Bu sezon diğerlerinden daha farklı olacak

01 Temmuz 2010 Perşembe
Başkanımız Aziz Yıldırım’ın, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün resmi yayın organı Fenerbahçe Dergisi’nin 89 no’lu Temmuz sayısında yayınlanan başyazısı şöyledir:

"Sevgili Fenerbahçeliler,

Özellikle amatör branşlarda son derece başarılı olduğumuz, art arda kupalar kaldırdığımız bir sezonu geride bıraktık ve tüm şubelerimiz dahilinde yeni sezon çalışmalarına ara vermeden başladık. 

Kulübümüz, futbolda yeni bir yapılanmayla sezona başlıyor. Bir yıla yakın bir süredir Sportif Direktörlük görevini yürüten Sayın Aykut Kocaman, sezon itibariyle Profesyonel Futbol Takımımızın Teknik Direktörlük görevini de üstlendi. Sayın Kocaman; futbolu ve kulübümüzü son derece iyi bilen, başarılı bir teknik adam. Kendisinin bu konuda başarılı olacağına yürekten inanıyor, yeni görevinde ona başarılar diliyorum. Büyük Fenerbahçe camiasının da, içimizden bir değer olan Sayın Aykut Kocaman’a sahip çıkacağına, ona hak ettiği saygı ve desteği vereceğine dair en ufak şüphem yok. Onun, Sportif Direktör olarak yaptığı çalışmaların olumlu sonuçlarını da bu yıl almaya başlayacağız. Kocaman’ın liderliğinde ilk hedefimiz, ön eleme maçlarında iyi sonuçlar elde edip Şampiyonlar Ligi’ne kalmak. Fenerbahçe Spor Kulübü, her yıl Şampiyonlar Ligi’nde mücadele eden, gruplardan çıkan, yarı finali hatta finali zorlayan bir takım olma hedefini kendine vizyon olarak kabul etmiştir. 

Aykut Kocaman; teknik direktörlük görevine gelmeden hemen önce, eski teknik direktörümüz Sayın Christoph Daum ile geçirmiş olduğumuz süreç ve bunun ardından karşılıklı olarak alınan ayrılma kararı, basında uzunca bir süre tartışıldı, konuşuldu. Bu dönemde, konuya ilişkin ’Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan kişiler’, maddi gerekçelere dayalı haklı-haksız birçok yorumda ve ithamda bulundu. Biz, Fenerbahçe Spor Kulübü olarak, hukukun gerekliliklerini daima eksiksiz olarak yerine getiriyoruz. Kulübümüzü, hukuksal ve maddi anlamda riske sokabilecek adımlar atmamak için kılı kırk yararak, azami özen göstererek hareket ediyoruz. Sayın Daum’un sözleşmesinin feshedilmesi sürecinde de aynı özen ve hassasiyetle hareket ettik. Hukuk kuralları dahilinde çözümler üreterek, sözleşmenin feshi sebebiyle doğabilecek tazminatı, kamuoyunun genelince dillendirilenin çok altında bir rakama indirdik. 

Kulübümüzün, basında yer aldığı gibi Sayın Daum’a karşı kurumsal kimliğimize yakışmayacak bir tutum takınması, kendisinin çalışma koşullarının tarafımızca zorlaştırılması gibi bir durum söz konusu olmamakla birlikte, kulübümüz için ortaya atılan bu iddialar, son derece çirkin ve yakışıksızdır. Bu asılsız iddialar, kamuoyunun da yanlış bilgilenmesine sebep olmuştur. 

Benzer şekilde basında yer alan haberlerin aksine, Sayın Daum’un yardımcılığını yapan teknik heyetle olan iş ilişkimiz de yine hukuk çerçevesinde değerlendirilmiş ve kendileri ile yapılan fesih anlaşmalarına uygun şekilde, iş akidleri sonlandırılmıştır.

Özetle; Fenerbahçe Spor Kulübü, önceki örneklerinde olduğu gibi Sayın Daum ile de çalıştığı sürenin ilk gününden son gününe kadar, sözleşme ile belirlenen yükümlülüklerinin tamamını, eksiksiz yerine getirmiş; iddia edilenlerin aksine sözleşmenin herhangi bir zaman diliminde ihlali ya da hukuka ters düşecek şekilde yorumlanması söz konusu olmamıştır. Nitekim; kısa sürecin ardından Sayın Daum ile anlaşmaya varılarak kulübümüz ile olan iş ilişkisinin sonlandırılması da bunun en açık kanıtıdır.

Yeni Teknik Direktörümüz Sayın Aykut Kocaman’ın, Sportif Direktör sıfatıyla uzunca bir süredir yürüttüğü çalışmalar neticesinde Profesyonel Futbol Takımımıza bazı takviyeler yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. İlk olarak geçtiğimiz yıl Twente’de kiralık olarak forma giyen Chelsea’nin Slovak oyuncusu Miroslav Stoch’u kadromuza kattık. 21 yaşındaki genç oyuncunun, uzun yıllar Fenerbahçe forması altında bizlere büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum. Yine Sayın Kocaman’ın tavsiyesi ve yönetim kurulumuzun kararı ile Gençlerbirliği’nden İlhan Eker’i ve CSKA Moskova’dan Caner Erkin’i renklerimize bağladık. 

