Mahmut Uslu: "3 maçı alırsak, geçen seneki gibi bir şampiyonluk görürsünüz"

Genel Sekreterimiz ve Basın Sözcümüz Mahmut Uslu, Profesyonel Futbol Takımımızın artan bir form grafiği olduğunu belirterek, ligde sırasıyla oynanacak 3 maçı da kazanmamız halinde geçen seneki gibi bir şampiyonluk yaşayacağımızı söyledi.

Antalya kampındaki takımımızı ziyaret eden ve kamp yapılan otelde bir basın toplantısı düzenleyen Mahmut Uslu, sporun genel sorunlarından transfer spekülasyonlarına, havuz konusundan, seyirci sorunu ve Kulüpler Birliği’ne kadar bir çok konuda açıklamalar yaptı. Mahmut Uslu şunları söyledi:

3 maçı alırsak erken şampiyon oluruz

Fenerbahçe olarak geçen sene de konuştum çok iyi bir takımımız var. Aynı takımla bu sene de şampiyon olacağız. 3-4 haftadır yükselen bir grafiğimiz var. Dün de gördük ki bu düşmemiş hatta bazı oyuncularımız üstüne koymuş. Burada 7-8 tane daha antrenman yapacaklar, ikinci yarıya hazırlanacaklar. Türkiye Ligi öyle kolay bir lig değil. Şampiyonluk sadece derbilerden geçmiyor. Biz derbileri kendi sahamızda oynayacağımız için az da olsa bir avantajımız var. Rakiplerimizle kendi sahamızda oynayacağız. Önümüzdeki 3 haftada puan kaybetmezsek, geçen seneye yakın bir şampiyonluk görürsününüz. 3 önemli maçımız var bunları alırsak geçen seneki gibi bir sonuç olur. Biz, taraftarlarımız oyuncularımız buna inanıyor”

Futbolda ve sporda büyük sorunlar var

Sporla ilgili altı boş açıklamalar yapıldı. Sadece futbolun değil Türk Sporunun büyük sorunları var Fenerbahçe olarak en büyük kulüplerden birinin temsilcisiyiz. Futbolda ve sporda büyük sorunlar var devletten beklenen çok büyük aksaklıklara var. Spor Bakanı, Cumhurbaşkanına kadar bu raporlar hazırlanacak”

Şeffaf oluyoruz işe yaramıyor

Erkan Zengin konusunda ise Mahmut Uslu,  “Şeffaf oluyoruz hiç işe yaramıyor. Açık ve net konuşuyoruz halka açık bir şirketiz. Telefon edin diyorlar telefon ediyoruz. Kendileri 500 bini getirdik gelin diyorlar. Biz susuyoruz diye konuşuyorlar. Biz büyük bir camiayız. Bizim söylediklerimiz i kaale alın. Hocamız istiyor diye istedik. Bize telefon etsin dediler, telefon ettik. Bize hayır dediler. Trabzon’a vermişler. Bizimle ilgisi yok. Onun da mağduriyeti olduğuna inanılıyor. Menajerinin hatası bekli de. Onun söylediği beni zorla hiçbir yere veremezsiniz diyor. İnsan haklarına göre yollayamazlar ama sonradan fikrini değiştirirler bilemem” diye konuştu.

Transfer zor

Kulübün, açıklanan yabancı kararıyla ilgili önemli çalışmalar yaptığını ve önümüzdeki günlerde bunu kamuoyuna açıklayacağını belirten Mahmut Uslu transfer konusunda ise, “Çalışıyoruz. Olup olmayacağı belli değil. Devre arasında kimse oyuncusunu vermek istemiyor. Kiralık almak istiyoruz. 8 yabancı elimizde var. Bunlar nedeniyle zor olacağını düşünüyorumdedi

Kendi problemleriyle ilgilensinler

Galatasaray Kulübü Başkanı Duygun Yarsuvat’ın açıklamalarının hatırlatılması üzerine Uslu, “Bizim tüzüğün  2. maddesinde, bu kulübü kimlerin kurduğu bellidir. Onlar da Saint Joseph mezunudur. Demek ki herkes bir gün Fenerbahçeli olacak diyen Aziz Yıldırım 100 yıl evvelini görmüş.  Arkadaşlar GS’liymiş gelmiş Fenerbahçeli olmuşlar. Alanyalı GS’li bir arkadaş da Hedef 1 Milyon Üye Projemiz kapsamında artık Fenerbahçeli olacağını beyan etti. Demek ki Fenerbahçeli olunabiliyor. Ben son zamanlarda hiçbir kulübün açıklamasına cevap vermedim. Yaşına başına hürmet ediyoruz. Bu ikinci oldu inşallah 3. olmaz. Bence yeterince problemi var onlarla ilgilensinler. Galatasaray’la çok daha ilgilense Cacavlaşmasa daha iyi olur” diye konuştu.

Havuzda ayrıcalığımız olmalı

Fenerbahçe gibi büyük bir kulübün havuzdan daha fazla pay alması gerektiğini söyleyen Uslu, “Havuzla illgi bunu 15 yıldır söylüyoruz. Bizim bir ayrıcalığımız olması gerektiğini söyledik. Anadolu kulüplerini üzerimize yollayarak değil de devletin bu işe bir çözüm bulması lazım. Nasıl teşvik ve süspansiyon oluyorsa böyle olması lazım. İtalya’da Inter’in aldığını Lazio alıyor mu?İ R. Madrid’in aldığını, İspanya Ligi’nin 8.’si 10.’su alıyor mu?  Biri alıyor 100 milyon biri alıyor 8-10 milyon.. Bizim üzerimizden yıllarca devlete verilen vergiler, federasyonlara verilen paralar var. Havuzu kimlerin götürdüğü bellidir. Fenerbahçeli ne kadar Galatasaraylı ne kadar? Digitürk’ten  kutuyu alanları öğrenirseniz çok enteresan  bir manzara görürsünüz” dedi.

