Gelişen Fenerbahçe

08 Haziran 2005 Çarşamba

Başkanımız Aziz Yıldırım bugün İstanbul Lisesi`nin davetlisi olarak katıldığı panelde öğrencilerin sorularını yanıtladı. Başkanımız, Türk sporundaki eğitim ve altyapı eksikliğine değinirken, Serhat Akın`ın transferi hakkında ise önemli açıklamalarda bulundu.

Başkanımızın Aziz Yıldırım`ın konuşmalarından notlar;

Tesisleşme Önemlidir
Fenerbahçe`nin gelişimi konusunda önemli noktalardan biri olan tesisleşme konusunda doğru adımlar attığımızı görüyorum. Bunun en açık örneği stadımızdır. Stadımızı yeniliyoruz. Bunu kulübümüz ve taraftarlarımızın desteği ile yapıyoruz. Numaralı tribünün yapım çalışmaları devam ediyor. Ayrıca kombine satışları da devam ediyor. Ayın 15`inden sonra kale arkası kombineler satışa çıkacak.

Tribünde Saygılı Olmak
Tribünlerde daha güzel günlere gidiyoruz. Fenerbahçe taraftarı örnek bir taraftardır. Statlarımızda küfür duymak istemiyoruz. Aldığımız aile terbiyesini tribüne gelince bırakmamak lazım. Stadın içinde de gelenek ve göreneklerimize bağlı kalmalıyız. Küfür ve hakaret bizim aile terbiyemizde, genel ve göreneklerimizde yoktur. Bunların tribünlerde de olmaması lazım

Yeni Hedefler
Fenerbahçe`nin önündeki en büyük hedef Avrupa`da başarıdır. Avrupa`da başarı ancak kaliteli futbolcular ile yakalanabilir. Kaliteli futbolcuları takımınıza katabilmeniz için bütçeye ihtiyacınız vardır. Fenerbahçe Spor Kulübü de bu bütçeleri oluşturabilmek için durmaksızın çalışmaktadır. Fenerium`lar açıyoruz. Maddi gelir sağlayıp, bu maddi geliri sportif başarıya dönüştürebilmek için... Kurumsallaşma yolunda çok önemli adımlar atıyoruz. Tam olarak kurumsallaşmamız tamamlanmadı ama bunun için yoğun çalışmalar içindeyiz. Yakın gelecekte Fenerbahçe Spor Kulübü holdingleşecektir. CEO`muz Levent Ersalman ile birlikte bu amaç doğrultusunda çalışıyoruz. 3-5 yıl içinde Sabancı Holding, Koç Holding gibi büyük bir kurum olacağız. Çünkü Fenerbahçe Spor Kulübü`nün büyük bir potansiyeli var.

Basın Günlük Yaşıyor
Rant peşinde koşan günlük haberler yayınlıyorlar. Amaçları tirajlarını arttırabilmek. Bu yüzden doğru ve gerçek habercilikten uzaklaşıyorlar. Türk basını günlük yaşıyor. Her gün yeni transfer haberleri ve çarptırılmış açıklamalardan oluşan haberler yayınlıyorlar. Bunların gerçeklerle ilişkisi yok. İlk önce birisini alıp yükseltiyor, yüceltiyorlar sonra aşağı indirip yere vuruyorlar. Bu güvenirliği azaltıyor. Bir gün önce övdüğün adamı bugün dövüyorsun. Neyse ki son dönemde biraz iyileşme gözlüyoruz. Yavaş yavaş doğru ve ilkeli haberciliğe yer veriliyor. Bu çok sevindirici.

Futbolda Eğitim Şart
Dünyada gençler 8 yaşında eğitime başlıyor ve adım adım ilerliyorlar. 10-12 yaşlarına geldiklerinde amatör takımlarda yer almaya başlıyorlar. Maalesef Türkiye`mizde bu yok. El üstünde tuttuğumuz futbolcularımızın bile yeterli eğitimi yok. Topa nasıl vurulması gerektiğini bilmeyen, topa kafa ile vurduğu zaman topun nereye gideceğini bilmeyen futbolcularımız var. Futbolda eğitim şart. Bireysel oyunun yanında, takım oyunu oynayabilmek de yine eğitimle paralel bir konu. Tüm bunlar altyapının güçlü olması ve tesisleşmeden geçiyor.


