Platini futbolun geleceğini anlattı

23 Nisan 2009 Perşembe

UEFA Başkanı Michel Platini, Esma Sultan Yalısı'ndaki Kupa Teslim Töreni sonrası UEFA Birinci Asbaşkanı Şenes Erzik ve Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi. Platini toplantıda futbolun sorunlarından, geleceğine ve yapılması planlanan yeni hakem uygulamalarına kadar bir çok konuya değindi.
Basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Platini, futboldaki şike konusunun futbol için büyük tehlike olduğunu söyledi.. Platini, "Eğer bir maçın sonucunu önceden bilirsek, gitmenin hiçbir anlamı yok. Bu futbolun sonudur. UEFA bu konunun üstesinden gelebilmek için büyük yatırım yapıyor. Bu tip maçlarla mücadele etmek için ciddi anlamda paralar harcayıp, önlemler alıyoruz. UEFA Disiplin Komisyonu da yakın zamanda çok sert bir karar alarak, bir Makedonya ekibini 8 yıl Avrupa kupalarından men etti. Ayrıca bu işe karışan kulüp başkanı ile futbolcu ise ömür boyu men cezası aldı. Bu önemli bir mesajdır. Şikeye karışan kişilerin futbol hayatı bitecektir. Bunlar, sporumuzu korumak adına yapılıyor" dedi.
UEFA olarak ırkçılıkla mücadele etmek için ciddi yaptırımlar uygulanmasına karar verdiklerini dile getiren Platini, "Statların kapatılması yönünde uygulamaların hayata geçirilmesi kararı alındı. Ayrıca hükümetler boyutunda da lobi yapıyoruz. Hakemlere şu an talimat verdik. UEFA maçlarında ırkçılıkla ilgili çok fazla tezahürat olursa maçın 10 dakika durdurulması, tekrarı halinde de maçın tatil edilmesine karar verdik. Bükreş'teki yönetim kurulu toplantısında, yapılması gereken tüm talimat değişikliklerini yapıp, kağıt üzerine dökeceğiz" diye konuştu.
FIFA'nın yabancı futbolcu sayısının sınırlanmasına yönelik çalışmaları ve 6 artı 5 oyuncu önerisinin hatırlatılması üzerine Michel Platini, bunun uygulamadaki zorluklarına ve sporcuların mahkemeye gitmeleri halinde bu uygulamanın aksine kararlar alabileceklerine değinerek, Avrupa Birliği kanunlarına uymakla yükümlü olduklarını ifade etti.
Michel Platini, maçlardaki hakem hatalarının önüne geçilmesine yönelik çalışmalarda gündeme gelen, ekstra hakem önerisiyle ilgili olarak, çalışmaların sürdüğünü ve bir ligde bir sezon uygulamaya gidilmesinin planlandığını ifade etti. Platini, "Bugün herkes hakemlerin hatalarını görüyor, çünkü televizyonlarda görüntüler yayınlanıyor. Bunların istenmeyen hatalar olduğunu biliyoruz. Hakemlerimiz isteyerek hata yapmaz, ancak her şeyi de göremezler. Hakemlere nasıl yardım edebileceğimiz konusunda 2 tane yol var. Birinci yol teknolojik çözümler ve ben buna taraftar değilim. Futbolu öldürecektir. İkincisi ise insani yol. Bu da iki tane ilave hakem daha koyulması yönünde. Sadece ceza alanı ile ilgili olacak. Bu hakemlerin kulaklıkları olacak. Ceza alanı içinde yapılan hareketler konusunda hakem kararlarına yardımcı olacaklar. Benim desteklediğim ve sevdiğim bu. Böylece futbol insani bir olgu olarak kalacaktır. Bir kaç ay önce FIFA Yönetim Kurulu bu kararı onayladı. Bir profesyonel ligde bunu bir yıl deneme uygulamasına izin verildi. İlk yılın sonunda da uygulamayla ilgili kesin karar verilecek" dedi.
Tüm dünyada yaşanan ekonomik kriz ve bunun kulüplere etkisi konusunda Platini,  kulüplerin hesaplarını incelemek için de bir komisyon oluşturduklarını söyleyerek, "En önemli fikir, olmayan parayı harcayamayız, olan parayı harcarız. Bunu yapabilmek lazım. Çok katı kurallar koyacağız"
dedi.
Türkiye'nin 2016 Avrupa Şampiyonası Finalleri'ne adaylığıyla ilgili olarak, "Polonya-Ukrayna düzenleyebildiğine göre, her ülke düzenleme hakkı kazanabilir" ifadesini kullanan Platini, 4 yıl içinde Türkiye'de Avrupa Şampiyonlar Ligi ve UEFA Kupası finallerinin yapılıyor olması konusunda da, esprili bir şekilde Şenes Erzik'i kastederek, "Dört senede iki final almak için çok önemli bir asbaşkan lazım" ifadelerini kullandı.
Platini son olarak, futbolu toplumun bir yansıması olarak görmek gerektiğini ve toplumdaki hataların futbolda da görüldüğünü kaydederek, "Benim rolüm, futbol oyununu korumak ve ileri götürmek" dedi.