9 Sporcumuz Pekin Olimpiyatları'na gidiyor

18 Nisan 2008 Cuma

Çin'in başkenti Pekin'de 8-24 Ağustos 2008 tarihleri arasında yapılacak olan, sadece katılmış olmanın dahi sporculara ve ülkelere gurur verdiği, Dünya'nın en önemli spor organizasyonu 29.Yaz Olimpiyat Oyunları'nda yarışacak olan sporcular belirlenmeye devam ediyor. Türk Milli takımı sporcuları çeşitli şampiyona ve turnuvalarda Olimpiyat Oyunları'na katılmak için gerekli barajı aşmak amacıyla ter döküyorlar. 28 spor dalında mücadelenin yapılacağı 29.Pekin Yaz Olimpiyat Oyunları'na Türkiye tarihinde ilk defa 12 spor dalında katılmaya hak kazandı. Bu branşların 5'inde şu ana kadar 9 Fenerbahçeli Milli sporcu Türk Milletini temsil etmeyi garantiledi. Ayrıca 400 metre engellide Nagehan Karadere 56,50 olan B barajını 56,42 koşarak geçti. Ancak bir kategoride her ülkeden B Barajını geçen sadece 1 sporcu Olimpiyatlara katılmaya hak kazandığı için, bu kategoride B barajını aşan Özge Gürler ile Nagehan Karadere ikilisinden hangi sporcunun Olimpiyat Oyunları'nda mücadele edeceğine Türkiye Atletizm Federasyonu karar verecek. Fenerbahçeli yüzücülerden Deniz Nazar, Demir Atasoy, Volkan Atakan, Serkan Atasay, Uğur Orel Oral, İris Rosenberger, Ş.Derya Erke, D.Buse Günaydın, İlkay Dikmen ve E.Gizem Papila ile atletlerden Karin May'in de Olimpiyat barajını aşması bekleniyor.
Türk Sporunun en büyük kulübü ve bugüne kadar yapılan Olimpiyat Oyunlarında 8 ayrı spor dalında Türk Milli takımlarına en çok sporcuyu veren Fenerbahçe Spor Kulübü, 2008 Pekin'e de en çok sporcu yollayan kulüp olma yolunda en büyük aday.
Gerekli barajı geçerek 2008 Pekin 29.Yaz Olimpiyat Oyunları'na katılması kesinleşen Fenerbahçeli sporcular şöyle:

ATLETİZM:
1- Nevin YANIT  100 Metre Engelli
2- Halil AKKAŞ  3.000 Metre Engelli

BOKS:
1- Yakup KILIÇ  57 Kilo
2- Onur ŞİPAL  60 Kilo
3- Adem KILIÇÇI 69 Kilo
 
MASA TENİSİ:
1- Melek HU  Tek Bayanlar 
02-06 Nisan 2008 tarihlerinde Fransa'nın Nantes kentinde yapılan Avrupa Olimpiyat Seçme müsabakalarında tüm maçlarını kazanıp şampiyon olarak Olimpiyat Oyunları'nda yarışmaya hak kazanan Melek HU, Türkiye'yi masa tenisi dalında temsil edecek ilk sporcu olarak tarihe geçti.

YELKEN:
1- Ertuğrul İÇİNGİR Mistral RS:X

YÜZME:
1- Kaan TAYLA  50 Metre Serbest B Barajı
2- Gülşah GÜNENÇ 200 Metre Kelebek B Barajı

 Bugüne kadar yapılan Olimpiyat Oyunları'na katılan Milli takımlarımıza Fenerbahçe Spor Kulübü futbol, basketbol, atletizm, boks, güreş, yelken, bisiklet ve yüzme dallarında 72 kez erkek ve 11 kez bayan olmak üzere toplam 83 kez sporcu verdi. Kulübümüzün Olimpiyat Onur Listesi'nde yer alan sporcularımız ve Olimpiyat Oyunları'nda elde ettikleri dereceler şöyle:

1- Hüseyin TARIK  1924 Paris  Atletizm  4x100 Bayrak  Dereceye Giremedi
2- Cavit CAV   1924 Paris  Bisiklet  Sürat ve Mukavemet Dereceye Giremedi
3- Cafer ÇAĞATAY  1924 Paris  Futbol  1 maç oynadı
4- Kadri GÖKTULGA  1924 Paris  Futbol  1 maç oynadı
5- İsmet ULUĞ   1924 Paris  Futbol  1 maç oynadı
6- Alâeddin BAYDAR  1924 Paris  Futbol  1 maç oynadı
7- Zeki Rıza SPOREL  1924 Paris  Futbol  1 maç oynadı
8- Bedri GÜRSOY  1924 Paris  Futbol  1 maç oynadı
9- Seyfi Cenap BERKSOY 1924 Paris  Güreş  82,5 Kilo  Dereceye Giremedi
10-Cavit CAV   1928 Amsterdam Bisiklet  1.000 Metre Sürat Serisinde 3.oldu
Bayrak Mukavemet Takımımız serisinde 2.oldu
11-Galip CAV   1928 Amsterdam Bisiklet  1.000 Metre Sürat Serisinde 16.oldu
Bayrak Mukavemet Takımımız serisinde 2.oldu
12-Kadri GÖKTULGA  1928 Amsterdam Futbol  1 maç oynadı
13-Cevat SEYİT   1928 Amsterdam Futbol  1 maç oynadı
14-İsmet ULUĞ   1928 Amsterdam Futbol  1 maç oynadı
15-Alaeddin BAYDAR  1928 Amsterdam Futbol  1 maç oynadı
16-Zeki Rıza SPOREL  1928 Amsterdam Futbol  1 maç oynadı
17-Bekir REFET   1928 Amsterdam Futbol  1 maç oynadı  1 Gol Attı
18-Bedri GÜRSOY  1928 Amsterdam Futbol  Oynamadı
19-Sabih ARCA   1928 Amsterdam Futbol  Oynamadı
20-Yaşar ALPASLAN  1936 Berlin  Futbol  1 maç oynadı
21-Mehmet Reşat NAYIR  1936 Berlin  Futbol  1 maç oynadı
22-Niyazi SEL   1936 Berlin  Futbol  1 maç oynadı
23-Fikret ARICAN  1936 Berlin  Futbol  1 maç oynadı
24-Behzat BAYDAR  1936 Berlin   Yelken  Starboat Sınıfı  8.oldu
25-Ruhi SARIALP  1948 Londra  Atletizm  Üç Adım Atlama  15.02,5 ile BRONZ kazandı
4x100 Bayrak  1. Seride Diskalifiye
26-Kemal AKSUR  1948 Londra  Atletizm  100 Metre  Serisinde 5.oldu
200 Metre  Serisinde 4.oldu. 4x100 Bayrak  1. Seride Diskalifiye
27-Doğan ACARBAY  1948 Londra  Atletizm  400 Metre  53.0 ile serisinde 5.oldu
4x400 Bayrak  Takımımız serisinde 5.oldu
28-Seydi DİNÇTÜRK  1948 Londra  Atletizm  800 Metre  Elendi
4x400 Bayrak  Takımımız serisinde 5.oldu
29-Halil ZIRAMAN  1948 Londra  Atletizm  Cirit Atma  64 m. barajını aşamadı
30-Mustafa ÖZCAN  1948 Londra  Atletizm  3.000 Metre  Elendi
5.000 Metre  Tamamlayamadı
31-Cihat ARMAN  1948 Londra   Futbol  2 maç oynadı
32-Murat ALYÜZ  1948 Londra   Futbol  2 maç oynadı
33-Selahattin TORKAL  1948 Londra   Futbol  1 maç oynadı
34-Fikret KIRCAN  1948 Londra   Futbol  2 maç oynadı
35-Erol KESKİN   1948 Londra   Futbol  2 maç oynadı
36-Lefter K.ANDONYADİS 1948 Londra   Futbol  2 maç oynadı  1 Gol Attı 
37-Samim VAR   1948 Londra  Futbol  Oynamadı
38-Ahmet EROL   1948 Londra  Futbol  Oynamadı
39-Doğan ACARBAY  1952 Helsinki  Atletizm  400 Metre  50.7 ile serisinde 5.oldu
400 Metre Engelli 62.8 ile serisinde 5.oldu
40-Turhan GÖKER  1952 Helsinki  Atletizm  800 Metre  1:55.9 ile serisinde 5.oldu
1.500 Metre  4:00.6 ile serisinde 8.oldu
41-Ekrem KOÇAK  1952 Helsinki  Atletizm  800 Metre  1:54.5 ile serisinde 4.oldu
1.500 Metre  4:01.4 ile serisinde 8.oldu
42-Osman COŞGÜL  1952 Helsinki  Atletizm  5.000 Metre  14:36.2 ile serisinde 8.oldu
10.000 Metre  30:42.4 ile 33 kişi içinde 15.oldu
43-Avni AKGÜN  1952 Helsinki  Atletizm  Uzun Atlama  Barajı Geçemedi
44-Halil ZIRAMAN  1952 Helsinki  Atletizm  Cirit Atma  61,19 ile barajı geçemedi
45-Sacit SELDÜZ  1952 Helsinki  Basketbol 2 Maç Oynadı