Şimdi Sayın Kocaman ile yeni bir dönem başlıyor.  Bu dönemi, bir futbol sezonu ile sınırlı görmemek ve ileriye doğru atılacak büyük adımlar için önemli bir başlangıç olarak kabul etmek gerekiyor. Bu anlamda bakıldığında önümüzdeki sezon diğerlerinden daha farklı olacak. Bu yolda atılacak atımlar konusunda camia olarak Sayın Kocaman’a destek olmamız, çalışmalarını desteklememiz ve ona güç vermemiz gerekiyor. Bu sebeple; taraftarlarımızdan, Sayın Kocaman’a camiamıza yakışır şekilde destek vermelerini rica ediyor, birlik ve bütünlük içinde bulunduğumuz sürece her alanda başarılı olacağımızı vurgulamak istiyorum.

Yazımın başında da belirttiğim gibi amatör branşlarda yine kupalar kaldırdığımız bir ayı geride bıraktık. Camiamıza, Türkiye Kupası’nın ardından, Lig Şampiyonluğu’nu da hediye eden Fenerbahçe Ülker Basketbol Takımı’nın her bireyini, başta Bogdan Tanjevic ve Ertuğrul Erdoğan olmak üzere teknik ekibin tamamını bu başarı nedeniyle yürekten tebrik ediyor, bu vesileyle Ülker Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Murat Ülker’e de katkıları nedeniyle en içten teşekkürlerimi sunuyorum.
Yıldız oyuncularla daha da güçlenen kadromuzu Genel Koordinatör Aydın Örs’ün önderliğinde Hırvat Koç Neven Spahija’ya teslim ediyor; Final Four hedefimiz doğrultusunda hızlı adımlar ile ilerleyeceğimize inanıyorum.

Fenerbahçe Acıbadem Bayan Voleybol Takımı’nda da görevlendirme anlamında benzer bir değişiklik yaşandı ve antrenörlük görevini Brezilya Milli Takımı’nın da antrenörlüğünü yapan Ze Roberto üstlendi. Ülke voleybolunun gurur kaynağı olan kızlarımızın başarılarında büyük emeği olan eski antrenörümüz Jan de Brandt’a da şükranlarımızı ayrıca sunmak istiyorum.

Amatör şubelerimize verdiğimiz önem ve onlara koyduğumuz hedefler doğrultusunda bir yenilik de art arda beşinci şampiyonluğunu namağlup unvanıyla kazanan Bayan Basketbol Takımımız da yaşanıyor. Türkiye’de edindiğimiz başarıları Avrupa’ya da taşımak adına kariyeri başarılarla dolu Macar Teknik Adam Laszlo Ratgeber’le anlaştık. Ratgeber’in, kadro derinliğini önemli transferlerle sağlamlaştırdığımız takımımızın başında önemli işlere imza atacağına dair inancımız sonsuz, kendisine başarılar diliyoruz.

Özellikle son yıllarda elde ettikleri başarılarla yatırımlarımızın, ilgimizin karşılığını fazlasıyla almaya başladığımız Erkek Voleybol Takımımızın, şampiyonluk unvanını koruması, Avrupa’daki Final Four hedefine ulaşması için taraftarımızın daha fazla desteğine ihtiyaç var. Leonel Marshall, İvan Miljkovic gibi dünyaca tanınan isimleri bu yıl itibariyle kadrosuna dahil eden György Demeter yönetimindeki takımımızın başarılarına ortak olarak, zaferlerine birlikte tanıklık edeceğimize taraftarlarımızın salonları da dolduracağına inanıyorum. Bu yolda, takımımıza desteklerini ’Kiğılı’ sponsorluğuyla sağlayan Asbaşkanlarımızdan Abdullah Kiğılı’ya en derin şükranlarımı sunmayı da bir borç bilirim.

Boks Şubesi’nin kazandırdığı madalyaların yanı sıra Macaristan’dan gelen altın madalya haberi bizi ayrıca mutlu etti. Avrupa Milletler Kupası’nda 100 metre engellide Türkiye rekoru kırarak ülkemize şampiyonluk kazandıran Nevin Yanıt’la gurur duyuyor, atletimize başarılarının devamını diliyoruz.

Fenerbahçe forması altında mücadele vermeye hazırlanan tüm takımlarımıza ve sporcularımıza yeni sezonun şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum. 

Tüm bu sevinçli haberlerin yanında kulübümüz personellerinden biri olan Sayın İsa Aydın’ı elim bir trafik kazasında kaybetmiş olmak bizleri derinden yaraladı. Yıllardır kulübümüzde değişik bölümlerde çalışmış son olarak da yönetim binamızda kat görevlisi olarak hizmet vermiş İsa Aydın’a Allah’tan rahmet ailesi ve tüm çalışanlarımıza başsağlığı diliyorum.

Saygılarımla,

Aziz YILDIRIM
Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı"