“Tek büyük var, O da Fenerbahçe”

19 Mayıs 2010 Çarşamba

Başkanımız Aziz Yıldırım son dönemlerde yaşanan olayları değerlendirdi ve süresi bitene kadar görevinin başında olduğunu söyledi. Son olayların Fenerbahçe’nin büyüklüğünü bir kez daha ispat ettiğini ifade eden Aziz Yıldırım, "Tek büyük var, O da Fenerbahçe" dedi.

Başkanımız Aziz Yıldırım, Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri’nde, futbol dünyasında son dönemde yaşanan gelişmelerin konu edildiği bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıyı Yönetim Kurulu Üyelerimizin yanı sıra Yüksek Divan Kurulu Başkanımız ve Kurul Üyelerimiz, Kongre Üyelerimiz ve çok sayıda basın mensubu takip etti.

MESUL BENİM

Üzüntüsünü dile getirerek sözlerine başlayan Başkanımız Aziz Yıldırım, "Pazar günü yaşanan maçın sonunda eğer biz topu üç direğin arasından geçirmiş olsaydık, bugün daha değişik şekilde hem basında hem Fenerbahçe taraftarında mutluluğu yaşayacaktık. Basın da Fenerbahçe’nin şampiyonluğunun tefrikasını yayınlayacaktı. İçinde de öyle sanıyorum ki Aziz Yıldırım’ı vurgulayacaklardı. Aslında gelecek olan başarının ki;-bana göre bu da başarıdır-, bu başarının içerisinde yalnız ben yoktum. Samandıra’ya giden bütün yönetici arkadaşlarım vardı.Tabii ki başkan olduğum için yapılan her iyi şeyin olduğu gibi, kötü şeyin de mesulü benim. Ben de olmalıyım. Eğer burada bir suç varsa ve suç işlenmişse bu suçlu ve sebebi benim, kabul ediyorum. Biz bu tip şeylerden kaçan, korkan insanlar değiliz" dedi.

YALNIZ BİZİM BAŞIMIZA GELMEDİ

Herhangi bir kaybın sonunda kamuoyunda  "Aziz Yıldırım, istifa ediyor, gidiyor" şeklinde bir olgu oluştuğunu belirten Aziz Yıldırım, "Benim hiçbir şeyden şikayet etme hakkım yok mu yani? Derdimi birine söyleme hakkım yok mu? Ben hiçbir şey söylemeyecek, konuşmayacak mıyım? Basına veya yetkili hiçbir kuruma istifa ediyoruz gidiyoruz dedik mi? Yaşanan travmayı sizler yaşayıp, biliyor musunuz? Bu yalnız bizim başımıza gelecek bir olay değil. Deportivo tarih boyunca hiç şampiyon olmamıştı. Son maçta en iyi oyuncuları penaltıyı dışarı attı ve ilk şampiyonluklarını kaçırdılar. Spor içinde bu tip olaylar yaşanmıştır, yaşanacaktır" diye konuştu

FENERBAHÇE VE DİĞERLERİ

"Burada bizi üzen en önemli şey, Fenerbahçe ayrılmıştır, Fenerbahçe ve diğerleri haline gelmiştir" diyen Aziz Yıldırım "Kendisi şampiyon olmayan, kendi menfaatleri doğrultusunda ligin gitmesini sağlayamayanlar, Fenerbahçe düşmanı olmuştur. Bunu söyleyenlerin Fenerbahçeli olması da acıdır. ’Önce can sonra canan’ diyen Melih Gökçek, ’Bursa şampiyon olsun’ diyebilmektedir. Can ve Canandaki Bursa’nın yerinin ne olduğunu anlayamıyorum. Melih Gökçek siyaset adamıdır. Belediye başkanları sporun içinde olamazlar. Hangi sıfatla çıkıp televizyonlara yorumlar yapabilmektedir, ’Ankaragücü futbolcusuna birisi telefon etti ve şu rakamda para teklif etti’ diyebilmektedir. Acaba bunu kendileri mi yaptırdı? Soruyorum. Amigoya birisinin telefon ettiğini, kaleciye 100 milyar gibi bir rakam söylendiğini bundan dolayı da bizi suçladığını televizyon konuşmasındaki görüntülü resimlerinde gördük. Pekiyi bu amigo bizden kimle konuşmuş? Kiminle muhatap olmuş?  Suç duyurusunu telefonla ilgili yapıyorsunuz da amigoyla ilgili niye müracaat etmiyorsunuz? Bu amigoyla ilgili Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusu yapacağız. Biz şampiyon oluruz korkusuyla, bütün ligi her şeyiyle şaibe haline getirdiler. Evet, hakemlere kızdık. Bugün yine söylüyoruz. Hakemlerin bazılarının yeteneksiz olduğunu düşündüğümüz için ifade ettik. Buna hep beraber çözüm bulunmalıdır. Ama hiçbir zaman bu hakem bunu bilerek yapıyor demedik. Yetenekten, eğitimden bahsettik. Melih Gökçek ya siyasete devam etmeli ya da spor adamı olmalı. İkisini birden yürütmeye kalkarsa, inanarak söylüyorum önümüzdeki dönem Türkiye’de spor çok kötü yerlere gidecektir. Bu karar aşamasına geldiğini bilmelidir. Kendi oğlunu başkan yaptığı yerde ona rahatlık vermeli, o başkan başkanlık yapabilmeli. Hiçbir sıfatı olmadan işine geldiği zaman Ankaragücü ve ya Ankaraspor’u koruyan, işine gelmediği zaman ’Benim ilgim yok idareciler bilir’ safsatasını kaldırmalıdır.
Bugün Ankaragücü ve Ankaraspor Ankara Belediyesi’nin gelirleriyle yaşatılmaya çalışılmaktadır. Ben Fenerbahçe Başkanı olarak buradan Kadir Topbaş’a sesleniyorum: İstanbul’da yapılan hafriyat işlerinin. döküm işlerinin tamamını almaya, ihaleye hazırız ve bize verilmesini istiyoruz. Sayın Gökçek hem Fenerbahçeliyim diyecek ismini de eski oyuncumuz Melih Kotanca’dan alacak, sonra da diyecek ki ’Önce can sonra canan’ Böyle Fenerbahçelilik olmaz. Zamanı geldiğinde bu konuyla ilgili söyleyeceğiz. Siyasetle sporu ayırmalı, birbirine karıştırmamalıyız"
diyerek konuşmasına devam etti.

SÖZÜMÜZ İÇİN MÜCADELE ETTİK

Başkanımız Aziz Yıldırım, "Sayın Bursalı Bakanım Faruk Bey, ’Lig şaibelidir Fenerbahçe her şeyi ayarlıyor’ diyordu. Fenerbahçe Denizli’de de bugün de hiçbir şey ayarlamamıştır. Trabzonspor maçında 15-16 pozisyon yakaladık 1 gol attık. Trabzonspor 2 pozisyon yakaladı 1 gol attı. Topun canı istemedi. Ama emeğini akıtanları inkar etmeyeceğiz. Pazar günü akşamı; hep beraber, futbol takımından, kapıdaki bekçiden antrenöre, yöneticilere teşekkür ediyorum. Söz verdim şampiyon olacağız diye. Son maça kadar getirdik olmadı. Ama sözümüzü yerine getirmek için mücadeleyi yaptık. Kimse bunu yapmadı diyemez. Bursalı Bakanın da söylemlerini çok çirkin buluyoruz. Siyasetin spora karışmaması gerekir. Sayın Başbakanımız hiçbir zaman sporu siyasete karıştırmamıştır. Bundan örnek alınmalıdır" dedi.

BANA DÜŞMAN OLABİLİRSİNİZ FENERBAHÇE’YE OLAMAZSINIZ

Son dönemde ortaya atılan dedikoduları da eleştiren Aziz Yıldırım, " ’Fenerbahçe Türkiye Kupası’nı Trabzon’a verdi, bunun karşılığında ligi alacak’ diye söyledi diyor bir yazar. Bunu söyleyenleri açıklamak lazım. Her şey kamuoyunda açıkça konuşulmalı. Bu kulübün ekmeğini yiyenler ve bu kulüpten ayrılanalar bu kulübün düşmanlığını yapıyor. Aziz Yıldırım ömür boyu burada kalacak değildir" diye konuştu.  Kulüpten ayrılan eski futbolcuların Fenerbahçe’nin şampiyonluğunu engellemek için girişimlerde bulunduğunu söyleyen Aziz Yıldırım, "Bu kulüpten ayrılan sporcular Fenerbahçe  şampiyon olmasın diye başka takımları arıyor. Eski oyuncumuz Beşiktaşlı Rüştü, Kasımpaşalı oyuncuları arıyor ve ’Aman Fenerbahçe’yi yenin’ diyor. Ankaragücü antrenörünü arıyor, ’Sıra sizde’ diyor. Kupa maçından önce Trabzonlu futbolcuları arıyor. Ben de kendisine ’İnşallah Bursa’da iyi oynarsın da sana bir leke gelmez’ diye haber gönderdim. Serkan Kırıntılı, Murat Şahin, Ivesa bunlar hata yaptı. Rüştü ne yaptı? Rüştü çıksın söylesin, ’Ben bunları aramadım’ desin. Neden arıyorsun. Beşiktaş Kulübü’nün kalecisisin ne işin var bunlarla? O zaman Bursa’da yediği gol de bana şaibeli gibi geliyor. Ağzımdan kötü bir söz söylemek istemiyorum. Ayıp denen bir şey yok. Bana düşman olabilirsiniz ama Fenerbahçe camiasına düşman olamazsınız" dedi.

KANUNLAR YENİDEN ELE ALINMALI

"Basının da belli kesimi taraf olmuştur. Basının da tarafsız olması gerekir. Basının da belli kesimi kendini sorgulamalı. Fenerbahçe’nin şampiyon olmamasından dolayı mutluluk duyan basın mensupları vardır" diyen Aziz Yıldırım "Kanunları yeniden ele alınmalıdır. Suçlamada bulunanlar, suçladıkları konularda ispat yapamadıkları zaman savcılardan serbest bırakılmamalıdır. Kaos yaratanların o sorumluluğun gereği ceza almaları gerekir. Ama Ankaragücü yöneticisi ’Öyle bir duyum aldım, o duyuma göre konuştum’ diyor serbest bırakılıyor, acılarını biz çekiyoruz" dedi.

TARAFTARA TEŞEKKÜR

Taraftara teşekkür eden Aziz Yıldırım, "Fenerbahçe taraftarını teşekkür ediyorum. Ama bir uyarı yapıyorum: Takımını desteklerken zarar göreceği hadiselerden kaçmalıdırlar. Biz Kasımpaşa ve Ankaragücü maçlarını seyircili oynasaydık, belki Kasımpaşa maçında puan alabilirdik. Önümüzdeki sezon da cezalı başlayabiliriz. Taraftarımız sahamızın kapanmaması için ellerinden geleni yapmalıdır. Ama yapmış oldukları destekten bugüne kadar kendilerine teşekkür ediyorum" diye konuştu.

GÖRÜŞMELER YAPACAĞIZ

Teknik heyet hakkında yapılan spekülasyonlara da değinen Aziz Yıldırım, "Dünden beri ’Daum ayrılıyor’ diye yazılmakta. Bir olay olmuştur pazar günü. Bu olayın ardından, bizler bu konuyu konuşmaya fırsat bulmadan, ’O gidiyor, bu kalıyor’ diye yazılıyor. Evet gidenler olacaktır ama bunu görüşmemiz lazım. Hiçbir şey yapmadan hemen herkesin gönderilmesini kavga edilmesini istiyorlar. ’Aykut Bey ile Daum konuştu’ diyorlar. Kimse kimseyle konuşmadı. En başta ben yöneticilerle konuşacağım. Onların düşüncesini alacağız. Ondan sonra yön vereceğiz. Ama bugün basında okuduğumuz şeyler bizi rahatsız etmekte. Kişilere hakaret olarak kabul ediyoruz. Daum, Aykut, bizler kötü adam konumuna geliyoruz" diye konuştu.

ANONSTAN SONRA YAŞANANLAR DAHA MI İYİ?

Son maçta stadımızda yapılan anons olayına da değinen Başkanımız Aziz Yıldırım, "Anons ile ilgili arkadaş televizyona çıktı anlattı. Kendisi o andaki saha atmosferine göre hareket etmiştir. 12 yıldır kulübümüzün bütün işlerini yapmıştır, organizatör bir arkadaştır. İyi tanırız, iyi bir insandır. ’Fenerbahçe başkan ve yöneticileri bunu yaptırdı Trabzonlular rahat çıksınlar diye’ söylediler. Beni üzen bu. Biz bu üzüntü içinde bunu düşünebilir miyiz? Anonstan sonra yaşanan olaylar daha mı iyi? Bizler mantıksız, akılsız, aptal insanlar mıyız? O anons yapılmasa, belki atak yapıp gol atacaktık. Ben anonsçuyu dövmüşüm. Soruyorum hiçbirinizi dövdüm mü? Bana saygılı olan hiçbirinize saygısızlık yaptım mı?  Hakan’ı çağırıp sordum. ’Ne oldu?’ dedim. ’Bana arkadan söylediler’ dedi. ’Söyleyeni bul getir’ dedim. Benim onu dövdüğümü gören oldu mu? Nasıl yazıyorsunuz, çok üzülüyorum. Kötü adam yaratmak için beni çok kullandınız. Kötü adam değilim ben o kadar" diye konuştu.

GÖREV SÜREM BİTENE KADAR BURADAYIM

Fenerbahçe camiasının zor günlerde hep birlik içinde olduğunu vurgulayan Aziz Yıldırım, "Fenerbahçe büyük camiadır. Fenerbahçe zor günlerde birlik beraberlik içinde gereğini yapar. Şubat ayında ’2 yıl daha buradayım’ dedim. Görev sürem bitene kadar buradayım. Yeni arkadaşlarla birlikte yeni organizasyonlarla daha güçlü Fenerbahçe yaratmak için uygulamaları ortaya koyacağız" dedi.

TEK BÜYÜK FENERBAHÇE

Yeni hedefler açıklayan Başkanımız Aziz Yıldırım, "Zor günler geçirdik, 3 gündür. Dileğimiz, bundan sonra iyi günlerin olmasıdır. Burası bir spor kulübüdür. Önümüzdeki yıl erkek basket, erkek voleybol, bayan basket ve bayan voleybolda Avrupa’da Final-Four oynayacak ekipler yaratacağız. Bu branşlarda hedef Avrupa’da Final-Four oynamaktır. Buna göre transfer yapıyoruz. Futbolda da bir şeyler yapacağız. Transfer de yapacağız, iyi oyuncular alacağız. Fenerbahçe, 300 trilyonların üzerinde bütçesi olan bir kulüptür. Başkan, yönetici her zaman bulunur. Ama birilerini bir yere attığınız zaman hazırlayıp atmanız lazım. Bunu yapmazsanız çok şeyler geriye gider. Pazar gününden bugüne kadar bizi arayan, iyi karar vermemizi, gitmememiz gerektiğini ifade edenlere teşekkür ediyorum. Fenerbahçe camiası büyüktür. Ama artık Türkiye’de tek büyük var, O da Fenerbahçe’dir. Bundan sonra başkalarına yaslanıp büyüklük anlamında yarışmalar yapanlar, bunu bilmelidir. Diğerleri de bizi örnek alarak, yanımıza gelmeye çalışmalıdır" dedi.
.


Haber ile ilgili diğer fotoğraflar