46-Nejat DİYARBAKIRLI 1952 Helsinki  Basketbol 2 Maç Oynadı
47-Aydın ONUR   1960 Roma  Atletizm  100 Metre  11.3 ile serisinde 6.oldu
200 Metre  22.5 ile serisinde 5.oldu
48-Ekrem KOÇAK  1960 Roma  Atletizm  800 Metre  Ç. Finalde 1.52.5 ile 7.oldu
49-Muharrem DALKILIÇ  1960 Roma  Atletizm  1.500 Metre  3.47.9 ile serisinde 10.oldu
5.000 Metre  15.13.6 ile serisinde 10.oldu
50-Canel KONVUR  1960 Roma   Atletizm  Yüksek Atlama  Barajı Geçti.1.55 te elendi
51-Muharrem DALKILIÇ  1964 Tokyo  Atletizm  5.000 Metre  14.12.0 ile serisinde 7.oldu
52-Sırrı ACAR   1968 Meksiko  Güreş  78 Kilo   Dereceye Giremedi
53-Mehmet TÜMKAN  1972 Münih  Atletizm  800 Metre  01.49.05 ile serisinde 6.oldu
1.500 Metre  03.44.00 ile serisinde 7.oldu
54-Hikmet ŞEN   1972 Münih  Atletizm  5.000 Metre  14.26.00 ile serisinde 11.oldu
10.000 Metre  29.51.08 ile serisinde 15.oldu
55-Mehmet TERZİ  1984 Los Angeles Atletizm  Maraton   108 atlet arasında 16.oldu
56-Mehmet YURDADÖN 1984 Los Angeles Atletizm  Maraton   35 Km.den sonra terk etti
57-Kibar TATAR  1988 Seul  Boks  60 Kilo   1.turda elendi
58-Ramazan GÜL  1988 Seul  Boks  51 Kilo   2.turda elendi
59-Haluk BABACAN  1988 Seul  Yelken  Finn Sınıfı  33 yelkenci arasında 24.oldu
60-Nurhan SÜLEYMANOĞLU 1996 Atlanta  Boks  67 Kilo   2.turda elendi
61-Şükrü SANUS  1996 Atlanta  Yelken  470 Sınıfı  34.oldular 
62-Kerem ÖZKAN  1996 Atlanta  Yelken  470 Sınıfı  34.oldular
63-Aysel TAŞ   1996 Atlanta  Atletizm  Cirit Atma  57,86 ile 32 atlet içinde 18.oldu
64-Serap AKTAŞ  1996 Atlanta  Atletizm  Maraton   2:36.14 ile 86 atlet içinde 23.oldu
65-Agasi AĞAGÜLOĞLU 2000 Sydney  Boks  54 Kilo   Çeyrek Finalde elendi
66-Ramazan PALYANİ  2000 Sydney  Boks  57 Kilo   Çeyrek Finalde elendi
67-Selim PALYANİ  2000 Sydney  Boks  60 Kilo   Çeyrek Finalde elendi
68-Nurhan SÜLEYMANOĞLU 2000 Sydney  Boks  63,5 Kilo  2.turda elendi
69-Ebru KAVAKLIOĞLU 2000 Sydney  Atletizm  5.000 Metre  15:49.15 ile serisinde 12.oldu
70-Oksana MERT  2000 Sydney  Atletizm  Disk Atma  Elemelerde 55.02 ile 27.oldu
71-İlknur AKDOĞAN  2000 Sydney  Yelken  Mistral Sınıfı  11 yarış sonunda 28.oldu
72-Uğur Orel ORAL  2000 Sydney  Yüzme  200 Metre Karışık 2:09.51 ile elemelerde 48.oldu
73-Aytekin MİNDAN  2000 Sydney  Yüzme  200 Metre Serbest 1:54.86 ile elemelerde 42.oldu
400 Metre Serbest 4:01.46 ile elemelerde 49.oldu
74-İlkay DİKMEN  2000 Sydney  Yüzme  100 Metre Kurbağalama 1:11.51 ile elemelerde 23.oldu
200 Metre Kurbağalama 2:33.34 ile elemelerde 24.oldu
75-Eşref APAK   2004 Atina  Atletizm  Çekiç Atma  Finalde 79.51 ile BRONZ kazandı
76-Binnaz USLU   2004 Atina  Atletizm  800 Metre  2:03.46 ile 22.olarak elendi
77-Filiz KADOĞAN  2004 Atina  Atletizm  Gülle Atma  15.20 ile A Grubunda 16.oldu
78-Anzhela ASTROCHANKA 2004 Atina  Atletizm  Heptatlon  Yarışmalar sırasında sakatlandı
79-Atagün YALÇINKAYA 2004 Atina   Boks  48 Kilo   GÜMÜŞ madalya kazandı
80-Sedat TAŞÇI   2004 Atina  Boks  57 Kilo   1.Turda elendi
81-Ertuğrul İÇİNGİR  2004 Atina  Yelken  Mistral Sınıfı  11.oldu
82-Uğur Orel ORAL  2004 Atina  Yüzme  200 Metre Karışık 2:08.84 ile elemelerde 45.oldu
83-İlkay DİKMEN  2004 Atina  Yüzme  100 Metre Kurbağalama 1:11.69 ile elemelerde 26.oldu. 200 Metre Kurbağalama 2:32.69 ile elemelerde 19.oldu (BAKİ AYDIN)