Spor, devletin kulüplere katkısıyla gelişir

TFF Başkanı Demirören’in devam edip etmemesi  hakkında “Kimin ne olacağını bilmiyoruz” ifadesini kullanan Mahmut Uslu Türk Sporunun sorunları hakkında ise “Fatih hoca bir durum tespiti yaptı. Çok doğru bir tespit yaptı. Almanya’yla aynı nüfustayız orada 35 milyon bizde 2.5 milyon insan lisanslı. Fransa’da 39 milyon insan, lisanslı nüfus spor yapıyor. Bizim liglerde oynayanların yüzde 35’i civarında ki biz onlara Avrupalı Türk diyoruz. 3 milyon insanda bu kadar oyuncu yetişiyorsa 70 milyon nüfusta olmamasının düşünülmesi lazım. 5 milyon dolar yatırım yapıyoruz, oyuncu çıkarmaya çalışıyoruz. Bazı branşlarda yapılıyor ama futbolda çıkaramıyoruz. Fatih hocanın değerlendirmesinden sonra çözümler getirirlerse bizler de yardımcı oluruz. Biz spor adamıyız. 9 branşta çok büyük emekler veriyoruz. Geçen sene voleybolda kadın ve erkekte aynı gün Avrupa şampiyon olduk. Ne ilgi gösterildi? Masa tenisinde 3 kez Avrupa şampiyonu oluyoruz. Boksta olimpiyatlara gidenlerin yüzde 30 -40’ı Fenerbahçeli ama devlet vergi koyuyor. Bizim gibi kulüplerin üzerinden spor kalkınır. Rusya’da Doğu Almanya’da büyük sporcular yetiştirmeye çalışıyorlardı. Serbest rekabet olduğunda devletin kulüplere katkısıyla sporun gelişeceğine inanıyoruz. Umarım devlet yetkilileri buna kulak verir” ifadelerini kullandı.

Değiştirilmeli, bazı yumuşatmalar yapılmalı

Türk Futbolundaki seyirci sorunu hakkında ise Mahmut Uslu, “Yayıncı kuruluşla ilgili çok büyük yayınlar olduğunu, Passolig ile ilgili nedenlerle seyircinin azaldığını söyledi Başkanımız. Geçen sene de aynı problemlerimiz vardı ama geçen sene biz 30 küsur bin bu sene ise 20 bin kombine sattık. Gruplarla problemimiz var diyorsanız onların sayısı 500’ü geçmez. Tüm kulüplerde var bu sorun. Anadolu kulüpleri zaten kötüydü daha da kötü oldu. 2. ligdeki bir Alman kulübünün 30 binlik  stadı var ful dolu. Galatasaray’da aynı sorun var. Beşiktaş’ı bilmiyoruz çünkü statları yok. Antep’te dolmuyor, futbol şehri denen Trabzon’da da dolmuyor Eskişehir’de de dolmuyor. 20 bin ortalaması vardı şimdi 7 bin 6 bin. Bunlara TFF’nin bakması lazım. Değiştirilmesi bazı yumuşatmalar yapmak lazım. En son Murat Ülker açıklama yaptı hepsi de doğru konular” diye konuştu.

Ozan Tufan’a 4 milyon veririz

“Şampiyon olacağız. Başka kulüplerin işine bakmıyoruz” diyen Uslu, Ozan Tufan hakkında ise, “Başka kulüplerin futbolcularının değerini biçemeyiz. Değerli bir oyuncu. Bizim verebileceğimiz rakam 4 milyon olarak söyledik. Bu bazı TV’lerde 5, 5.5 arttırılıyor. Net 4 milyon verebiliriz. 10 milyon bize göre çok, başkası verirse biz bilemeyiz. Biz kapattık konuyu, el altından konuşuluyor. 5’e 5.5’a çıktı. Ama bize derlerse 4.5’a çıktı, oturur konuşuruz kararlar veririz. Konuşmamız 1 ay önceydi” diye konuştu.

Emenike ve Emre diye bir gündem yok

Emenike ve Emre konusunda bir sorun olmadığını belirten Mahmut Uslu, “Emenike gidiyor, Emre gidiyor diye bir gündem yok. 5 tane futbolcumuzun sezon sonunda sözleşmesi bitiyor. Bizim sol bekimizin de geçen sezon sözleşmesi bitti sonra biz yeniledik. Emenike’nin kontratı var. Emre’nin de bitiyor. Kaptanımız, en değenli oyuncumuz, kendine iyi bakıyor. Sezon sonunda bakar değerlendiririz” diye konuştu.

Dünyada hiçbir federasyon havuzdan yüzde 10 almıyor

Kulüpler Birliği hakkında ise Mahmut Uslu, “Kulüpler Birliği’ne katılmıyoruz. Böyle bir denk düşüremiyoruz. Bugün toplantılarımız var. Orta Avrupa’da Kulüpler Birliği ve kulüpler çok önemli. Ama Dünyada hiçbir federasyon havuzdan yüzde 10 almıyor. Ben oluşturacağım, sen yüzde 10 alacaksın. En fazla alan Almanya o da yüzde 3 alıyor. Kulüpler Birliği’nin yapması gereken çok şey var. Başkan 200 milyondan 400 milyona çıkardı teşekkür bile edilmiyor. Ama geçen sefer Başkana kınama yaptılar. Bizim orasını, hakem odasının yerini biliyorsunuz uçsun mu yani. O hakemle ilgili de hiçbir problem yok” diye konuştu.

 

 


Haber ile ilgili diğer fotoğraflar