Kulübümüz CEO’su H. Hasan Yılmaz görevine başladı

08 Ocak 2013 Salı

Fenerbahçe Spor Kulübü’nün bugün yaptığı toplantıda bir süreden beri üzerinde çalışılan kurumsal yapılanmanın bir aşaması olarak Özel Sektörde önemli üst düzey görevleri başarı ile yürütmüş olan Sayın Hakkı Hasan Yılmaz’ı CEO olarak görevlendirmiştir.

Sayın Hakkı Hasan Yılmaz, Yönetim Kurulu’na bağlı olarak Fenerbahçe Spor Kulübü ile bağlı iştirak ve şubelerinde Sorumlu İcra Komitesi Başkanı olarak görev yapacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz

Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkan Vekili
Abdullah Kiğılı


H. HASAN YILMAZ KİMDİR
1957 yılında Ankara’da doğdu. TED Ankara Kolejindeki orta öğretimini takiben, 1979 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Mühendis olarak profesyonel hayata, beyaz ev aletleri üreten PRESİZ Metal İmalat Sanayi’de başladı. 1981 ile 1984 yılları arasında Ankara da önce TAKSAN Takım Tezgahları A.Ş., de Pazar Analisti, daha sonra Devlet Planlama Teşkilatı’nda Sermaye Malları Uzmanı olarak görev yaptı. 1984 yılında UNİLEVER şirketine "Ürün Müdür Asistan Stajyeri" olarak katıldı.

Bunu takip eden yıllarda Unilever-Türkiye organizasyonu içinde hızla yükseldi. 1986 da İzmit Satış Bölge Müdürü, 1987 de Deterjanlar Pazarlama Müdürü, 1988 de Satış Direktörü olarak görev yaptıktan sonra 1991 yılında temizlik ve kozmetik ürünlerinden sorumlu Lever ve Elida Kozmetik şirketlerinin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olarak atandı. Şirketlerin mükemmel performans gösterdikleri, Türkiye pazarına P&G gibi bir rakibin girmesine rağmen pazar payının ve kârlılığın katlandığı 3 yılın sonunda Unileverin Londra Genel Merkezi’nde aralarında Çin, Kore, Japonya, Vietnam, Tayvan, Endonezya, Malezya, Avustralya vb. ülkelerin olduğu Doğu Asya deterjan işinden sorumlu "Regional Leader" olarak atandı. 1995 de Türkiye’ye döndü ve bir yıl süre ile Pepsi-Co/Frito Lay organizasyonuna bağlı Uzay Gıda şirketinin Yönetim Kurulu Başkanlığı ve CEO’luğu görevini üstlendi. 1996 yılında Unileverin Türkiye’de çoğunluk hissesine sahip olduğu tüm dokuz şirketin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olarak yeniden göreve çağrıldı. Şirketlerin yeniden yapılandırılması, ortaya konan büyüme ve kârlılık hedeflerine ulaştırılması 4 yıl sürdü. 2000 yılında artık farklı alanlarda faaliyet gösterme arzusu ile görevinden ayrıldı ve KOÇ Üniversitesi’nde MBA ve EMBA öğrencilerine "Strateji ve Liderlik", son sınıf öğrencilerine de "Rekabetçi İş Stratejileri" konusunda ders vermeye başladı.

2002 yılında KOÇ Holding Gıda, Perakende ve Turizm Başkanı olarak atandı. Bu süre içerisinde 21 KOÇ şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı ve Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı, yaklaşık 12.000 kişi+3 milyar dolar ciro ile o zaman ki Koç Topluluğu faaliyetlerinin %20’sinin sorumluluğunu üstlendi. 2005 yılından itibaren KOÇ Üniversitesi’nde "Adj. Prof./Distinguished Executive in Residence" olarak görev yaptı, farklı dersler verdi, MBA ve EMBA programlarına destek oldu. 2010-2012 yılları arasında HÜRRİYET Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. CEO-İcra Kurulu Başkanı olarak görev yaptı, halen aynı şirketin yönetim kurulu üyesidir. 2012 yılı Haziran ayı itibari ile MİGROS Ticaret A.Ş. ye bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak atanmıştır. Aynı zamanda MUDO Danışma kurulu üyesidir.


Haber ile ilgili diğer fotoğraflar