Fenerium`un Başarısı
Fenerbahçe Spor Kulübü`nde bir çok başarılı iş yapılıyor. Yapılan başarılı işlerinde başında Fenerium var. Fenerium çok değerli bir marka. 41. mağazası internette açıldı. Türkiye`nin her yerinde yeni mağazalar için görüşmeler yapıyoruz. Fenerbahçe`nin yaklaşık 30 milyon taraftarı var. Bu kadar büyük bir taraftar topluluğuna ürünler satan bir proje, müthiş bir projedir. Bu projede bir çok yenilik var. Yeni bir kart projesi düşünüyoruz. Yeni projelerimiz var ama bunları sizinle paylaşamıyorum, başkaları duyup yapmasınlar diye…

Transfer Çalışmaları
Herkesin bildiği ve bu takıma katkısı olacak hem yerli hem de yabancı futbolcular ile temasımız var. İleriki günlerde bunlarla ilgili açıklama yapacağız. Bugün yine gazetelerde Roberto Carlos`u alacağımız yazıyor. Transfer konusunda Hoca`ya tabiiyiz. Hocanın bize verdiği listede Roberto Carlos yok. Daha çok genç oyuncular var.

Emre ve Nihat ile ilgili görüşmeleri yönetici arkadaşlarımız yapıyorlar ama şu an için bir sonuç yok. Hocanın verdiği listelerle yabancı çalışması da yapılıyor. Öncelikli olarak defans ve orta saha üzerinde çalışma yapılıyor. İlk etapta olmazsa olmaz isimler var. Onları çözdükten sonra gerisi kolay.

Serhat Akın ile ilgili bir çok şey yazılıyor. Buradan ilk defa anlatıyorum. Serhat`la Sayın Mahmut Uslu görüşmeler yaptı. Daha sonra yönetim olarak bir toplantı yaptık. Mahmut Uslu Serhat ile rakamda belli bir noktaya gelmişler. Rakamı yönetime sundu, biz de rakama tamam dedik. Mahmut Uslu`ya bir an önce imzalat dedim. Serhat`ın menajerliğini dayısı yapıyor. Dayısı, Salı günü gelerek imza atacağını söyledi. Daha sonra bir akrabası bizi aradı ve çevresindekilerin Serhat`ın kafasını karıştırdığını söyledi. Serhat`ın Anderlecht`e gitmek istiyor dedi. Bütün gazeteler bir şeyler yazıp çizdiler. En sonunda Serhat`ı ben aradım. Bana "söz verdim kalacağım" dedi. Dayısının ve Serhat`ın sıkıntısının hoca ve oynayamamak olduğunu öğrendik. Buna biz karışamayız dedim. `Hocayla oturur konuşursunuz, bir problem varsa istediğin kulübe gidebilirsin` dedim. Burası Fenerbahçe Spor Kulübü`dür. Biz giden için üzülmeyiz. Konu ile ilgili yapılacakları yaptık. İsterse gelip imza atabilir.

Altyapı`ya Yabancı Hoca
Altyapı`dan rahatsızım. Perşembe günü kulüpte toplantı yapacağız. Yurtdışından bir hocayı altyapı`yı düzeltmesi için getireceğiz. Altyapı`yı sıfırdan planlayacağız.

Altyapı`da eksiklik, öğretmenin olmaması. Sporu bırakmış kişileri alıp gençlerin başına koyuyorsunuz. Bu insanlar da zamanında eğitim görmemiş. Bu yüzden onlarda belli bir yere kadar götürebiliyorlar. Bu yüzden altyapı`ya yabancı üç beş öğretmen getirip gençlerimizi onlara teslim edeceğiz.

Daum: İstikrardır
Ben Pendik olayından sonra gitseydim Fenerbahçe bu tesisleri yapamazdı. Üç şampiyonluk yaşadım, bunu söylemiyorum. Burada önemli olan istikrardır.

Daum ile iki kere şampiyon olduk. Daum`la iki yıl anlaşma yapılmıştır. Daum iki yıl daha buradadır. Biz ona destek olacağız. Bu Fenerbahçe`de bir ilktir. Göndermek kadar kolay bir şey yok. Önemli olan istikrarı sağlamaktır.


