye: Ertuğrul Eren Ergen (16319)
Yedek Üye: R. Cüneyt Aytaç (10646)
Yedek Üye: H. Esra Kazancıbaşı Öztekin (11195)

Not: Adayların Yönetim Kurulu Asıl ve Yedek Üye Aday Listeleri’nde isimlerin yanında parantez içerisinde bulunan numaralar ‘üyelik’ numaralarıdır.

Seçimli Olağan Genel Kurul 31 Mayıs Pazar günü yapılacak oylamayla tamamlanacak.

Haber ile ilgili diğer fotoğraflar
Basın fotoğrafları

KONGREMİZDE 1. GÜN TAMAMLANDI KONGREMİZDE 1. GÜN TAMAMLANDI KONGREMİZDE 1. GÜN TAMAMLANDI KONGREMİZDE 1. GÜN TAMAMLANDI KONGREMİZDE 1. GÜN TAMAMLANDI KONGREMİZDE 1. GÜN TAMAMLANDI KONGREMİZDE 1. GÜN TAMAMLANDI KONGREMİZDE 1. GÜN TAMAMLANDI KONGREMİZDE 1. GÜN TAMAMLANDI KONGREMİZDE 1. GÜN TAMAMLANDI KONGREMİZDE 1. GÜN TAMAMLANDI KONGREMİZDE 1. GÜN TAMAMLANDI