Hakan Şükür ve Milli Takım
Hakan Şükür değerli bir oyuncu. Takıma alınması kararını Ersun Yanal karar veriyor. Bunun dışında yorum yapmak bize düşmez.

İstanbulspor`un Satışı
İstanbulspor TMSF`ye geçtiği zaman satışı söz konusu idi. Biz de Fenerbahçe olarak İstanbulspor ile ilgilendik. Bizim düşüncemiz orada geleceği olan futbolcuları belli bir süre sonra Fenerbahçe`ye kazandırmaktı.

Havuz Problemi
Havuz ile ilgili olarak İtalya`da iki kulüp başkanı ile konuştuk. Nasıl olması gerektiğini sorduk. İtalya`da havuz sistemi serbest, federasyonun elinde değil. Kulüpler bir araya gelip anlaşıyor ve bunu federasyona deklare ediyorlar. En üstteki takım ile en alttaki takımın aldıkları çok farklı. Bizde ise Futbol Federasyonu tarafından ihale yapıyor. Kim ne kadar, ne alacak kulüpler arasında konuşup federasyona deklare ediliyor.

Şu an, yüzde elli`yi dört büyük kulüp alıyor. Bu yüzde elli`nin içinde yüzde 26.5`erlik kısmını Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş geri kalanını Trabzonspor alıyor. Diğer yüzde elli`lik pasta Anadolu kulüpleri arasında paylaşılıyor. Anadolu kulüpleri bu durumdan şikayetçi oldu. Biz performansa dayalı dağıtımı önerdik. Galibiyete ve şampiyonluğa göre dağıtılsın. Sonra puan sırasına göre dağıtım yapılsın.

Kulüplerimizin tartıştığı "Kulüpler Birliği" var. Kulüpler Birliği Genel kurulundan önce 14-15 Anadolu kulübü bir araya gelmiş. Bir karar alıp federasyona baskı yaparak bunu kabul ettirmişlerdir.

Büyük kulüpleri yaşatmazsanız siz de yaşayamazsınız. Sizde yetişen iyi futbolcuları sizden satın alacak olan büyük kulüplerdir. Bizim bir sene boyunca yayın hakkımızdan kazandığımız parayı, Denizlispor 3 futbolcu satarak kazandı. Bu maddi gelir onların başarılı olmalarını sağlıyor.

Havuz sisteminde kim başarıyı yakalıyorsa o hakkını almalı. Biz bunu savunuyoruz. Bizim havuzdan çıkmak gibi bir düşüncemiz yok ama böyle giderse onlar havuzda boğulacaklar. Biz havuzdan çıkarsak Anadolu kulüplerinin yayın haklarını alacak kimse yoktur. Bu yüzden oturup Türk sporunun faydasına olacak bir çözümü hep beraber bulmalıyız.


Basketbol`daki Gelişmeler
Aydın Hoca Türk basketboluna çok emek vermiş bir spor adamıdır. Geçen sene takımın başına getirdik. Hedefimiz 2007`de şampiyon olmak. Seneye daha kaliteli oyuncular alıp şampiyon olmak istiyoruz. Altyapıya da yatırım yapıyoruz. Bayan basketboluna da yatırım yapıyoruz. Bazı transferler yaptık ama şimdi açıklamıyoruz.18-19`u gibi açıklayacağız. Bu sene basketbol takımlarımızı daha da güçlendireceğiz.

File Bekçileri
Rüştü, Barcelona`nın kalecisidir ve takımın onu kampa çağırması doğal. Daum, Rüştü`nün kalmasını istiyor. Şartlarda anlaşırsak kalır. Ayrıca yeni bir genç kaleci alacağız ve bu kaleci kesinlikle Türk olacak.

Milli Takımın Durumu
Üçüncü olarak bitirdiğimiz Dünya Kupası`ndan sonra milli takımımızın düşüşü biraz sporculara bağlı. Bir çok başarıya ulaşan kadro zamanla doyuma ulaştı. Orada bir katkı yapılması gerekiyordu, ama yapılmadı. Bizim futbolcularımız eğitimli değil. Onları da suçlamıyorum. İkinci ligden birinci lige, oradan milli takıma getiriyoruz. O yüzden futbolcuya da söyleyecek bir şey yok. Futbolcu eğitimli olmadığı zamanda böyle inişler çıkışlar yaşanıyor.


Haber ile ilgili diğer fotoğraflar